سیاسی

سوء‌استفاده آمریکا از قدرت دلار/در حوزه نظامی خودکفا هستیم

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: ما تحریم‌ها در حوزه نظامی را تبدیل به فرصت کردیم و به همین دلیل، نیروهای مسلح با تکیه بر توانمندی های داخلی به خودکفایی کامل رسیده است.

وحید جلال زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به اظهارات اخیر پمپئو مبنی بر اینکه هر فرد یا سازمانی که به عرضه، فروش و یا انتقال سلاح از مبدأ یا به مقصد ایران کمک کند، تحریم خواهد شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به توانمندی های بی نظیری در عرصه های مختلف به ویژه در صنعت تسلیحات نظامی دست یافته است.

وی افزود: هشت سال دفاع مقدس به ما این تجربه را داد که برای دفاع از خودمان هیچ راهی بهتر از تکیه بر توانمندی های داخلی و اعتماد به جوانان خود نداریم و به همین دلیل پس از جنگ تحمیلی نسبت به تأمین تجهیزات دفاعی و نظامی اقدام کردیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در زمان جنگ حتی سیم خاردار نداشتیم اما امروز دارنده موشک های بالستیک هستیم و در واقع تحریم ها در حوزه نظامی را تبدیل به فرصت کردیم و باعث شد که نیروهای مسلح با تکیه بر توانمندی های داخلی خودمان به خودکفایی برسند و ما در تأمین ۸۰ تا ۹۰ درصد تجهیزات نیروهای مسلح به خودکفایی کامل رسیده ایم.

جلال زاده گفت: ما صرفاً در زمینه ساخت برخی از هواپیماها و هلی کوپترهای بسیار پیشرفته ممکن است فناوری کافی را نداشته باشیم که احتمالا نیاز است از طریق خرید از سایر کشورها آن را تأمین کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ایران بیشتر نیازمندی های خود را در عرصه نظامی و دفاعی در داخل کشور تأمین می کند و صرفاً نیازمند خریداری هواپیما و هلی کوپترهای بسیار پیشرفته است که طرف معامله ما به احتمال زیاد روسیه است که این کشور هم زیر بار تهدیدات و زورگویی های آمریکا نمی رود.

وی بیان کرد: البته جمهوری اسلامی ایران مشتری های بسیار خوبی هم در منطقه و خارج منطقه دارد که آماده هستند تا از کشور ما تسلیحات نظامی و دفاعی خریداری کنند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه آمریکایی ها به یک جانبه گرایی عادت کرده اند، اظهار داشت: مطابق قواعد بین المللی باید تحریم های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو شود اما کشورهای غربی و به ویژه آمریکا فقط نقض عهد می کنند و توجهی به اجرای تعهدات خود ندارند.

وی یادآور شد: زمانی که ترامپ به صورت یکجانبه از برجام خارج شد، نقض عهد آنان و کشورهای اروپایی عضو برجام شدت گرفت. چرا که آمریکا این کشورها را تهدید کرد که اگر با ایران معامله ای داشته باشند، تحریم خواهند شد.

جلال زاده تصریح کرد: تحریم هایی که در حال حاضر بر جمهوری اسلامی تحمیل شده، تحریم های آمریکاست نه تحریم های بین المللی؛ به این صورت که آمریکا از هژمونی و سلطه اقتصادی خود و قدرت دلار بر بازارهای جهانی سوء استفاده و کشورهای مختلف را محدود و تهدید می کند تا با ایران در ارتباط نباشند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: براساس قوانین بین المللی تحریم های تسلیحاتی ایران لغو شده و وزیر امور خارجه آمریکا به دلیل روحیه سلطه گری مقامات آمریکا، این مباحث را مطرح کرده است و این اظهارات بی‌اساس راه به جایی نمی‌برد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا