بین الملل

نگرانی مصر از تبدیل امارات به جولانگاهی برای موساد


برخی منابع مصری گزارش دادند که قاهره از عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی ناراضی است و از آن احساس نگرانی می‌کند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، برخی منابع مصری با اشاره به نارضایتی قاهره از عادی‌سازی روابط بحرین و امارات گفتند که قاهره از این اقدام ابوظبی و منامه استقبال چندانی نیز نکرد.

به گفته این منابع، قاهره به دلیل بهبود روابط بین تل‌آویو و ابوظبی از تبدیل امارات به یک مرکز منطقه‌ای برای شرکت‌های اسرائیلی و سازمان جاسوسی آن (موساد) نگران است و آن را خطری برای امنیت مصر می‌داند چرا که حدود یک میلیون مصری در امارات اقامت دارند و علاوه بر آن سالانه صدها هزار اماراتی بنا به دلایل متعدد به امارات رفت‌و آمد می‌کنند.

این منابع گفتند که با توجه به برقراری روابط بین امارات و رژیم صهیونیستی و تقویت این روابط، مسئولان مصری به این کشور حاشیه خلیج‌فارس به عنوان محیطی برای عملیات‌های اطلاعاتی جدید نگاه خواهند داشت و چه بسا همین امر به تنش در روابط دو طرف منجر شود.

طبق گزارش وبگاه «العربی‌الجدید»، هم اکنون رایزنی‌هایی در داخل دستگاه اطلاعاتی مصر در خصوص تأسیس یک اداره جهت رسیدگی به حضور اسرائیل در کشورهای حاشیه خلیج فارس در دوره آتی، در جریان است که مأموریت این اداره پیگیری فعالیت‌های اسرائیل و احتمال هدف قرار دادن منافع قاهره و مصری‌ها خواهد بود.

به گفته منابع مصری، قاهره تلاش‌ گروه‌های اقتصادی رژیم صهیونیستی برای افتتاح مقرهای رسمی در دبی و ابوظبی را رصد کرده است.

از سوی دیگر این منابع از نشست اخیر یک مسئول عالی‌رتبه سعودی با «یوسی کوهن» رئیس موساد در بحرین خبر داد و گفت که در این دیدار تلاش برای پیوستن دیگر کشورهای عربی به توافق عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بررسی و یک جدول زمانی برای پیوستن عربستان با توجه به شرایط داخلی این کشور ارائه شد و تلاش می‌شود عادی‌سازی روابط بین سودان با رژیم صهیونیستی نیز چند روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام شود. 

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا