بین الملل

تظاهرات مردمی علیه حکومت انتقالی در سودان


خارطوم پایتخت سودان امروز چهارشنبه شاهد درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی است.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، خارطوم پایتخت سودان شاهد درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی است و پلیس به سمت تظاهرات‌کنندگانی که قصد ورود به پارلمان سودان در منطقه «ام درمان» خارطوم را داشتند گاز اشک آور شلیک کرد.

مقامات سودان از صبح امروز چهارشنبه، تدابیر امنیتی بی سابقه‌ای را وضع کردند و مرکز شهر را بسته و نیروهای امنیتی را در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری و مقر نخست وزیری و وزارتخانه‌ها مستقر کردند.

به گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، واحدهایی از ارتش هم به طور گسترده در سطح شهر خارطوم مستقر شدند و همه پل‌های ارتباطی میان خارطوم و ام درمان را مسدود کردند.

این تدابیر امنیتی شدید همزمان با فراخوان برپایی تظاهرات توسط  گروه‌ها و نهادهای سیاسی و مدنی برای سرنگونی دولت انتقالی کنونی اتخاذ شده است.

سودان از زمان سرنگونی عمر البشیر رئیس جمهور سابق این کشور در دوره انتقالی به سر می برد و در حال حاضر قدرت بین ارتش و نیروهای معارض آزادی و تغییر تقسیم شده است.

سودان به دلیل بحران اقتصادی شدیدی که با آن مواجه است، با اوضاع سخت معیشتی، بالا بودن قیمت‌ها و کمبود کالاهای اساسی روبروست.

سودان از بیش از یک سال پیش در تلاش است از فهرست سیاه وزارت خارجه آمریکا برای کشورهایی که اصطلاحاً «حامیان تروریسم دولتی» خوانده می‌شود، خارج شود.

دولت آمریکا با قرار دادن سودان در این فهرست از سه دهه پیش موجب قطع ارتباط نظام مالی سودان با بانک‌های جهانی شده است. 

در گفت‌وگوهایی که دو هفته پیش در ابوظبی میان مذاکره‌کنندگان آمریکا و سودان برگزار شد، طرف آمریکایی یکی از شرایط خروج از فهرست سیاه مذکور را عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کرد. 

منابع صهیونیستی مدعی شدند که پس از حذف نام سودان از فهرست «حامیان تروریسم دولتی»، عادی‌سازی روابط سودان با تل‌آویو اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/.


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا