بین الملل

داووداوغلو خواستار انتخابات زودهنگام در ترکیه شد


نخست‌وزیر و وزیر خارجه پیشین ترکیه با انتقاد شدید از افزایش فقر و فساد در کشورش در نتیجه سیاست‌های رئیس‌جمهور، خواستار انتخابات زودهنگام شد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «احمد داووداوغلو» وزیر خارجه، نخست‌وزیر پیشین ترکیه، به «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور کشورش در خصوص افزایش فقر و فساد و گماردن اقوام و خویشاوندانش در پست‌های دولتی و قبیله‌ای کردن دولت هشدار داد.

داووداوغلو عضو پیشین حزب حاکم (عدالت و توسعه) که هم‌اکنون ریاست حزب «آینده» ترکیه را برعهده دارد، خطاب به اردوغان هشدار داد: «با انتصاب خویشاوندان خود، قبیله‌‌ای نشوید. منظور از قبیله چیست؟ بین ریاست‌جمهوری و وزارت امور مالی و دارایی، ارتباط داماد و پدرزن برقرار است. این وزیر، اقتصاد ترکیه را نابود می‌کند. دولت را قبیله‌ای نکنید».

به گزارش وبسایت «تی۲۴»، نخست‌وزیر پیشین ترکیه که در جلسه‌ای در جمع رؤسای شاخه‌های حزب خود صحبت می‌کرد، خواستار انتخابات زودهنگام شد و گفت:‌ اگر مردم ما فقیر شوند و اگر فساد رواج گسترش یابد و در داخل عمیق شود و در خارج به ترکیه اهانت شود و شرف امت لگدمال شود، ما به مطالبه هر روز خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام ادامه می‌دهیم». 

این سیاستمدار ترکیه‌ای، مخالفت رئیس جمهور (اردوغان) با برگزاری انتخابات زودهنگام را انعکاس مفهوم «دولت قبیله‌ای» دانست و گفت، در حالی که مدعی است که با دولت قبیله‌ای مخالف است، دموکراسی و درخواست‌ها برای انتخابات زودهنگام را رد می‌کند.

رئیس حزب «آینده» با اشاره به توصیه‌های رئیس حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) درباره عدم انتصاب نزدیکان و فامیل در مناصب دولتی،‌ با تمسخر گفت، پس اردوغان با وزیر خزانه‌داری و دارایی بیرات البیرق چه نسبتی دارد؟ او دامادش است؟ داماد، اقتصاد ترکیه را نابود کرد. 

داووداوغلو از سال ۲۰۰۹ تا اوت ۲۰۱۴ وزیر امور خارجه و از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ نخست‌وزیر ترکیه و صاحب نظریه «صفر کردن مشکلات ترکیه با همسایگان» بود اما هم در زمان نخست‌وزیری و هم اکنون ترکیه دارای بیشترین مشکلات جدی با همسایگانش در منطقه از جمله کشورهای عربی مثل عربستان سعودی است. 

انتهای پیام/ص 


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا