ورزش

کاوه: مشکل فلاح با دبیر نیست، با روسای فدراسیون‌ها مشکل دارد/کار من جلوگیری از تکرار تاریخ در کشتی است

مدیر تیم‌های ملی کشتی در واکنش به انتقادات تند قهرمان سابق کشتی جهان، گفت که او نه با دبیر بلکه با همه روسای فدراسیون مشکل دارد.

محسن کاوه در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره اینکه اکبر فلاح عنوان کرده مدیر تیم‌های ملی کشتی، برنامه‌ای برای این تیم‌ها ندارد، اظهار داشت: فکر می‌کنم برخی افراد، آگاهی و اطلاعات به‌روزی ندارند. یکی از کارهایی که باید به عنوان مدیر تیم‌های ملی انجام دهم، این است که با سرمربیان تیم ملی در مورد برنامه‌های آنها صحبت کنم. موضوع دیگر، مبارزه با کشتی‌گیرسالاری است که در گذشته به کشتی ما ضربه زده است. نمونه بارز آن هم سال‌های 1994، 1995 و 1996 است که گروه‌هایی در تیم ملی ایجاد شدند.

در شرایط خاصی هستیم
وی ادامه داد: چند روز قبل حدود ساعت 8 شب، اتحادیه جهانی کشتی اعلام کرد مسابقات جهانی به صورت قطعی برگزار می‌شود. بلافاصله ساعت 7 صبح فردا در فدراسیون کشتی جلسه گذاشتیم تا در مورد جمع و جور کردن تیم و برگزاری اردوها صحبت کنیم. ما در شرایط خاصی به سر می‌بریم. اینها وظایفی است که من به عنوان مدیر تیم‌های ملی به عهده دارم. اینجا باشگاه نیست که من بگویم چه کار کردم و چه کار نکردم. بحث تیم ملی مطرح است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

برگزاری انتخابی در تمام اوزان جزو برنامه‌های ماست
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد در مورد اینکه گفته شده تیم ملی قرار است بدون مسابقه انتخابی روانه صربستان شود، به تسنیم گفت: در همان شروع کار گفتیم که در سه وزن، انتخابی داریم. کجا گفته شد که تیم اعزامی به رقابت‌های جهانی بدون انتخابی معرفی خواهد شد؟ اصلاً این چیزی نیست که لازم باشد بگوییم. برگزاری مسابقه انتخابی در تمامی اوزان جزو برنامه‌های ماست و فلاح از این موضوع اطلاعی ندارد که چنین حرف‌هایی می‌زند. من دوست ندارم این واژه را بگویم، اما این حرف ها عوام‌فریبی است. مگر در سال 1993 که فلاح قهرمان جهان شد، سال بعد برای حضور در مسابقات جهانی 1994 حاضر شد کشتی انتخابی بگیرد؟

وظیفه دارم جلوی تکرار تاریخ در کشتی را بگیرم
کاوه ادامه داد: آن سال هم سرمربی تیم ملی وظیفه داشت برای شما مسابقه انتخابی بگذارد اما شما حتی به تمرین دو روز قبل از مسابقه هم رضایت نمی‌دادی. متأسفانه سرمربی وقت شما را ملی‌پوش کرد و نه خودت نتیجه گرفتی، نه اجازه دادی نفری که در ایران اول شده بود، ملی‌پوش شود و نتیجه بگیرد. من به عنوان مدیر تیم های ملی وظیفه دارم که جلوی تکرار تاریخ در کشتی را بگیرم. اگر شما به حسن یزدانی اشاره کردید که باید انتخابی بگیرد، او کشتی‌گیر منظم، قهرمان جهان و البته تابع تصمیمات کادرفنی است. وظیفه من به عنوان مدیر تیم‌های ملی این است که نگذارم کشتی‌گیرسالاری در تیم ملی باشد، نگذارم آن تاریخ تلخ تکرار شود که بهترین تیم تاریخ کشتی ما در المپیک 1996 آتلانتا، بدترین نتیجه ممکن را بگیرد.

وزیر ورزش وارد مسائل فنی نمی‌شود
وی در مورد اینکه فلاح از وزیر ورزش و جوانان خواسته به مسئله عدم برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی ورود کند، گفت: موقعی که می‌گویم او از مسائل روز کشتی که هیچ، از مسائل مدیریتی هم بی‌اطلاع است، برای همین است. وزیر ورزش به موضوعات کلان ورود می‌کند و هیچ‌وقت در هیچ فدراسیونی وارد مسائل ریز و فنی نمی‌شود. فدراسیون‌ها برنامه می‌دهند و وزیر که نمی‌گوید انتخابی بگذارید یا برگزار نکنید.

در مورد ابتلای کشتی‌گیران به کرونا نگرانیم
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد درخصوص موضوعی که این روزها همه در مورد برگزاری وسیع مسابقه انتخابی کشتی روسیه مطرح می‌کنند، خاطرنشان کرد: ما همین الان اردو گذاشته‌ایم و در مورد ابتلای کشتی‌گیران به کرونا نگرانیم. خود بچه‌ها هم همیشه بابت خانواده‌های خود نگران هستند؛ چون آمار رسمی ابتلا به کرونا این روزها در کشورمان خیلی بالاست. نمی‌دانم وضعیت روسیه از لحاظ کرونا چطور است. اول قرار بود مسابقه را جای دیگری برگزار کنند، اما بعد در شهری نزدیک مسکو و با حضور تماشاگر برگزار کردند. آیا ما می‌توانیم در چنین شرایطی مسابقه برگزار کنیم؟ در هر وزن 20-30 کشتی‌گیر حضور داشتند، آیا ستاد ملی مقابله با کرونا به ما مجوز برگزاری چنین مسابقه‌ای را می‌دهد؟

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

خوب است نقاب‌مان را برداریم و حرفی بزنیم که واقعی باشد
کاوه با اشاره به تعطیلی تعدادی از لیگ‌های رشته‌های مختلف عنوان کرد: همین الان می‌بینیم که فدراسیون‌های والیبال و هندبال به خاطر ابتلای تعداد زیادی از بازیکنان به کرونا، لیگ خود را موقتاً تعطیل کرده‌اند. کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند، از وقایع حال حاضر ورزش ما بی‌خبرند. خوب است که نقاب را برداریم و حرفی بزنیم که واقعی باشد. آیا امروز ایران شرایط برگزاری مسابقه انتخابی شبیه به روسیه را دارد؟ به ما اجازه برگزاری چنین رقابتی را می‌دهند؟ نمی‌شود برای خوشامد طرفداران انتخابی تیم ملی و مربیان سازنده، حرفی بزنیم که در شرایط موجود امکان انجام آن نیست.

با تیم پُرهزینه سلام جویبار و سایپا چه کردید؟
وی در مورد اینکه قهرمان سابق کشتی جهانکه  گفته است از سفره لیگ، بهره‌ای به مربیان سازنده نمی‌رسد، تصریح کرد: صاحبان تیم‌ها و اسپانسرها در لیگ، سرمربی تیم خود را انتخاب می‌کنند و قطعاً با توجه به سرمایه‌ای که گذاشته‌اند، کسی را به عنوان سرمربی و کادر فنی می‌آورند که صاحب رزومه و توانایی برای کسب نتیجه باشد. باز هم می‌گویم خوب است نقاب‌مان را برداریم و به عنوان طرفدار مربی سازنده ظاهر نشویم. کسی که تیم می‌دهد با یک مربی که توافق می کند، براساس توانایی‌هایش قرارداد می‌بندد. الان خود شما که ناراحت هستید، یک سال تیم پرامکانات و پُرهزینه سلام جویبار را در اختیار داشتید که حتی از گروهش بالا هم نیامد. سایپا هم دست‌تان بود که امکانات خیلی خوبی داشت، اما کاری کردید که سال‌هاست دیگر در کشتی تیم نمی‌دهند. اینکه به شما تیم نمی‌دهند؛ تقصیر منِ مدیر تیم‌های ملی چیست؟

مشکل فلاح با روسای فدراسیون‌هاست
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد در مورد انتقادات دنباله‌دار اخیر فلاح از دبیر خاطرنشان کرد: من نمی‌دانم مشکل او با دبیر چیست. چیزی که من می‌دانم این است که دبیر زمانی در دوره کشتی‌گیری‌اش خیلی به فلاح نزدیک بود، اما الان حدود 21-22 سال است که اصلاً ارتباطی با هم ندارند و راه و سبک زندگی‌شان از هم جداست. مشکل فلاح با دبیر نیست، مشکل او با روسای فدراسیون‌هاست. هر کسی به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شود، فلاح انتقاد می‌کند و قبولش ندارد. دوره ای که رسول خادم رئیس فدراسیون بود، مگر شاهد همین انتقادات تند نبودیم؟ او حالا که رسول خادم رئیس فدراسیون نیست، اینگونه مصاحبه می‌کند.

فلاح سرمربیگری رده خاصش را نگیرد، از رئیس بعدی هم انتقاد می‌کند
کاوه با بیان اینکه فلاح در دوره یزدانی خرم هم به شدت منتقد بود، اظهار داشت: فلاح از روسای هیئت های کشتی تهران هم انتقادات شدیدی داشت. این بحث ها مربوط به امروز و دیروز نیست. او منتقد رئیس بعدی فدراسیون هم خواهد بود، اگر او را به عنوان سرمربی رده خاصی که خودش دوست دارد، انتخاب نکند. او در مورد رئیس بعدی هم همین حرف‌ها را می‌زند. او با همه کُنتاکت و چالش دارد. بهتر است فلاح آرامش خود را حفظ کند. بخشی از این انتقادات تند به بی‌اطلاعی او برمی‌گردد و خوب است اطلاعاتش را به‌روز کند. ضمن اینکه اطرافیان فلاح باید او را به آرامش دعوت کنند و این پراکنده‌گویی‌ها اصلاً خوب نیست.

با فشار زیادی مجوز اردوی تیم ملی را گرفتیم
وی در مورد اینکه فلاح گفته فدراسیون کشتی در این مدت کرونا خواب بوده است، گفت: مگر زمان بیداری‌مان را باید به او بگوییم؟ کارهایی که فدراسیون در این مدت انجام داده کاملاً مشخص است. ما در شرایطی مجوز برگزاری لیگ برتر را از وزارت بهداشت گرفتیم که رشته‌های انفرادی و پُربرخورد دیگر مثل تکواندو، ووشو و بوکس نتوانستند این کار را انجام دهند. ما با فشار زیادی مجوز برگزاری اردوی تیم ملی را گرفتیم. آیا کاری می‌شد انجام داد و ما انجام نداده‌ایم؟ دیگر باید چه می‌کردیم؟

فلاح بگوید چه کاری در این 22 سال برای کشتی انجام داده است
مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد در پایان اظهار داشت: ای کاش فلاح یک سر به خانه کشتی می‌زد یا سالن توفیق را می‌دید، یا دو ماه دیگر که خانه کشتی شهید صدرزاده آماده می‌شود، آنجا برود. تمام این کارها هم از پولی غیر از بودجه کشتی تأمین شده و از بیرون آمده است. در مورد تیم‌های ملی هم به محض قطعی شدن برگزاری مسابقات جهانی، همه اقدامات لازم را انجام دادیم و کاری غیر از این نمی‌توانستیم انجام دهیم. در پایان هم یک سوال از اکبر فلاح دارم، شما در این 22 سال، چه کاری به عنوان مربی برای کشتی انجام دادید؟

انتهای پیام/

خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا