جامعه

دغدغه‌های زیست محیطی استان سمنان دور از چشم معاون روحانی

سمنان- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در حالی در پی سفری یک‌روزه بدون خبر قبلی وارد استان سمنان شد که اطلاع از این سفر می‌توانست مطالبات زیست محیطی را بهتر به اطلاع وی برساند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – پدرام حکیم: عیسی کلانتری در سفری بدون اطلاع قبلی وارد سمنان شد! این تیتر خبرگزاری‌ها علی رغم شگفتی که داشت حاوی چند نکته بود که در این مقطع حساس سیاسی و اجتماعی استان سمنان بد نیست به آن توجه شود. نخست اینکه سفر کلانتری به واسطه حساسیت‌هایی که در پروژه‌هایی مانند یوز، سد فینسک و شاهوار و … وجود دارد می‌بایست مسکوت باقی بماند.

مسکوت باقی گذاشتن این سفر چند حسن داشت یکی اینکه نیاز نبود معاون رئیس جمهور که این روزها کارنامه چندان درخشانی نیز از خود به جای نگذاشته، در مقابل دوربین و میکروفون خبرنگاران مطالبه گر استان سمنان قرار گیرد و بخواهد به سوالاتی درباره عملکرد دستگاه ذی‌ربطش پاسخ دهد. به همین دلیل بود که در تمام این سفر یک روزه یک مصاحبه اختصاصی از وی در خبرگزاری دولتی منتشر شد و دیگر هیچ…

فینسک و مسائل آن

الف: فینسک این روزها به محل مناقشه شدید بین استان‌های سمنان و مازندران بدل شده است از یک سو رئیس جمهور می‌خواهد در این چند ماه باقی مانده از دوران ریاست جمهوری‌اش حال که نتوانست سنگ بزرگ انتقال آب خزر به سمنان را از زمین بلند کند حداقل آب فینسک را به سرخه و سمنان برساند.

فینسک در شمال مهدی شهر و مرز بین استان‌های مازندران و سمنان دارای منابع آبی است که ایجاد سد در آن می‌تواند به تقویت منابع آبی سمنان منجر شود اما مازندرانی‌ها این آب را سهم خویش می‌دانند و می‌گویند به دریای خزر نگاه نکنید این استان هم مانند دیگر استان‌های کشور تشنه است به عبارت دیگر معتقد هستند شمال خودش به این آب نیاز دارد.

این سد در مکانی باید ساخته شود که سه روستا قرار دارد و هزاران اصله درخت اورس و گون و گونه‌های سوزنی و هیرکانی و … در اثر این سد به زیر آب می‌روند از سوی دیگر باید مکان دو روستا نیز به طور کلی تغییر کند که این امر نیاز به داشتن مجوز محیط زیست است پس اینکه روحانی عیسی کلانتری را مأمور کرد تا به سرعت خود را به فینسک برساند تا این موضوع را در اولویت قرار دهد چیز چندان غیر قابل باوری نیست اما باید این سفر مسکوت می‌ماند تا دوباره هیاهوی این سفر و اعتراض مازنی‌ها بلند نشود.

نکته جالب اینکه فینسک حتی در درون استان سمنان هم مخالفانی دارد و محیط زیستی ها معتقد هستند که استان سمنان کافی است از منابع آبی خود مانند شاهوار به خوبی استفاده کند نیاز به منابع آبی جدید ندارد. این موضوع از دو زاویه قابل دفاع است زیرا مسئولان در قبال تخریب شاهوار بزرگترین کانون آب ساز استان سمنان ساکت هستند اما برای فینسک سر و دست می‌شکنند! یا جلوی ریخته شدن روان آب‌ها و … را به دشت کویر نمی‌گیرند.

شاهوار و دغدغه‌هایش

ب: شاهوار بزرگترین دغدغه محیط زیستی استان سمنان و دومین دغدغه زیست محیطی این استان در چهار دهه اخیر در کنار جنگل ابر محسوب می‌شود. بلندترین قله شرق البرز که از چهار هزار متر فقط ۵۰ متر کم دارد. این قله ۹ سال است که به چنگال معدنچیان افتاده و هر نوع تخریبی که ممکن بوده تا یک کوه نابود شود در آن صورت گرفته است از پاک تراشی تا انفجار با دینامیت و…

شاهوار از ابتدا پیوست و استعلام محیط زیست نداشته است و به بهانه واهی خروج شاهوار از منابع چهارگانه محیط زیست مصوب ۹۲ این معدن ۹ سال است که غیر قانونی فعالیت می‌کند زیرا مجوز این معدن در سال ۸۹ صادر شده است پس باید استعلام محیط زیست را می‌گرفت.

در ابتدای امر محیط زیست شاهرود از این معدن شکایت کرد اما کمی بود یکباره مدیران محیط زیست با معدنچیان همراه شدند تا اینکه مدیرکل محیط زیست وقت استان سمنان به دلیل فساد دستگیر شد و به همراه معاون خود از استان رفتند. مدیرکل بعد که بر سر کار آمد کار را برای پیگیری شاهوار آنقدر دشوار دید که گویا کاری از دست محیط زیست بر نمی‌آید.

کلانتری چراغ خاموش آمد و رفت چرا که می‌ترسید کسی از او درباره شاهوار سوالی بپرسد و پاسخی نداشته باشد. چرا که معدن بوکسیت تاش دولتی است و شاید قرار نباشد محیط زیست در قبال این معدن موضعی بگیرد! که اگر قرار بود عکس‌العملی انجام شود حداقل در این پنج سال اخیر این موضوع مطرح می‌شد.

مدیریت نامناسب

ج: مدیریت نامناسب محیط زیست به خصوص در استان سمنان یکی دیگر از عواملی است که کلانتری را به سفر چراغ خاموش به استان ترغیب کرد. عدم توانایی در جابجایی گور خر و کشته شدن آنها به دست خود محیط زیست! یکی از مسائلی است که افتضاح آن تا سطح ملی و حتی بین‌المللی پیش رفت و آبرویی برای استان سمنان باقی نگذاشت اما طبق معمول آب از آب تکان نخورد.

انتقال یوز دلبر و کوشکی به پردیسان در اوج مخالفت تمام گروه‌های محیط زیستی و سرخوردگی از این تصمیم و باز گرداندن این دو یوز به محل اصلی زندگی شأن در شاهرود دیگر موضوعی است که این روزها محیط زیست چندان دوست ندارد که درباره آن سوالی بشود. زیرا بازگشت کوشکی و دلبر دقیقاً مصداق پشیمان شدن و فهمیدن اشتباه شأن است و کلانتری نشان داده هرگز اهل عذرخواهی و پذیرفتن اشتباه نیست و خویش را انسانی معصوم و مبرای از خطا می‌داند.

درباره مدیریت نامناسب و تصمیمات عجیب و غریب همچنین باید به فساد دستگاه اداری که سبب دستگیری مدیرکل سابق محیط زیست استان شد نیز اشاره‌ای کرد این موضوع هنوز برای رسانه‌ها و افکار عمومی استان سمنان شفاف سازی نشده است موضوعی که البته از مدیریت محیط زیست انتظار هم نمی‌توان داشت.

داغ هیرکانیان

د: هیرکانی ها دیگر موضوعی است که این روزها کلانتری خیلی تمایلی ندارد درباره آن صحبت کند ورود یکی از ارگان‌ها به جنگل ابر و ساخت یک مجموعه در آن در حالی که جنگل ابر ثبت بین‌المللی و جهانی شده موضوعی است که ممکن بود خبرنگاران در استان سمنان از کلانتری بپرسند و او چندان تمایلی ندارد که در این باره اظهار نظر کند.

او را می‌توان مرد صدور مجوزها در دولت نامید زیرا می‌توان گفت تقریباً کسی را ناامید از دفترش بیرون نمی‌کند لذا این بار هم به نظر می‌رسد محیط زیست به ارگان مربوطه مجوز داده وگرنه باور اینکه بدون مجوز چنین اردوگاهی در جنگل هیرکانی ثبت جهانی ساخته شود، کمی غیر قابل باور است.

پساب‌های بی مدیریتی

ه: پساب‌های صنعتی استان سمنان رو به سمت کویر راه گرفته و سال‌ها است محیط زیست را آلوده می‌کنند این موضوع در گرمسار و سمنان بیشتر از دیگر نقاط استان دیده می‌شود. این پساب‌ها در کنار آلودگی‌هایی که دارد می‌تواند به دلیل خطای دید پرندگان مهاجر را به اشتباه بیندازند و سبب مسمومیت آنها شوند زیرا این پساب صنعتی خطرناک و آلوده در انعکاس نور تداعی کننده رودخانه و دریاچه هستند اما وقتی پرندگان مهاجر بر روی آنها می‌نشینند مسمومیت آنها را از پا در می‌آورد.

این موضوعی است که البته تلویحاً بارها از سمت محیط زیست رد شده اما تحقیقات خبرنگاران به خصوص عکاس خبرگزاری مهر استان سمنان که گزارشی مفصل از این پساب‌ها تهیه کرده گواه این مدعا است که هیچ برنامه‌ای برای مقابله با ورود پساب‌های صنعتی به دشت کویر وجود ندارد و محیط زیست هم تمایلی به پاسخ آن ندارد.

این موارد در کنار دیگر چالش‌های محیط زیستی مانند آلایندگی کارخانه‌های بزرگ و صنعتی و ضرورت استفاده از فیلترها، شکار بی رویه و با رویه و ده‌ها مورد دیگر سبب شده تا کلانتری در حساس‌ترین برهه زمانی استان سمنان از لحاظ زیست محیطی به این استان سفر کند اما مانند رویه‌ای دیرین، این خبر بدون پوشش رسانه‌ای همراه شود.

*کنشگر اجتماعی و محیط زیست و خبرنگار

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا