بین الملل

تحولات سوریه و وضعیت میدانی ادلب، محور گفت‌وگوهای دیپلمات‌های ایران و روسیه در تهران


در رایزنی امروز دیپلمات‌های ارشد ایران و روسیه آخرین تحولات سوریه از جمله فرآیند سیاسی، کمیته قانون اساسی و هم‌چنین وضعیت میدانی به ویژه اوضاع ادلب مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور حل و فصل بحران سوریه که در رأس یک هیأت بلندپایه سیاسی و نظامی در تهران به سر می برد، در ادامه رایزنی های خود امروز (چهارشنبه) ۳۰ مهرماه با «علی اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی و هیات همراه دیدار و گفت و گو کرد.

طرفین در این ملاقات در خصوص آخرین تحولات سوریه از جمله فرآیند سیاسی و کمیته قانون اساسی، وضعیت میدانی به ویژه اوضاع ادلب و همچنین ابتکارات دو طرف جهت کمک به بهبود وضعیت اقتصادی و انساندوستانه سوریه گفت و‌گو و تبادل نظر کردند.

در این دیدار لاورنتیف با تاکید بر دستاوردهای مثبت ناشی از همکاری های ایران و روسیه در سوریه به صورت دوجانبه و همچنین در چارچوب روند آستانه، بر ضرورت تداوم و تقویت رایزنی ها و همکاری های فیمابین در سطوح مختلف سیاسی و میدانی تاکید کرد. 

وی از پیشرفت های حاصله در نشست های کمیته قانون اساسی استقبال و ابراز امیدواری کرد این کمیته بتواند به فعالیت های خود تا رسیدن یه نتیجه نهایی ادامه دهد. 

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه با اشاره به موضوع بازگشت آوارگان به عنوان یک مسئله انساندوستانه، از کارشکنی های برخی از کشورها در اجرای این موضوع انسانی انتقاد کرد.

علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی در این دیدار با اشاره به تلاش های دو کشور ایران و روسیه جهت پیشرفت کار کمیته قانون اساسی و نقش اصلی روند آستانه در تشکیل این کمیته، این روند را مهمترین روند در حل و فصل سیاسی بحران سوریه خواند و حمایت از پیشرفت کار کمیته قانون اساسی بدون مداخله خارجی و اعتمادسازی بین اعضای کمیته را موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران برشمرد. 

خاجی همچنین به همکاری های راهبردی ایران و روسیه در سوریه در سطوح میدانی و سیاسی اشاره و از تقویت و توسعه آن به بویژه در امور بشردوستانه و بازگشت صلح و آرامش به سوریه استقبال کرد.

به گزارش فارس، در تماس تلفنی گیر پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه با دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اوایل مهر ماه نیز بر پیشبرد گفت‌وگوهای سیاسی و تداوم کار کمیته قانون اساسی سوریه تأکید شد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا