بین الملل

سعد الحریری: دنبال تشکیل دولتی متشکل از افراد متخصصِ غیرحزبی هستم


نخست‌وزیر مکلف لبنان در اولین سخنان خود پس از مأمور شدن به تشکیل کابینه گفت، می‌خواهد دولتی متشکل از افراد متخصص تشکیل دهد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سعد الحریری» رئیس جریان المستقبل در اولین سخنان خود پس از مأمور شدن به تشکیل کابینه گفت، مصمم به عمل به وعده‌اش برای جلوگیری از فروپاشی لبنان که اقتصاد آن را تهدید می‌کند و نیز بازسازی خرابی‌های ناشی از انفجار بندر بیروت است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی لبنان «ان ان ای»، وی افزود، دنبال تشکیل دولتی شامل افراد متخصص غیر حزبی است که وظیفه آن اصلاحات اقتصادی، مالی و ارادی وارد شده در طرح فرانسه برای لبنان است و فراکسیون‌های اصلی در پارلمان قول حمایت از دولت برای اجرای آن را داده‌اند.

در رایزنی‌های پارلمانی امروز ۶۵ نماینده، سعد الحریری را به عنوان گزینه مورد نظر خود معرفی کردند، ۵۳ نماینده از جمله نمایندگان فراکسیون حزب‌الله «الوفاء للمقاومه» اعلام کردند که شخص خاصی را مدنظر ندارند و دو نماینده نیز غائب بودند.

سعد الحریری پس از مأمور شدن به تشکیل دولت دیداری با «میشل عون» رئیس‌جمهور و «نبیه بری» رئیس پارلمان در کاخ بعبدا داشت.

دولت حسان دیاب در پی انفجار چهارم آگوست در بندر بیروت استعفا کرد و «مصطفی ادیب» سفیر لبنان در آلمان در دهم شهریور و با کسب نود رأی در رایزنی‌های پارلمانی میان احزاب سیاسی مأمور به تشکیل کابینه جدید لبنان شد اما وی نیز پس از به نتیجه نرسیدن در این باره، استعفای خود را اعلام کرد.

در پی انفجار بیروت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه دو باره به لبنان سفر  و طرحی را برای نجات این کشور -بنا به ادعای خودش- ارائه کرد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا