جامعه

لزوم شفافیت در انعکاس هزینه کرد کمک های مردمی به هلال‌احمر

رئیس جمعیت هلال احمر بر ضرورت شفافیت در انعکاس خدمات ارائه شده و هزینه کرد کمک‌های مردمی و خیرین در حوادث و بحران‌ها به هلال احمر تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کریم همتی در بازدید از سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از خدمات این سازمان و اعضای آنکه همراه با مردم و برای مردم نیازمند تلاش می‌کنند، تقدیر کرد و افزود: در شرایط اقتصادی موجود در کشور، خدمات حمایتی و معیشتی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر مایه مباهات است.

همتی تاکید کرد: آنچه از خدمات جمعیت هلال احمر برای مردم ملموس است، خدمات این جمعیت در حوزه امداد و نجات در حوادث و بحران‌های کشور است و مردم اطمینان داشته باشند در هر حادثه و بحرانی، تمام ارکان جمعیت و حوزه‌های مختلف، در اولین و کوتاه‌ترین زمان ممکن در صحنه حادثه حاضر خواهند بود و برای خدمت رسانی پای کار بوده و از آمادگی لازم برخوردارند.

وی افزود: رابطه تنگاتنگی میان ۲ حوزه جوانان و سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در زمینه جذب و ورود افراد داوطلب به هلال احمر وجود دارد. در واقع سازمان جوانان درگاه ورودی داوطلبان به جمعیت هلال احمر است به همین دلیل نیز آبان ماه امسال مراسم تحلیف جوانان را برگزار خواهیم کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر وجود ظرفیت نهفته اجتماعی در سازمان داوطلبان جمعیت خاطرنشان کرد: رفع برخی مسائل موجود در سازمان داوطلبان و ارتقای خدمات این سازمان از اولویت‌های هلال احمر است و در این زمینه از ظرفیت‌های خیرین هم می‌توانیم استفاده کنیم. در حال حاضر توان تمام حاکمیت‌های جهان برای برطرف کردن مشکلات جوامع کاهش یافته و برای برداشتن باری از دوش مردم محروم، باید از ظرفیت خیرین و داوطلبان استفاده شود. در واقع سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر حلقه واسط بین خیرین و نیازمندان است.

همتی بر ضرورت تقویت حوزه داوطلبی در کنار حوزه حمایتی در سازمان داوطلبان جمعیت هم اشاره کرد و افزود: در حوزه داوطلبی هر چه ما بتوانیم استفاده بیشتری از ظرفیت خیرین و داوطلبان داشته باشیم و خیرین بیشتری را در ارائه خدمات به مردم محروم با خود همراه کنیم، کار ارزشمندتری انجام داده‌ایم.

دولت و حاکمیت پشتیبان و حامی جمعیت هلال احمر هستند

وی تاکید کرد: دولت، حاکمیت و تمام ارکان نظام سنگ تمام گذاشته و از جمعیت هلال احمر حمایت می‌کنند چراکه ارزش خدمات یک سازمان مردمی در حمایت از محرومان و نیازمندان جامعه به دور از مسائل سیاسی، کاملاً واضح و مشخص است. بنابراین لازم است بر موضوع کمیت داوطلبان هم تمرکز کرده و تعداد داوطلبان جمعیت را برای ارتقای خدمات خود، افزایش دهیم. در این زمینه اگر نیاز به اصلاح ساختارها هم وجود دارد، باید پیگیری لازم انجام شود و تمام حوزه‌های جمعیت هلال احمر باید برای تقویت سازمان داوطلبان تلاش کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه بر لزوم حفظ حرمت داوطلبان همکار و همراه با جمعیت و همچنین مراجعه کنندگان به جمعیت برای دریافت هر نوع کمک، تاکید کرد و افزود: علاوه بر این، ارزش خدمات داوطلبان جمعیت در برنامه‌ها و طرح‌ها باید مشخص و مستندسازی شود. در دولت هم تاکید بر این است که آمار ارائه شده از ارگان‌ها به شکل شفاف اعلام کند.

همتی همچنین بر ضرورت انعکاس خدمات ارائه شده و هزینه کرد کمک‌های مردمی و خیرین در حوادث و بحران‌ها به شکل شفاف در جامعه تاکید و خاطرنشان کرد: باید برای مردم جامعه مشخص باشد که به طور مثال ۶۱ میلیارد تومان کمک‌های مردمی در دوران شیوع ویروس کرونا که از سوی جمعیت هلال احمر جمع آوری شده به چه شکل هزینه و مصرف شده است، نحوه هزینه کرد کمک‌های غیرنقدی نیز باید شفاف ارائه شود تا از این طریق بتوانیم میزان اعتماد اجتماع به جمعیت هلال احمر را ارتقا دهیم.

رئیس جمعیت هلال احمر خواستار پررنگ‌تر کردن حضور خیریه‌ها در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های حمایتی سازمان داوطلبان شد و در ادامه بر انعکاس اخبار خدمات ارائه شده از سوی حوزه‌های جمعیت هلال احمر از جمله طرح نذر آب ۳ و … در رسانه‌ها و همچنین در حوزه فدراسیون جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر تاکید کرد.

همتی گفت: رئیس جمهوری برای سومین بار از خدمات جمعیت هلال احمر در طرح‌های نذر آب، نذر سلامت و اورهال کردن بالگردهای جمعیت تقدیر ویژه کرده است، من هم از خدمات سازمان داوطلبان و تمام همکارانمان در این حوزه تقدیر و تشکر می‌کنم.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا