دانش و فناوری

فاصله فناوری پیشرفته بین ایران با سایر کشورها را کاهش می دهیم


دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: یکسری پتانسیل‌ها در این ستاد وجود داشت که از توانمندی‌های روز دنیا عقب‌تر بود؛ بنابراین تلاش کردیم فاصله فناوری پیشرفته بین ایران با سایر کشورها راکاهش دهیم.


منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس درباره مسوولیت‌های ستاد و اقداماتی که تاکنون انجام شده، گفت:  دلیل شــکل‌گیری ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته این بود که یکســری پتانســیل‌ها وجود داشت اما از توانمندی‌های روز دنیــا عقب‌تر بود؛ بنابراین تمام تلاش ما ایــن بود که فاصله فناوری که بین کشــور ما و کشــورهای دیگر وجود داشت را جبران کنیم.

* زیرساخت‌های خوبی در حوزه صنعت حمل‌ونقل داریم

وی افزود: چشــم انداز اصلی این است که ما از نظر صنعت حمل و نقل که زیرساخت‌های خوبی در آن داریم و از کشورهای مطرح منطقه که در آن هستیم نوعی به روز رسانی فناوری را داشته باشیم و از قابلیت این صنایع استفاده کنیم.

منطقی ادامه داد: می‌توانیم با تطابق فناوری‌ها، از پتانسیل‌های صنعت ریلی در صنعــت هوایی یا از صنعت هوایی در صنعت خودرو یا هر صنعت مرتبط دیگر اســتفاده کنیم. به عنوان مثال ساخت قطعــات پیچیده یک کارگروه دارد و به تمام این صنایع ســرویس می‌دهد به طوری که یکســری قطعات هواپیما امــکان نصب و راه‌اندازی در کشتی را دارد.

وی اضافه کرد: در حوزه موتور کشتی هم که تصور بر این بود ما توان ورود به این حوزه را نداریم وارد شدیم و فعالیت می‌کنیم. پس با جاری‌سازی قابلیت‌ بین بخش‌ها و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه تلاش می‌کنیم وارد بخش‌های مختلف شویم و در بازار تولید این صنایع حضور داشته باشیم، بــا همین روند پیش‌بینی می‌کنیم در آینده در منطقه هم نقش آفرین خواهیم بود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا