شهرستان ها

مناطق حفاظت شده سمندر کردستانی و آذربایجانی ایجاد می شود

ارومیه – رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از ایجاد مناطق حفاظت شده برای دو گونه سمندر کردستانی و آذربایجانی در استان خبر داد.

امید یوسفی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خطر انقراض سمندر اظهارکرد: سمندر کردستانی گونه با ارزش در معرض خطر انقراض در شهرستان‌های بوکان، مهاباد و سردشت و سمندر آذربایجانی نیز در شهرستان اشنویه زیست می‌کنند اما هر دو گونه به دلیل حساس بودن به شرایط محیطی همواره با آسیب‌های بسیار جزئی و آلودگی بسیار کم منابع آبی از بین می‌روند.

وی با بیان اینکه به دلیل حفاظت از این دو گونه مصوب شده است برای هر کدام در مناطق زیست مخصوص به خود منطقه حفاظت شده ایجاد شود، افزود: در سال‌های گذشته به دلیل خشک شدن چشمه‌ها و تغییر کاربری و شکار آن‌ها توسط پرندگان و مارها این گونه نادر، بسیاری از زیستگاه‌های خود را از دست داده و در شمار گونه‌های در حال انقراض قرار گرفته است.

یوسفی با بیان اینکه زیستگاه‌های این دوگونه در استان مناسب است و هر سال ۵ تا ۷ درصد جمعیت سمندرها در استان افزایش می‌یابد، اظهارکرد: عدم شناخت جوامع محلی از این گونه، تخریب زیستگاه، آلودگی منابع آبی زیستگاه به دلیل آفت کش‌ها، علف کش‌ها و کودهای شیمیایی و ورود فاضلاب‌های انسانی، کاهش جمعیت گونه و تغییر کاربری منابع آبی و انتقال آن به خارج از زیستگاه توسط کشاورزان از عوامل تهدید کننده سمندر است.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: سمندرهای کردستانی و آذربایجانی با خال های کم رنگ و پررنگ از هم تفکیک می‌شوند و زیستگاه‌های عمده این جانداران در استان شناسایی و مشخص شده است.

یوسفی با بیان اینکه تخمین جمعیت این دو پونه به صورت کامل در استان امکانپذیر نیست، گفت: اما بر اساس آخرین سرشماری ۳۵۰ سمندر کردستانی و ۸۰ حلقه سمندر آذربایجانی در زیستگاه‌های مربوطه شمارش شده است.

تاکنون، هفت گونه سمندر به نام‌های سمندر غارزی، سمندر کوهستانی لرستانی (امپراطور)، سمندر کوهستانی کردستانی (خال زرد)، سمندر کوهستانی آذربایجانی، سمندر آتشین، سمندر تاج دار جنوبی و سمندر جویباری ایران در ایران شناسایی و نامگذاری شده است.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا