بین الملل

پیشنهاد مسکو برای تمدید یک ساله پیمان اتمی با آمریکا


وزارت خارجه روسیه با اعلام آمادگی دوباره مسکو برای تمدید پیمان اتمی «استارت جدید» گفته این کشور حاضر است ذخیره‌سازی کلاهک‌ هسته‌ای را برای این منظور متوقف کند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبر‌گزاری فارس، وزارت خارجه روسیه روز سه‌شنبه آمادگی مسکو برای تمدید پیمان اتمی «استارت جدید» را بار دیگر اعلام کرد و گفت این کشور حاضر است ذخیره‌سازی کلاهک هسته‌ای را برای این منظور متوقف کند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه در این خصوص گفت: «پیشنهاد روسیه این است که پیمان “استارت جدید” برای یک سال دیگر تمدید شود و [این کشور] آماده است تا در کنار آمریکا تعهد سیاسی هر دو طرف به منظور متوقف کردن ذخیره‌سازی کلاهک‌ هسته‌ای طی این دوره را به عهده بگیرد.»

وزارت خارجه روسیه در ادامه افزود این اقدام تنها در صورتی اجرایی می‌شود که درخواست دیگری از طرف آمریکا مطرح نشود.

وزارت خارجه روسیه همچنین گفته هنوز هیچ پاسخ رسمی از سوی آمریکا برای تمدید این پیمان دریافت نکرده است و تنها برخی مقامات این کشور در رسانه‌های اجتماعی اظهار‌نظر کرده‌‌اند.

روسیه شانزدهم اکتبر طی نامه‌ای درخواست تمدید پیمان «استارت جدید» را مطرح کرد. در این نامه «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه این پیشنهاد را مطرح کرد.

پیشنهاد تمدید استارت جدید در حالی مطرح شده که این پیمان در ماه فوریه ۲۰۲۱ منقضی خواهد شد و نماینده آمریکا در امور کنترل تسلیحات گفته که واشنگتن و مسکو به توافق موقتی در خصوص تمدید این توافق رسیده‌اند.

با این وجود وزارت خارجه روسیه گفته هنوز پاسخی رسمی از سوی واشنگتن دریافت نکرده و منتظر این پاسخ خواهد بود.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا