اقتصاد

رکورد شکنی قیمت انواع میوه و سبزی / رشد چند برابری قیمت گوجه فرنگی به رغم مازاد تولید در کشور


قیمت میوه و سبزی در بازار تهران این هفته نیز افزایش داشت و قیمت گوجه فرنگی و پیاز به رغم مازاد تولید در کشور چند برابر رشد کرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قیمت انواع محصولات سبزی و صیفی از جمله گوجه فرنگی و پیاز در بازار افزایش یافته، این در حالی است، سالانه با تولید 5.5 میلیون تن از این محصول مازاد نیاز در کشور وجود دارد و صادرات محصول گوجه فرنگی به کشور عراق هم انجام می‌شود.

ریشه این گرانی به رغم تولید مازاد را باید در برنامه‌های تنظیم بازار جستجو کرد. در کشورهای دیگر برنامه‌های صادرات ابتدا با اولویت تأمین داخل چیده می‌شود.

سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی هم به خبرنگار فارس گفت: ماه گذشته در کشور هند بارندگی‌های زیادی رخ داد و تولید محصولات سیب زمینی و پیاز در این کشور به شدت کاهش یافت و بلافاصله صادرات را قطع کردند تا نیاز داخل تأمین شود. هفته دیگر برنامه‌های صادراتی هم به عراق وجود دارد زیاد برنامه‌ریزی شده و دقیق نیست، به طوری که همین چند روز پیش 200 کامیون محصول گوجه فرنگی از عراق برگشت خورد.

نورانی افزود: دلیل برگشت خوردن محموله‌های گوجه‌ فرنگی صادراتی به عراق بی‌کیفیت بودن و باران خوردگی آنها و نداشتن بسته‌بندی مناسب بود. بنابراین به رغم مازاد تولید در کشور نداشتن برنامه‌های صادراتی مناسب و اولویت ندادن به تأمین داخل باعث شده قیمت گوجه فرنگی در بازار به کیلویی 15 هزار تومان برسد.

بر اساس قیمت میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران که به تصویب سه نهاد رسیده است، قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران 10 هزار تومان به فروش می‌رود و زمانی که قیمت این محصول به بازار می‌رسد کیلویی 15 هزار تومان عرضه می‌شود.

قیمت انواع پیاز هم در چند روز گذشته افزایش شدید داشته به طوری که قیمت پیاز شیرین در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران کیلویی 6 هزار تومان، پیاز زرد 5 هزار و 500 و پیاز قرمز 6 هزار تومان به فروش می‌رود.

* قیمت میوه پایین نیامده

به رغم قول مسؤولان برای متعادل شدن قیمت میوه با ورود میوه‌های پاییزه اما قیمت‌ها همچنان در بازار بالست و قصد پایین آمدن ندارد. هر کیلو انار به قیمت 11 هزار تومان، انگور بی‌دانه زرد 11 هزار تومان، انگور بی‌دانه قرمز 16 هزار تومان عرضه می‌شود. گلابی بیروتی 27 هزار تومان، گلابی شاه میوه 28 هزار تومان، پسته تازه 80 هزار تومان، سیب 12 هزار تومان، کیوی 13 هزار تومان عرضه می‌شود.

همچنین قیمت سیر خشک 27 هزار تومان، فلفل دلمه سبز 15 هزار تومان، کلم بروکلی 18 هزار تومان به فروش می‌رود.

جدیدترین قیمت 52 قلم میوه در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران به این شرح است:

توجه کنید که این قیمت‌ها عمده‌فروشی در میدان مرکزی است و زمانی که در مغازه‌های سطح شهر عرضه می‌شود از نظر قانونی 35 درصد به اینها باید اضافه شود اما در عمل برخی مواقع بیش از صد درصد قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ب


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا