فرهنگ

هدیه یک ناشر برای مهمانان جشن عروسی/ از آقازاده‌ تا آقازادگی


معاون فرهنگی انتشارات حماسه یاران ضمن اشاره به تهیه مجموعه فلش‌‌کارت‌ «پای کار ایرانیم» گفت:محتوای این فلش کارت‌ها خاطرات حمایت از کالای ایرانی در سیره شهداست.


مهدی قربانی، معاون فرهنگی انتشارات حماسه یاران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره فعالیت این انتشارات اظهار داشت: سال ۱۳۹۳ مجوز نشر گرفتیم و فعالیت خود را آغاز کردیم. به‌طور تخصصی در حوزه جهاد و شهادت فعالیت می‌کنیم و تا امروز توفیق داشته‌ایم ۸۳ عنوان کتاب به چاپ برسانیم که برخی کتاب‌ها تا ۱۰ بار هم تجدید چاپ شده‌اند، یا تیراژی بیش از ۱۰ هزار نسخه داشته‌اند. 

* پاسخ به نیاز نوجوانان  و انتشار کتاب «خودسازی به سبک شهدا»

قربانی در پاسخ به این سوال که فعالیتی در حوزه نوجوان هم داشته‌اید، توضیح داد: پس از بررسی و جست‌وجو در خصوص موضوعاتی که می‌تواند امروزه برای نوجوانان مفید باشد، متوجه شدیم مسأله‌ای که در حال حاضر نوجوانان با آن درگیر هستند، موضوع چگونگی پرهیز از گناه، مبارزه با آن و به‌طور کلی، مسأله خودسازی است. ماحصل این کنکاش‌ها، تولید و انتشار کتاب «خودسازی به سبک شهدا» شد که مناسب دانش‌آموزان هم هست.

 

* اقتصاد مقاومتی در سیره شهدا 

وی افزود: خاطرات این کتاب با توجه به مراحل خودسازی در نظر عرفا تنظیم و چینش شده‌اند. در احوالات عرفا مشهور است که در مسیر خودسازی باید مراحلی طی شود که از مشارطه شروع می‌شود و به معاقبه پایان می‌پذیرد. این اثر هم سعی کرده خاطرات شهدا را منطبق بر این مراحل چینش و ارائه کند. خدا را شکر این کتاب با استقبال خوبی مواجه شده و تاکنون ۱۹هزار نسخه از آن منتشر شده است.

معاون فرهنگی انتشارات حماسه یاران با تاکید بر این مطلب که کتابی در حوزه اقتصاد مقاومتی و شهدا منتشر کرده‌اید، این مسیر ادامه دار است یا نه، گفت: بله. این کتاب‌ با عنوان «خاکریز، اقدام و عمل»؛ اقتصاد مقاومتی در سیره شهدا و با عنایت به مؤلفه‌هایی تولید شده است که حضرت آقا درباره موضوع اقتصاد مقاومتی بیان فرموده‌اند. به‌‌ عبارت ‌دیگر، هریک از فصل‌های این کتاب را یکی از مؤلفه‌های مربوط به اقتصاد مقاومتی تشکیل می‌دهد که ذیل آن، خاطرات شهدا مرتبط با همان موضوع آورده شده است. به‌طور مثال، در موضوع اصلاح الگوی مصرف یا تولید و اشتغال، ابتدا یک جمله از رهبر انقلاب درباره همان موضوع آمده و سپس، خاطرات شهدا دراین‌باره آورده شده‌اند.

* کتابی که حاصل صدها ساعت کار کتابخانه‌ای است

وی ادامه داد: تلاش انتشارات در کارهایی از این دست که به‌صورت موضوعی تهیه و تولید می‌شوند، بر این است که اطلاعات شخصی هر شهید در کنار خاطره درج شوند؛ اطلاعاتی مانند تاریخ و محل تولد و شهادت و مزار شهید. استناد کار به‌اندازه‌ای اهمیت داشته که حتی راوی و منبع هر خاطره هم مشخص شده و تا جایی که امکان داشته، از اطلاعات اینترنتی استفاده نشده است. این کتاب‌ها، از جمله همین کتاب، حاصل صدها ساعت کار کتابخانه‌ای است. گروه‌های پژوهشی انتشارات، کتاب‌های مختلفی را بررسی و اطلاعات مورد نیاز را استخراج کرده‌اند و همان اطلاعات در اختیار نویسندگان قرار داده شده است.

معاون فرهنگی انتشارات حماسه یاران در پاسخ به این پرسش که چند نسخه از کتاب خاکریز، اقدام و عمل چاپ شده، تصریح کرد: پنجمین چاپ کتاب منتشر شده و هر چاپ هم بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تیراژ داشته است. بد نیست بدانید هر سال که حضرت آقا شعار جدیدی برای آن سال انتخاب می‌کردند و مرتبط با موضوع اقتصاد مقاومتی بود، در تجدید چاپ این اثر خاطرات مربوط به آن موضوع هم به کتاب اضافه می‌شد. البته لازم است به این نکته هم اشاره کنم که در همین راستا، یک مجموعه فلش‌‌کارت‌ هم تهیه شد. عنوان این مجموعه «پای کار ایرانیم» است که محتوای آن، خاطرات حمایت از کالای ایرانی در سیره شهداست. در این مجموعه، از شهید مدرس که شهید مشروطه‌خواه پیش از انقلاب هستند، خاطره آمده تا شهدای مدافع حرم. پشت هر قطعه از کارت‌ها هم سیره امام‌خمینی (ره)، علما و بزرگان دینی و تاریخی کشورمان را در موضوع حمایت از کالای ایرانی آورده‌ایم.

* «ازدواج به سبک شهدا» هدیه عروس و دامادها به مهمانان

این فعال نشر از کتاب «ازدواج به سبک شهدا» یکی از آثار شناخته شده انتشارات هم سخن گفت و توضیح داد: کتاب «ازدواج به سبک شهدا» هم کوشیده تا معیارها و ملاک‌های شهدا را در موضوع ازدواج در یک مجموعه جمع‌آوری کند و به علاقه‌مندان ارائه دهد. موضوعاتی چون سادگی مراسمات خواستگاری، عقد و عروسی، سادگی مهریه و جهیزیه، ملاک‌های انتخاب همسر و… محتوای خاطرات این کتاب را تشکیل می‌دهند. یک ویژگی دو کتاب «ازدواج به سبک شهدا» و «خودسازی به سبک شهدا» این است که‌ به‌عنوان تکمیل و تائید هر خاطره، روایتی از ائمه یا سخنی از بزرگان ذیل آن خاطره آورده شده است. در همین کتاب «ازدواج به سبک شهدا»، احادیث مربوط به ازدواج و سخنان رهبر معظم انقلاب در باب ازدواج ضمیمه هر خاطره شده است. این کتاب هم‌اکنون به چاپ هشتم رسیده و معمولاً در هر تیراژ، دوهزار نسخه منتشر می‌شود. خوب است بدانید مواردی داشته‌ایم که خریداران، کتاب «ازدواج به سبک شهدا» را در مراسمات عروسی و ازدواجشان، برای هدیه به میهمانان به همراه کارت عروسی خود تهیه می‌کردند.

* کتابی در پاسخ به یاوه‌گویان نظام

قربانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به کتاب «آقازاده‌ها» که به تازگی منتشر شده گفت: کتاب «آقازاده‌ها» با این هدف تولید شد که جامعه با شهدایی آشنا شود که پدرانشان در نظام مقدس جمهوری اسلامی مسئولیت داشته‌اند؛ از پدری که عضو خبرگان رهبری یا نماینده مجلس شورای اسلامی بوده تا ائمه جماعات استان‌ها. بعضی از این پدرها تا چهار شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرده‌اند. تولید این کتاب پاسخی است به یاوه‌گویانی که مدعی‌اند از مسئولان نظام کسی فرزندش را به جبهه‌های جنگ نفرستاده. در واقع، این کتاب می‌خواهد با گذری بر زندگی شهدای آقازاده و پدران آن‌ها، آقازاده‌های واقعی را به مردم بشناساند.

 

این مدیر فرهنگی درباره کتاب «شانزده سال بعد» اثر دیده شده از انتشارات حماسه یاران که در خصوص شهید شفیعی است و بعد از سال‌ها پیکرش سالم مانده و اوایل دهه هشتاد به کشور بازگردانده شده است، گفت: این کتاب، زندگی‌نامه شهید محمدرضا شفیعی است؛ تخریبچی جوانی که سال ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۴ و با تنی مجروح اسیر می‌شود. او دو هفته بعد، در زندان‌های عراق به شهادت می‌رسد و در قبرستانی نزدیک بغداد دفنش می‌کنند. سال ۱۳۸۱ که آخرین شهدا میان ایران و عراق مبادله شدند، بدن مطهر این شهید هم به میهن اسلامی بازگشت؛ در حالی‌ که کاملاً سالم بوده است. در این کتاب در کنار روایت داستانی زندگی او، دلایل سالم‌بودن این بدن را بررسی کرده‌ایم. روایت کتاب بر عهده آقای کاجی است که از دوستان و هم‌رزمان محمدرضاست. خود او هم پیکر سالم شهید شفیعی را دفن کرده است. همه این وقایع در قالب داستان آمده و سعی شده در سرتاسر اثر، عنصر تعلیق حفظ شود تا در نهایت، خواننده به کشف علت سالم‌ بودن بدن محمدرضا برسد.

 

* بعد از حاج قاسم چه کردیم؟/ چاپ۱۶ «سلیمانی عزیز»

قربانی در پاسخ به این سوال که این روز‌ها هم در حال برگزاری پویشی هستید با محوریت کتاب «سلیمانی عزیز». چه شد که سراغ کتاب سردار شهید سلیمانی رفتید؟ گفت: یک روز پس از شهادت حاج‌قاسم، در دفتر انتشارات جمع شده بودیم. حال خوبی نداشتیم. آقای کاجی خاطره‌ای تعریف کردند و گفتند بعد از شهادت شهید زین‌الدین، جزوه‌ای در لشکر ۱۷ پخش شد. من این جزوه را تا چهلم شهید می‌خواندم و گریه می‌کردم و می‌گفتم باید شبیه آقامهدی شوم. سپس به بچه‌ها پیشنهاد کردند به‌جای نشستن، کمر همت ببندند و در فرصتی کوتاه و البته به‌ اندازه وسعشان، اثری مکتوب برای حاج‌قاسم سلیمانی تولید کنند. بنابراین، تصمیم گرفتیم تا این داغ بزرگ سرد نشده، کتابی چاپ شود تا بتوانیم در حد توانمان شهید سلیمانی را به اقشار مختلف بشناسانیم. بیش از ۲۰ نفر پای کار نشستند. از خاطراتی که آن روزها در رادیو و تلویزیون نقل می‌شد، گرفته تا مصاحبه‌هایی که خبرنگاران در سایت و خبرگزاری‌ها منتشر می‌کردند، همه و همه رصد شدند و خاطرات استخراج‌شده در اختیار نویسندگان قرار گرفت. در این زمان کوتاه، چندین مصاحبه با هم‌رزمان و آشنایان حاج‌قاسم هم انجام شد که به وزانت کار افزود. در نهایت، چند روز پس از چهلم شهید سلیمانی، کتاب به چاپ رسید و با وجود اینکه در این برهه کتب دیگری هم با محوریت حاج‌قاسم تولید شدند، الحمدلله این اثر با استقبال چشمگیری مواجه شد. هم‌اکنون که ۶ ماه از چاپ «سلیمانی عزیز» می‌گذرد، این کتاب به چاپ شانزدهم رسیده است.

* جلد سوم «نبردهای انقلابی» در مسیر نشر

معاون فرهنگی انتشارات حماسه یاران در پاسخ به ورود این موسسه به حوزه اسنادی و پژوهشی ابراز داشت: به‌منظور انعکاس عملکرد لشکر پیروزمند ۱۷ علی‌بن‌ابی‌طالب علیه السلام در دوران دفاع مقدس، مجموعه‌کتبی با عنوان «نبردهای انقلابی» در دستور کار قرار گرفت. جلد اول این کتاب با نام «چزابه تا زید» پیش‌تر منتشر شده بود که به عملکرد لشکر در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۱ می‌پرداخت. جلد دوم این مجموعه با نام «مهران تا مجنون» از سوی انتشارات حماسه یاران تولید شد و به چاپ رسید. محتوای کتاب بیانگر عملکرد لشکر در سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۳ است. جلد سوم «نبردهای انقلابی» با نام «فاو تا شلمچه» نیز تمام مراحل تولید را طی کرده و در فهرست انتشار قرار دارد. مجلد چهارم این مجموعه هم مرحله تحقیق و نگارش را می‌گذراند. در این کتاب‌ها سعی شده از خاطرات رزمنده‌ها در سر تا سر متن استفاده شود تا فضای کتاب تلطیف شده و به‌سمت ارائه صرف عملکرد و آمار و ارقام نرود.

وی درباره شرکت و حضور در نمایشگاه‌ها هم توضیح داد: به‌جز نمایشگاه بین‌المللی کتاب در تهران، در نمایشگا‌ه‌های استان قم و دفاع مقدس که در سطح کشور برگزار می‌شوند، حضور داشته و داریم. در نمایشگاه‌های استانی هم شرکت داشته‌ایم؛ ولی معمولاً نمایندگی می‌دهیم.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا