بین الملل

اهداف اساسی بایدن و ترامپ یکسان است

استاد دانشگاه بوستون آمریکا معتقد است که فارغ از اینکه چه کسی رئیس‌جمهور بعدی آمریکا شود، اهداف اساسی ایالات‌متحده به ویژه در قبال خاورمیانه تغییر محسوسی نخواهد داشت.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – امیرمحمد اسماعیلی: «جفری کارلینر» عضو هیئت‌علمی دانشگاه بوستون آمریکا است. او سابقه تدریس در حوزه‌های تجارت بین‌الملل، توسعه اقتصادی و اقتصاد سیاسی را در پرونده دارد. کارلینر در دولت‌های کارتر و ریگان به‌عنوان مدیر ارشد شورای مشاوران اقتصادی رئیس‌جمهور حضور داشته است. وی همچنین مدیر اجرایی دفتر ملی تحقیقات اقتصادی در کمبریج، ماساچوست و معاون مدیر انستیتوی اقتصاد بین‌المللی پترسون در واشنگتن بوده است. کارلینر که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های کالیفرنیا و هاروارد است، آثار پژوهشی متعددی را در قالب مقالات و کتاب منتشر کرده است. به منظور بررسی انتخابات ایالات‌متحده با این استاد دانشگاه به گفتگو نشستیم که از نظر می‌گذرد:

*مدت کمی تا انتخابات نوامبر باقی مانده است. به نظر شما، در صورت انتخاب مجدد دونالد ترامپ، آیا شاهد تغییری در سیاست خارجی منطقه‌ای او، خواهیم بود؟

در صورت انتخاب مجدد دونالد ترامپ، سیاست‌های ایالات‌متحده در قبال ایران و خاورمیانه تغییر اندکی خواهد داشت. ترامپ قطعاً خواستار جنگ با ایران نیست اما گمان می‌کنم، کمپین فشار حداکثری وی در مورد تحریم‌های سنگین مالی و تجاری علیه ایران ادامه خواهد یافت. حمایت ایالات‌متحده از جنگ عربستان سعودی در یمن و حمایت قاطع از نتانیاهو در اسرائیل ادامه خواهد داشت. ترامپ همچنین به خروج نیروهای آمریکایی از خاورمیانه از جمله از سوریه و عراق ادامه خواهد داد.

*آیا می‌توان از تفاوت اساسی در مؤلفه‌های سیاست منطقه‌ای بایدن نسبت به ترامپ سخن گفت؟

باید توجه داشت که رویکرد اصلی دولت بایدن با ترامپ یکسان خواهد بود. هرکسی که ژانویه آینده رئیس‌جمهور شود، ایالات‌متحده به حمایت قاطع خود از اسرائیل ادامه خواهد داد. بایدن، سیاست ترامپ در تلاش برای ترغیب دولت‌های عرب بمنظور به رسمیت شناختن اسرائیل را ادامه خواهد داد. او با هرگونه سیاست ایران در صدمه زدن به اسرائیل مخالفت خواهد کرد. البته بایدن با نتانیاهو دوستی کمتری دارد و با هرگونه الحاق برخی مناطق کرانه باختری توسط اسرائیل با قاطعیت بیشتری نسبت به ترامپ مخالفت می‌کند.

بایدن همچنین ممکن است حمایت کمتری از عربستان در یمن و شاید در درگیری‌های دیپلماتیک عربستان با قطر داشته باشد. وی همچنین ممکن است رفتار محمد بن سلمان با مخالفان در عربستان سعودی را مورد انتقاد قرار دهد اما در عین حال به صورت کلی باید گفت که دولت بایدن همچنان دوست صمیمی عربستان سعودی و سایر متحدان ایالات‌متحده در خلیج‌فارس خواهد بود.

*سیاست خارجی بایدن چه تفاوتی با ترامپ در قبال اروپا خواهد داشت؟

بایدن سعی در بهبود روابط ایالات‌متحده با متحدان اروپایی خود و افزایش هماهنگی بین سیاست‌های ایالات‌متحده و اروپا دارد. ترامپ روابط ایالات‌متحده با اروپا را تضعیف کرده و اختلافات در مورد تجارت، هزینه‌های نظامی و تلاش برای محدود کردن تغییرات آب و هوایی را افزایش داده است. احتمالاً بایدن این رویه را تغییر خواهد داد.

*به نظرتان کدام نامزد پیروز انتخابات می‌شود و آیا چالش آرای الکترال تأثیرگذار خواهد بود؟

جو بایدن، معاون اوباما، احتمالاً اما نه مطمئناً.! پیروز انتخابات نوامبر خواهد بود. تقریباً می‌توان ادعا کرد که آمریکایی‌های بیشتری به بایدن رأی می‌دهند تا ترامپ اما به دلیل روش بسیار پیچیده‌ای که رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب می‌شود، یعنی آرای الکترال، احتمال پیروزی ترامپ نیز وجود دارد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا