ورزش

اقدام فدراسیون پزشکی ورزشی برای تسویه حساب با آزمایشگاه کلن

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) با تصمیم آزمایشگاه کلن در آنالیز و عدم اعلام نتیجه نمونه‌گیری ورزشکاران ایران در مورد اقدام انجام شده در این زمینه توضیح داد.

به گزارش خبرنگار مهر، آزمایشگاه کلن آلمان به خاطر آنچه بدهی ۱۱۰ هزار و ۱۵۳ یورویی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران (نادو) عنوان شده، بررسی و اعلام نتیجه تست دوپینگ دریافتی از ورزشکاران کشورمان را متوقف کرده است. این بدهی نتیجه ۵ صورتحساب جداگانه ای است که آلمانی‌ها بابت دریافت تست دوپینگ ورزشکاران ایران در اختیار نادو قرار داده بودند اما هیچیک از آنها تا به امروز پرداخت نشده است.

فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید این خبر در مورد آنچه منجر به این بدهی سنگین شده و اقدام صورت گرفته برای تسویه حساب آن توضیح داد.

وی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها و مشکلات ایجاد شده در ورود و خروج‌های مالی در عرصه بین المللی بی تاثیر در ایجاد این حجم بدهی نیست، گفت: در شرایط تحریم پرداخت‌های مالی به نهادهای بین المللی ورزش باید از طریق صرافی‌ها یا وزارت امور خارجه انجام شود کما اینکه آخرین مرحله پرداختی ایران به آزمایشگاه کلن هم با کمک وزارت امور خارجه انجام شد.

شارکی تصریح کرد: پیش از این آزمایشگاه کلن با پرداخت‌های غیر بانکی مشکل داشت اما در یکی از مکاتباتی که با آنها داشتیم در پاسخ به استعلام مطرح شده در این زمینه و اینکه «امکان پرداخت غیر رسمی و خارج از شیوه‌های بانکی وجود دارد»، پاسخ مثبت دادند. بر همین اساس از ۳ – ۲.۵ ماه پیش برای پرداخت بخشی از بدهی آلمانی‌ها اقدام شد اما به خاطر خیلی از مشکلات تا به امروز به نتیجه نرسیده است.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با تاکید بر اینکه بالاترین مبلغ صورتحساب‌های دریافتی از آلمان که هنوز پرداخت نشده‌اند ۷۰ هزار یورو است، ادامه داد: بعد از اینکه مسئولان آزمایشگاه کلن با پرداخت غیر بانکی بدهی ایران موافقت کردند، قرار بر این شد پیش پرداختی به میزان ۱۰ هزار یورو انجام شود اما بعد از آن بالاترین صورتحساب دریافتی یعنی همان ۷۰ هزار یورو مبنای اولین پرداختی برای تسویه حساب قرار گرفت.

وی تصریح کرد: البته که کرونا و معضلاتی که در مجموعه پزشکی ورزشی ایجاد کرده دلیل دیگر در تاخیر برای پرداختی به آزمایشگاه کلن بود. به خاطر کرونا و کاهش درآمد فدراسیون پزشکی ورزشی در خیلی زمینه‌ها، این فدراسیون در تامین ریالی منابع هم با مشکلاتی مواجه شده است. همین مسئله در تامین اعتبار لازم برای پرداخت به آلمانی‌ها بی تاثیر نبود با این حال اما ۷۰ هزار یورو لازم تامین شد. البته که پرداخت‌های غیر بانکی هم دردسرهای خود را دارد. به همین دلیل بعد از دو سه ماه هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گفته این مقام مسئول در نادو، بعد از مکاتبه آزمایشگاه کلن آلمان که به تاریخ ۱۵ اکتبر انجام شد و در آن بر توقف بررسی و اعلام نتیجه نمونه ایرانی‌ها تاکید شد، اقدام انجام شده برای پرداخت ۷۰ هزار یورو بدهی به نتیجه رسید اما ظاهراً هنوز به حساب آلمانی‌ها واریز نشده است.

وی در این زمینه گفت: دو سه روز بعد از ایمیل دریافتی از آلمانی‌ها، اقدام نهایی و داخلی برای پرداخت بخشی از بدهی نادو انجام شد. آزمایشگاه کلن همیشه بعد از دریافت، موضوع را به ایران اطلاع رسانی کرده و رسید آن را هم ارائه می‌دهد اما تابه امروز خبری از این اقدام نشده است و این یعنی اینکه هنوز مبلغ مورد نظر به حساب این آزمایشگاه نرفته است.

شارکی تصریح کرد: ۷۰ هزار یورو مورد نظر احتمالاً تا پایان همین هفته به حساب آزمایشگاه کلن می‌رود و بدین ترتیب مشکل ایجاد شده برطرف می‌شود. البته سال گذشته هم متخصصان آلمانی به خاطر بدهی آنالیز نمونه ورزشکاران کشورمان را برای مدتی متوقف کردند. گویا آنها در این دوره آنالیز لازم را انجام داده‌اند اما اعلام گزارش آنها را منوط به تسویه حساب عنوان کرده‌اند.

قائم مقام دبیرکل نادو در پایان در ابراز امیدواری کرد که بخش باقی مانده بدهی به آزمایشگاه کلن هم به زودی پرداخت شود تا در ادامه همکاری با این آزمایشگاه با کمترین مشکل و حاشیه‌ای دنبال شود.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا