موسیقی

فقدانی که در عرصۀ پویانمایی سیرۀ امام رضا (ع) داریم

اکنون در جوّی قرار داریم که در زمینۀ سیرۀ عترت به منبر و روضه اکتفا کردیم. قشر نوجوان ما نیاز دارد زیبایی‌های سبک زندگی عترت برایشان تصویر شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، یکی از ابزارهای بسیار مهم برای انتقال ارزش‌های دینی و سیرۀ پیامبر(ص) و عترت علیهم‌السلام به قشر کودک و نوجوان، ابزار هنر است. در این بین جایگاه پویانمایی نسبت به سایر ابزارهای هنر ضروری جلوه می‌نماید. در مقایسه با حجم مفاهیم دینی‌مان در می‌یابیم به طرز بایسته و شایسته از این ابزار در راستای اهداف فرهنگی و دینی خود بهره نگرفتیم؛ متأسفانه شاهدیم غرب از این ابزار سالیانه صدها و بلکه هزاران تولید در مسیر اهداف خود که همان تغییر سبک زندگی ملت‌ها و انتقال سبک زندگی غربی است، بهره‌های زیادی می‌برد، این در حالی است که به اذعان برخی کارشناسان، ایدۀ اولیۀ شکل‌گیریِ این دانش، از نقوش حک‌شده در دیوارۀ سفالین ظروف اقوام ما در ایران باستان شکل گرفت.

مثلاً در زمینۀ تولید آثار پویانمایی دربارۀ امام رضا (ع) به عنوان تنها امام معصوم در خاک میهن‌مان، هنرمندان ما می‌توانند تولیدات متعددی در سال داشته باشند. اکنون در جوّی قرار داریم که در زمینۀ سیرۀ عترت به منبر و روضه اکتفا کردیم هرچند اینها در جای خود مطلوب است، اما دریافت سیرۀ عترت صرفاً با اشک و روضه حاصل نمی‌شود، بلکه قشر نوجوان ما نیاز دارد سبک زندگی عترت برایشان تصویر شود و زیبایی‌های ماجرای ایشان در معرض آنها قرار گیرد نه صرفاً آن قسمت از زندگی که مربوط به مصائب ایشان است. کودکان و نوجوانان به جهت فطری نیاز دارند قهرمانان دینیِ خود را در موضع اقتدار و صلابت ببینند؛ تصویرسازیِ معجزات عترت که در منابع دینی ما به وفور یافت می‌شود، این نیاز را برآورده می‌کند.

یکی از تولیدات پویانمایی که طی سالهای قبل در زمینه سیرۀ امام رضا (ع) تولید شد، اثری با عنوان «آقای مهربان» است که در سال 1391 با الهام از داستان مشهور درباره “ضمانت آهو توسط امام رضا (ع)” به کارگردانی سیدعلیرضا گلپایگانی و بهنام دلداده ساخته شد. برای مشاهده این فیلم کارتونی می‌توانید آن را با حجم اندک از اینجا مشاهده کنید.

اگر فقط مقطع حرکت تمدن‌ساز امام رضا (ع) از مدینه تا طوس را بررسی کنیم، به موضوعات بسیاری دست می‌یابیم که هر کدام از آنها قابلیت ساخت و تولید انیمیشن فاخر را دارند. ای کاش هنرمندان متعهد ما در عرصه هنر پویانمایی، اولویت کاری خود را در زمینۀ بازسازی سیرۀ عترت قرار می‌دادند؛ سیره‌ای که با معجزات، کرامات و زیبایی‌های فراوانی همراه است.

انتهای‌پیام/

خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا