جامعه

پایگاه یگان حفاظتی عبد الخان افتتاح شد

اهواز- مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خوزستان از افتتاح پایگاه یگان حفاظت در شهر عبد الخان خبر داد.

سید حکمت موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: این پایگاه یگان حفاظت زیر نظر پایگاه شوش و استان و به فرماندهی یگان حفاظت سرهنگ متناوی فعالیت خود را شروع می‌کند.

وی افزود: سرکشی از محوطه‌های تاریخی مثل «بیت مشحوت»، شهر تاریخی «مگرنات» و محدوده زیگورات چغازنبیل تا دشت آزادگان به صورت شبانه‌روزی از وظایف این پایگاه خواهد بود.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان خوزستان در ادامه توضیح داد: بیشتر دغدغه ما محوطه تاریخی «بیت مشحوت» بود که در ۱۰ سال اخیر مورد تعرض قرار گرفته و در چند ماه اخیر تلاش بر این بوده که حفاری‌های غیرمجاز متوقف شوند که با پیگیری‌های مورد نظر این حفاری‌ها متوقف شدند.

موسوی در ادامه گفت: در چند سال اخیر تعرض به محوطه‌های تاریخی زیاد شده بود که امید می‌رود با استقرارِ نیروهای یگان حفاظت در شهر بخش شاوور این مسئله کنترل شود.

وی یادآور شد: در این پایگاه یگان حفاظت از نیروهای محلی برای این پایگاه در بخش شاوور استفاده شده است که شورای شهر، شهردار الوان و نماینده شوش به این مسئله رسیدگی داشتند و مردم نیز حمایت کردند.

به گزارش مهر، محوطه تاریخی مگرنات، بقاع سادات و محوطه شهر اسلامی مگرنات که به تازگی مورد تعرضِ حفاران غیرمجاز قرار گرفته بود، باعث ایجاد نگرانی میان دوستداران میراث فرهنگی شده بود که در این راستا افتتاح این پایگاه یگان حفاظت می‌تواند در بهبود وضعیت موجود در این محوطه‌های تاریخی کمک کند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا