بین الملل

رهبر حزب محاذ ملی افغانستان: طرف‌های درگیر جنگ زیر چتر اسلام متحد شوند


یکی از رهبران سیاسی افغانستان از دولت این کشور و طالبان خواست تا زیر چتر اسلام با یکدیگر متحد شوند و دولت موقت تشکیل دهند.


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «حامد گیلانی»، رهبر حزب محاذ ملی اسلامی افغانستان از طرف‌های درگیر جنگ در این کشور خواست که به عنوان مسلمان متحد شوند و یک حکومت موقت تشکیل دهند.

گیلانی از دولت افغانستان و طالبان خواست که گام‌های سازگار با آنچه خداوند متعال درباره صلح گفته است، بردارند.

وی با استناد به قرآن کریم گفت: «و صلح خوب است» و «ما باید برای خوبی مردم کار کنیم.»

گیلانی افزود: ما هم افغان و هم مسلمان هستیم و در نهایت این افغانها و مسلمانان هستند که رنج می‌برند، افرادی که از هر طرف می‌میرند یا زخمی می‌شوند هم افغان و هم مسلمان هستند.

وی خاطرنشان کرد: برادران، بیایید با هم متحد و با درک و به خاطر خداوند متحد باشیم، از این فتنه خلاص شده و به سوی صلح که مورد پسند خداوند است گام بردارید.

گیلانی با اشاره به مذاکرات جاری در دوحه گفت: «هر دو طرف شاکی هستند. در هر مذاکره (سنتی)، مذهب/ شریعت، سنت‌های ملی و قوانین بین المللی، همیشه نیاز به طرف سوم در حل اختلافات است. بنابراین، طوری که می‌بینم چاره‌ای جز تشکیل حکومت موقت برای حل مساله؛ که در آن همه طرف‌ها نمایندگی داشته باشند و همه موافقت کنند و با توجه به آن گام‌های صلح برداشته شود.»

وی در ادامه گفت: سپس یک دولت ملی، با توجه به خواسته های مردم و با مشارکت همه طرفها بر اساس اجماع ملی، تشکیل شود تا جنگ فتنه انگیز به پایان برسد.

گیلانی یکی از مراجع دیگر است که خواستار پایان جنگ جاری است؛ جنگی که تقریبا ۴۰ سال به طول انجامیده است و جنگی که اکثر ذینفعان، از جمله شرکای خارجی و کشورهای همسایه بدین باورند که هیچ راه حل نظامی برای آن وجود ندارد.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا