ورزش

فیفا بالاخره پاسخ فدراسیون ایران را داد/اساسنامه بازهم تایید نشد!

فدراسیون جهانی فوتبال نظر خود را درباره آخرین نسخه پیشنهادی اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد اما همچنان به خاطر ایراداتی که وجود دارد، از تایید اساسنامه خودداری کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ماجرای اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران سرنوشت پیچیده‌ای پیدا کرده است. فدراسیون فوتبال از سال گذشته با دستور فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا اصلاح اساسنامه را در دستور کار قرار داد اما در این مدت اتفاقات عجیب و غریب زیادی برای اصلاح اساسنامه رخ داد که ظاهراً قرار نیست به این زودی ها به پایان برسد.

فیفا علاوه بر تعریف حقوقی فدراسیون فوتبال و تاکید بر غیر دولتی بودن این نهاد، روی مسائلی از جمله استقلال کمیته‌های قضایی و تشکیل کمیته انتخابات حساسیت زیادی داشت.

فدراسیون فوتبال بدون شفاف سازی دقیق این مسائل، چند نوبت رفت و برگشت اساسنامه اصلاحی را به فیفا انجام داد اما در نوبت آخر، فیفا از اعلام نظر خود نسبت به اساسنامه به مدت چند ماه خودداری کرد.

این مسئله باعث شد تا شائبه ارسال پالس از داخل ایران به فدراسیون جهانی برای عدم اعلام نظر روی اساسنامه قوت بگیرد و تعدادی از نمایندگان مجلس هم فدراسیون را به ارسال اطلاعات داخلی و تلاش برای کشاندن پای فیفا به ماجرا با بحث تعلیق، متهم کردند.

در تازه‌ترین اظهارنظر، محمدمهدی فروردین رئیس کمیسیون ورزش مجلس از مسئولان فدراسیون به شدت انتقاد کرد. وی در مصاحبه روز گذشته گفت: «افرادی سالیان سال از کنار این فوتبال منافعشان را حاکم کرده‌اند. برای اینکه منافعشان به خطر نیافتد امروز و فردا می‌کنند و می‌گویند مجلس دخالت می‌کند. ما نقش نظارتی داریم و این وظیفه قانونی ما است. چهار ماه است اساسنامه اصلاح شده و جوابی نیامده؛ فیفا نهادی نیست که این همه در ارسال اساسنامه تاخیر داشته باشد. مسئولان فدراسیون خودشان هم دچار یک چندگانگی شده‌اند و نمی‌دانند چه کار می‌کنند. یک سال است فدراسیون رئیس ندارد. مگر می‌شود چنین نهادی را بدون رئیس اداره کرد؟ باید شفاف به مردم جواب بدهند.»

حالا و با گذشت یک روز از مصاحبه رئیس کمیسیون ورزش مجلس، سایت فدراسیون فوتبال خبر داد که فیفا نظر خود را درباره اصلاح اساسنامه اعلام کرده است:

«بر این اساس، فیفا ضمن قبول کلیات و اکثریت موارد مندرج در اساسنامه فدراسیون مواردی جزئی را جهت اصلاح در بخش مقررات انتخاباتی اعلام کرده است. فدراسیون فوتبال ضمن تقدیر و تشکر از فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا پاسخ نامه مذکور را در موعد مقرر خواهد داد.»

به گزارش خبرنگار مهر، با متن منتشر شده روی سایت فدراسیون فوتبال می‌توان متوجه شد که فیفا هنوز هم اساسنامه فدراسیون ایران را تایید نکرده و همچنان ایراداتی در بخش مقررات انتخابات وجود دارد که باید برطرف شود. البته فدراسیون از اعلام زمان ارسال مجدد اساسنامه اصلاحی خودداری کرده است.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا