اقتصاد

تورم خوراکی‌ها در مهرماه چقدر رشد کرد/ روغن رکورددار افزایش قیمت ماهانه+ جدول


جدول تورم خوراکی‌ها نشان می‌دهد که حداقل افزایش تورم 3.4 درصد بوده و روغن‌ها و چربی‌ها رکورددار بالاترین تورم ماهانه است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تورم مهرماه با جهش 7 واحد درصدی از نرخ 34.4 درصدی نقطه‌ای مهر 98 به 41.4 درصد رسید. این در حالی است که روند کاهش نرخ در ماه‌های قبل امیدها را برای تعدیل قیمت کالا و خدمات افزایش داده بود.

همچنین نرخ تورم ماهانه که افزایش قیمت را به وضوح نشان می‌دهد در مهرماه به 7 درصد رسید یعنی نسبت به شهریور ماه (3.6 درصد) 3.4 درصد بیشتر شده است.

بر اساس جدول شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در مهرماه سال ۹۹ وضعیت رشد قیمت ها نسبت به ماه قبل و نسبت به مدت مشابه سال قبل و میانگین دوازده ماه مشخص شده است.

در شاخص خوراکی ها و آشامیدنی ها نسبت به شهری و ۵.۷ درصد افزایش قیمت نمایان است. در زیر گروه این شاخص روغن و چربی ها ۱۶.۲ درصد، شیر، پنیر، تخم‌مرغ ۷.۷ درصد، سبزی و حبوبات ۷.۶ درصد و چای، نوشابه و آب میوه ۷.۲ درصد بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند. 

همچنین در شاخص غیر خوراکی ها، شاخص حمل و نقل ۱۷ درصد، زیرگروه آب برق سوخت ۱۲.۸ درصد و همچنین خدمات و نگهداری ۸.۵ درصد و مبلمان و لوازم خانگی ۸.۲ درصد بیشترین رشد قیمت را داشته‌اند. کمترین افزایش ماهانه مربوط به میوه و خشکبار با ۲.۳ درصد، شکر مربا عسل شکلات و شیرینی ۳.۴ درصد و گوشت قرمز و ماکیان ۳.۶ درصد است.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا