بین الملل

چین: چارچوب مذاکرات امنیتی خلیج فارس باید چندجانبه باشد

وزیر خارجه چین پیشنهاد ایجاد چارچوبی چندجانبه را برای مذاکرات امنیتی خلیج فارس مطرح کرد و از صبوری برای حصول نتیجه سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، وانگ ئی وزیر خارجه چین، در جریان نشست مجازی شورای امنیت پیرامون خلیج فارس، پیشنهاد ایجاد چارچوب مذاکرات چندجانبه را مطرح کرد که با پیشرفت ملموس در حل مسائلی چون انرژی، کشتیرانی، تجارت و حتی مواردی که از حساسیت کمتری برخوردارند؛ همراه باشد.

وی در این باره افزود: گفتگو امر راحتی نخواهد بود ودر عرض یک شب نیز به نتیجه نمی‌رسد اما اینکه راه چقدر طولانی باشد اهمیت چندانی ندارد چرا که در نهایت می‌توانیم قدم به قدم به مقصد نزدیک شویم. اما نخستین قدم در مذاکره ولو اینکه کوچک باشد؛ پیشرفتی بزرگ به سوی صلح خواهد بود.

اظهارات وانگ در حالی مطرح شد که کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل با رد طرح روسیه درباره خلیج فارس، مدعی شده مادامی که ایران پاسخگوی اقداماتش نباشد، این گونه راهکارها راه به جایی نخواهد برد.

واشنگتن از یک سال پیش با ادعای تامین امنیت انرژی، به دنبال ایجاد ائتلافی دریایی در خلیج فارس است تا به‌زعم خود عبور و مرور محموله‌های باری از تنگه هرمز را رصد کند؛ اما انتظار دارد ایران به عنوان کشوری که حق مالکیت ارضی در این آبراه حیاتی دارد، سهمی در تامین امنیت آن نداشته باشد!

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا