شهرستان ها

برگزاری جشنواره تئاتر استانی کرمانشاه در هاله‌ای از ابهام

کرمانشاه- جشنواره تئاتر استانی کرمانشاه هر ساله در ماه‌های آغازین پاییز برگزار می‌شد، اما امسال به‌دلیل شرایط کرونایی اجرای این فستیوال استانی در هاله‌ای از ابهام است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: هر ساله جشنواره تئاتر استانی در بخش‌های مختلف نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی به منظور رشد، گسترش و ساماندهی هنر تئاتر در استان‌ها برگزار می‌شود.

برگزاری این جشنواره اهداف خاصی را از جمله رشد و توسعه فعالیت‌های اجتماعی و آگاهی بخشی با تکیه بر هنر نمایش، بومی سازی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری با تکیه بر استعدادهای جوان و استفاده از بسترهای فرهنگی و هنری برای رشد و اعتلای فرهنگ عمومی با انتخاب موضوع آزاد را دنبال می‌کند.

آثاری می‌توانند در بخش رقابتی جشنواره شرکت کنند که نمایش‌های آن در فاصله زمانی پایان جشنواره تئاتر استانی سال گذشته تا قبل اعلام فراخوان سال جاری اجرای عمومی خود را به پایان رسانده باشند و یا مجوز اجرای عموم از شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش استان دریافت کرده باشند.

برای حضور در جشنواره تئاتر استانی، لازم است تا کارگردان یا تهیه کننده اثر در سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ثبت نام و فرم‌ها را تکمیل و مدارک لازم را در سایت جشنواره بارگذاری کند و سپس چهار نسخه از فیلم اثر را به دبیرخانه جشنواره تحویل بدهد.

اما امسال با توجه به وضعیت شیوع بیماری کرونا در کشور و خصوصاً استان کرمانشاه، شرط دریافت تعهد اجراهای عمومی از گروه‌های متقاضی شرکت در جشنواره تئاتر استانی پس از جشنواره در سال جاری با رعایت قوانین و مقررات و نظر ستاد مقابله با کرونا مورد قبول است.

در حال حاضر ۲۴ گروه تئاتری به صورت رسمی و گروه‌های بسیار دیگری نیز به صورت غیر رسمی در استان کرمانشاه فعالیت دارند، که در گفتگو با مسئولان استانی به بررسی و چگونگی اجرای جشنواره تئاتر استانی با توجه به شرایط و وضعیت کرمانشاه از نظر شیوع ویروس کرونا پرداختیم.

برای برگزاری جشنواره تئاتر هیچ چیز مشخص نیست

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر استانی، گفت: مقدمات برنامه‌های برگزاری این جشنواره به حالت روال عادی در حال انجام است اما اگر وضعیت کرمانشاه از لحاظ شیوع ویروس کرونا همچنان قرمز باشد، قطعاً جشنواره تئاتر استانی مطابق روال هر ساله برگزار نخواهد شد.

مهدی ربانی با اشاره به اینکه فراخوان جشنواره اعلام شده است، اظهار کرد: تلاش داریم این جشنواره با پیش بینی و اجرای روش‌های مختلف بر اساس موقعیت و شرایط برگزار شود.

وی با بیان اینکه هر ساله جشنواره تئاتر استانی در ماه‌های آغازین فصل پاییز برگزار می‌شد، تصریح کرد: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، روش و یا زمان برگزاری جشنواره متفاوت از سال‌های قبل خواهد بود.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به روش‌های پیش بینی شده برای برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر استانی اشاره کرد و گفت: ممکن است صرفاً آثار را دریافت کنیم و قضاوت‌ها و انتخاب برگزیده‌ها بر اساس متن آثار ارسالی انجام شود و یا اینکه تعداد آثار دریافتی کمتر از حد نصاب باشد و این آثار مستقیماً بدون اجرای حضوری به جشنواره فجر در تهران ارسال شود.

ربانی، اجرا در فضای مجازی و یا اجرا بدون حضور تماشاچی را از دیگر روش‌های پیش بینی شده دانست.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ چیز مشخص نیست، گفت: ما در حال انجام کارهای برگزاری این جشنواره به روال عادی هر سال هستیم.

ربانی گفت: تهران کار برگزاری جشنواره بین المللی فجر را شروع کرده که در این صورت استان‌ها نمی‌توانند در این زمینه کوتاهی کنند و باید برگزیده‌های استانی را به آنها معرفی کنیم.

برگزاری جشنواره تئاتر استانی بستگی به شرایط بیماری کرونا در کرمانشاه دارد

رئیس انجمن تئاتر استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سی و دومین جشنواره تئاتر استانی در اول آذر ماه برگزار خواهد شد.

محمدرضا درند گفت: تا به این لحظه قرار بر برگزاری جشنواره استانی است که با توجه به شیوع ویروس کرونا شرایط برگزاری متفاوت خواهد بود و تمام پیش بینی‌های لازم در این خصوص انجام شده است.

وی با اشاره به فراخوان صورت گرفته، خاطر نشان کرد: برگزاری جشنواره تئاتر استانی به صورت حضوری بستگی به شرایط و شدت شیوع بیماری کرونا در کرمانشاه دارد و راهکارهای مختلفی از جمله برگزاری جشنواره به صورت آنلاین، برگزاری جشنواره حضوری با ظرفیت ۵۰ درصد از مخاطبین و تماشاچیان و برگزاری این جشنواره بدون حضور تماشاچی پیش بینی شده است.

مسئول انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه تصریح کرد: در شرایط حاد این بیماری، برگزاری جشنواره تئاتر استانی کرمانشاه بدون حضور مخاطب و تنها با حضور داوران انجام و اجرای نمایش‌ها به صورت فیلم پخش خواهد شد.

وی با اشاره به استقبال خوب صورت گرفته از جشنواره امسال، تاکید کرد: مجوز لازم برای برگزاری جشنواره تئاتر استانی کرمانشاه اخذ شده و از طریق سیستم شورای نظارت، برنامه‌های لازم در دست اقدام است.

درند گفت: ممکن است با توجه به نظر داورها هیچ اثری هم برگزیده نشود و این بستگی به کیفیت آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره تئاتر استانی دارد.

تصمیم گیری روش و زمان برگزاری جشنواره تئاتر استانی، منوط به تصمیم ستاد کرونا کرمانشاه است

دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: در فراخوان اعلامی این جشنواره، به صراحت هرگونه تصمیم گیری درباره روش و زمان برگزاری جشنواره تئاتر استانی را منوط به تصمیم ستاد ملی کرونای استان دانسته است.

سید محمدجواد معراجی با اشاره به سناریوهای مختلف برای برگزاری این جشنواره، گفت: اگر وضعیت استان از لحاظ شیوع ویروس کرونا سفید باشد جشنواره تئاتر استانی کرمانشاه مانند هر سال در دهه اول آذر ماه برگزار می‌شود، اما در صورت زرد بودن وضعیت استان این جشنواره با رعایت پروتکل‌ها بهداشتی و اگر وضعیت کرمانشاه قرمز باشد جشنواره به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اعلام فراخوان این جشنواره در اواسط مهرماه امسال، افزود: ما موظف هستیم گروه‌های نمایشی را برای اجرا آماده کنیم، بنابراین زمان برگزاری جشنواره را در فراخوان اعلام کردیم اما در این فراخوان هرگونه تصمیم بعدی در خصوص برگزاری را تابع وضعیت کرمانشاه به لحاظ شیوع ویروس کرونا و مصوبات ستاد کرونای استان دانسته‌ایم.

دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی بیان کرد: هر سال گروه‌های زیادی متقاضی شرکت در این جشنواره هستند اما امسال با توجه به شرایط کرونایی پیش بینی تعداد شرکت کنندگان سخت است، با این حال تاکنون چندین گروه به صورت کتبی برای شرکت در این جشنواره اعلام آمادگی کرده‌اند.

معراجی با بیان اینکه تمام گروه‌های تئاتر می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند، افزود: گروه‌ها باید از هم اکنون برای شرکت در جشنواره اعلام آمادگی کنند و هر کارگردان تنها با یک اثر می‌تواند در این جشنواره شرکت داشته باشد.

وی تصریح کرد: اگر تعداد گروه‌های شرکت کننده به بیش از شش گروه برسد، حداقل ۲ گروه برگزیده به جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی می‌شوند.

معراجی با بیان اینکه هرساله پیش از شروع جشنواره، گروه‌های شرکت کننده اجراهای عمومی خود را برگزار می‌کردند، گفت: امسال شرایط به دلیل کرونا متفاوت شده و گروه‌ها بعد از پایان جشنواره و در صورت عادی شدن شرایط اقدام به برگزاری اجراهای عمومی می‌کنند.

به گفته وی، گروه‌های متقاضی شرکت در جشنواره تئاتر استانی تا ۱۵ آبان ماه امسال فرصت ارسال آثار خود را دارند.

دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی کرمانشاه به هماهنگی صورت گرفته با سازمان فرهنگی شهرداری کرمانشاه در خصوص محل تمرین نمایش‌ها اشاره کرد و گفت: گروه‌های متقاضی در این جشنواره می‌توانند با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در محل‌های در نظر گرفته شده از جمله فرهنگسراهای شهرداری به تمرین اجراهای خود بپردازند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا