دانش و فناوری

کولر مجهز به لوله‌های حرارتی برای خنک‌سازی تجهیزات پزشکی ساخته شد

کولر مجهز به لوله‌های حرارتی جهت خنک‌سازی تجهیزات پزشکی در پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، فرآیند طراحی و ساخت کولر مجهز به لوله‌های حرارتی جهت خنک‌سازی تجهیزات پزشکی در پژوهشکده مواد و انرژی پژوهشگاه فضایی ایران در مدت ۵ ماه به سرانجام رسید.

دکتر سعید اصغری ورزنه، رئیس پژوهشکده مواد و انرژی اصفهان اظهار داشت: این تجهیز قادر است تا حرارت تولید شده در توان ۱۵۰ وات در ۹ سانتی متر مربع را با صرف انرژی کمتر از ۱.۵ وات کنترل و دمای تجهیز را حداکثر ۱۵ درجه بیش از دمای محیط تثبیت کند.

وی گفت: در حال حاضر ۵۰ عدد از این کولر در فرآیند ساخت و تحویل‌دهی است.

اصغری با اشاره به توانمندی ایجاد شده در این حوزه افزود: چند مدل کولر خاص دیگر نیز سفارش شده است که فرآیند تحقیق و توسعه آن در دست اجرا است.

رئیس پژوهشکده مواد و انرژی درباره کاربرد این فناوری گفت: این فناوری قادر است بخش عظیمی از نیاز صنایع به سیستم‌های کنترل و مدیریت حرارت را برطرف کند.

استفاده از سرریز فناوری‌های ایجاد شده در حوزه فضایی کشور یکی از اهداف جاری پژوهشگاه فضایی ایران است که این پروژه نیز بر اساس فناوری ایجاد شده جهت ساخت المان کنترل حرارت در ماهواره پارس ۱ شکل گرفته است. با این تجهیز یا تلفیق متنوعی از المان‌های کنترل حرارت، ماهواره‌ها قادر خواهند بود تا با راندمان بالا و مصرف حداقل انرژی به هدف خود دست یابند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا