بین الملل

منبع بلندپایه سودانی: اسرائیل و سودان به توافق اولیه سازش دست پیدا کرده‌اند


یک منبع بلندپایه سودانی ضمن افشای جزئیات جدیدی از سفر هیأت صهیونیستی-آمریکایی به خارطوم خبر داد که میان این کشور و رژیم صهیونیستی توافق اولیه عادی‌سازی روابط شکل گرفته است.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «الشرق الاوسط» به نقل از یک منبع سودانی که آن را بلندپایه خواند، جزئیات جدیدی از توافق سازش میان سودان و رژیم صهیونیستی را فاش کرد.

این منبع در این ارتباط گفت که روز چهارشنبه، «هیأتی آمریکایی-اسرائیلی» متشکل از اعضای بلندپایه دو طرف، با مقامات سودانی در خارطوم جلسه داشتند که در نتیجه، دو طرف به توافق اولیه عادی‌سازی روابط  و توافق کامل بر سر متوقف کردن اقدامات خصمانه علیه یکدیگر دست پیدا کرده‌اند.

منبع یادشده در ادامه گفت که این جلسه در ادامه جلسات پیشین صورت گرفته است؛ جلساتی که در آنها اعضای همین هیأت مشارکت داشتند.

این منبع همچنین گفت که اعضای هیأت یاشده، همان افرادی هستند که در تاریخ بیست و یکم ماه سپتامبر با «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان دیدار کرده‌ بودند.

وی افزود، هیأت آمریکایی-اسرائیلی با هیأت مذاکره سودان و با حضور عبدالفتاح البرهان و «عبدالله حمدوک» نخست‌وزیر دولت انتقالی و  چند جلسه محرمانه برگزار کرده است.

رادیوی رژیم صهیونیستی، روز چهارشنبه، از سفر هیأتی رسمی به سودان خبر داده بود و در عین حال، گفته بود که این سفر به منظور زمینه‌سازی برای اعلام عادی سازی روابط میان دو طرف انجام شده است.

پایگاه صهیونیستی «واللا» نیز روز گذشته فاش کرد که «رونین برتس» مدیر کل دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و فرستاده «بنیامین نتانیاهو» معروف به «ماعوز» به همراه «میگل کوریا» مشاور «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و رئیس اداره خلیج فارس  و شمال آفریقا در شورای امنیت ملی آمریکا و «اری لایتستون» یکی از مشاوران ارشد سفیر آمریکا در تل‌آویو در این پرواز حضور داشتند.

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که  «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، شامگاه روز دوشنبه در توئیتی اعلام کرد: «یک خبر فوق‌العاده! دولت جدید سودان که در حال حرکت در مسیر پیشرفت‌های بزرگ است با پرداخت ۳۳۵ میلیون دلار به قربانیان و خانواده‌های تروریسم موافقت کرد».

با آنکه منابع خبری پیشتر گزارش داده بودند که یکی از شروط سودان برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی حذف نام این کشور از فهرست تروریستی آمریکاست؛ اما مقامات سودانی تأکید کرده‌اند که حذف نام سودان ارتباطی با عادی‌سازی روابط با تل‌آویو ندارد.

«الی کوهن» وزیر دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی نیز روز گذشته در گفت‌و‌گو با کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی در ارتباط با سازش تل‌آویو و خارطوم گفت: «عادی‌سازی روابط با سودان بسیار نزدیک است».

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا