دانش و فناوری

بطری‌های شیر نوزادان میلیون‌ها ذره میکروپلاستیک را منتشر می‌کنند


نتایج یک بررسی نشان می‌دهد بطری‌های پلاستیکی که برای شیر خوردن نوزادان به کار می‌روند، می‌توانند به صورت میانگین، یک میلیون ذره میکروپلاستیک را در هر لیتر منتشر کنند.


به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، پژوهش جدیدی نشان می‌دهد بطری‌های پلاستیکی که برای شیر خوردن نوزادان به کار می‌روند، می‌توانند به صورت میانگین، یک میلیون ذره میکروپلاستیک را در هر لیتر منتشر کنند.

شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد، انسان تعداد زیادی از ذرات ریز پلاستیک را که با شکستن قطعات بزرگ‌تر پلاستیک تشکیل شده‌اند، مصرف می‌کند، اما اطلاعات بسیار کمی در مورد عواقب بهداشتی آن در دست است.

محققان در ایرلند میزان انتشار میکروپلاستیک را در ۱۰ نوع بطری کودک یا لوازم جانبی ساخته شده از پلی پروپیلن، رایج‌ترین نوع پلاستیک که برای ظروف غذا استفاده می‌شود، بررسی کردند.

آنها از دستورالعمل‌های رسمی سازمان بهداشت جهانی برای شرایط آماده سازی فرمول پیروی کردند؛ پژوهشگران، بطری‌ها را پاکسازی کردند و پس از خشک شدن، در آنها آب تمیز ریختند. سپس، بطری‌ها را در دستگاه گذاشتند تا تکان داده شوند. آنها پس از این مراحل، آب را زیر میکروسکوپ بررسی کردند و طی یک دوره آزمایش ۲۱ روزه، تیم تحقیق دریافت که بطری‌ها بین ۱.۳ تا ۱۶.۲ میلیون ریز ذره پلاستیک در هر لیتر آزاد می‌کنند.

سپس آنها از این داده‌ها برای مدل سازی احتمال قرار گرفتن نوزاد در معرض ریزپلاستیک ناشی از شیردهی، بر اساس نرخ ملی شیردهی استفاده کردند.

آنها تخمین زدند که به طور متوسط ​​کودک شیرخوار می‌تواند ۱.۶ میلیون ریز ذره پلاستیک در طول ۱۲ ماه اول زندگی خود منتشر کند.

جان بالند، محقق این پژوهش می‌گوید: قرارگیری دمای بالا بیشترین تأثیر را در انتشار میکروپلاستیک دارد.

نتایج این پژوهش در مجله «Nature Food» منتشر شد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا