شهرستان ها

۳۶۰ تُن مرغ منجمد در بازار لرستان توزیع می‌شود

خرم‌آباد- رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: به منظور تنظیم بازار و کاهش قیمت گوشت مرغ، ۳۶۰ تُن از ذخایر مرغ منجمد استان را در روزهای آینده با اولویت اقشار کم درآمد توزیع خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسفندیار حسنی مقدم شامگاه سه شنبه در سخنانی با اشاره به اینکه در خصوص قیمت گوشت مرغ چند روز پیش جلسه ستاد تنظیم بازار را داشتیم، اظهار داشت: برای قیمت گذاری باید تمام زنجیره تولید مرغ را در نظر بگیریم که شامل مرغدار، متولی کشتارگاه و خرده فروش می‌شود.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر باید نگاهمان به مصرف کننده به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه باشد، تصریح کرد: هزینه‌های تولید را که حساب کرده ایم به این عدد رسیده ایم که یک کیلوگرم مرغ برای مرغدار به منظور فروش درب مرغداری ۱۴ هزار تومان حداکثر باید باشد، برای کشتارگاه که باید کشتار کند و تحویل خرده فروش بدهد ۱۸ هزار تومان و برای خرده فروش ۲۰ هزار تومان باید باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اینکه البته این عدد در صورتی است که کل نهاده مورد نیاز مرغدار را به شکل دولتی در اختیار مرغداران قرار دهیم، افزود: یک مرغ براری پرورش در طول دوره ۴۰ تا ۴۵ روزه یک و نیم کیلو کنجاله سویا و ۳.۵ کیلو ذرت مصرف می‌کند که ذرت مورد نیاز مرغداران به صورت ۱۰۰ درصد دولتی است.

حسنی مقدم یادآور شد: به خاطر شرایط تحریم و عدم تأمین به موقع ارز میزان کنجاله سویا تأمینی برای مرغداران، را به شکل ۵۰ درصدی توانسته ایم با ارز دولتی تهیه کنیم و با توجه به این کاستی شاید دو هزار تومان منطقی باشد به قیمت مرغ اضافه شود.

امیدواریم با اقدامات ستاد تنظیم بازار، گوشت مرغ با قیمت ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد

وی با اشاره به اینکه بنابراین هر کیلوگرم گوشت مرغ با قیمت ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان در خرده فروشی‌ها منطقی است و بیش از این مشمول گران فروشی حساب می‌شود و دستگاه‌های نظارتی برخورد خواهند کرد، گفت: بخشی از گرانی به سبب نوسانات نرخ ارز است که بر هزینه‌های تولید تأثیر گذاشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان که در گفتگوی خبری سخن می‌گفت، با بیان اینکه برای تنظیم قیمت مرغ در بازار، ۳۶۰ تُن از ذخایر مرغ منجمد استان را در روزهای آینده با اولویت اقشار کم درآمد و آسیب پذیر توزیع خواهیم کرد، تصریح کرد: امیدواریم با این اقدامات قیمت‌ها شیب نزولی بگیرد و شاهد کاهش حداقل دو هزار تومانی قیمت گوشت مرغ باشیم و گوشت مرغ با قیمت ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا