ورزش

ذوالفقارنسب: فیفا رفتار دو گانه دارد، قبول؛ اما ما هم نتوانسته‌ایم با آن‌ها تعامل کنیم


کارشناس فوتبال ایران گفت: فیفا یک نهاد کاملا مستقل است و ما هم نتوانسته‌ایم با آن دیپلماسی و روابط حسنه داشته باشیم.


بیژن ذوالفقارنسب در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال اظهار داشت: ظاهرا فیفا یکبار اساسنامه فدراسیون ما را عودت داد و ایراداتی را بر آن وارد دانست، به همین خاطر قرار شد ایرادات برطرف شوند. ایرادات را برطرف کردند و برگرداندند، مجددا با نظرات و مفاد مورد نظر فیفا مطابق نبوده، به این ترتیب ایرادات دیگری گرفتند که باید مورد به مورد اصلاح می‌شد. این بار دوم است و من نمی‌دانم چه فرایندی طی می‌شود تا بررسی کنند و اساسنامه ما را با اساسنامه تیپ فیفا تطبیق بدهند.

ذوالفقار نسب تصریح کرد: موضوع اساسنامه ما پیچیده شده، وزیر در مجمع شرکت می‌کند در حالیکه فیفا می‌گوید شخصیت‌های دولتی نباید در فدراسیون حضور داشته باشند چون فدراسیون باید مستقل از دولت باشد. ایرادات در این زمینه‌ها است والا مفاد کلی تا 90درصد در تمام دنیا شبیه هم است. شبیه اساسنامه تیپ فدراسیون جهانی فوتبال است. مثلا برای این اساسنامه مصوبه دولت را گرفتند در صورتیکه خود فدراسیون فوتبال به عنوان یک نهاد بین‌المللی برای فیفا قابل قبول است. ایرادات در این زمینه‌ها است که این کار عقب افتاده و دیر شده است.

کارشناس فوتبال ایران در خصوص اینکه تعامل مسئولان فوتبال ایران با مسئولان فیفا، عنوان کرد: فیفا روابط دوگانه‌ای را با کشورها دارد. به ما فشار می آورد که باید اقداماتی را انجام بدهیم یا می‌گویند هیچ فرد حکومتی نباید در فدراسیون فوتبال باشد. آیا عربستان سعودی یا امارات هم همینطور هستند؟ اما فیفا چیزی نمی‌گوید.

وی افزود: شما ببینید یک معاون وزیر می‌خواهد به مجمع برود چه سروصدایی راه انداختند ولی در همان عربستان 30نماینده که در مجمع هستند در بدنه جکومت این کشور هستند. چرا به آن‌ها ایرا نمی‌گیرند؟ یکبار اساسنامه آن‌ها را برنگرداندند. برای برخی مسائل نزدیک بود ما را تعلیق کنند و فشارهایی را وارد کردند اما مثلا با عربستان چنین رفتاری نمی‌شود.

ذوالفقارنسب خاطرنشان کرد: برای چه این کارها را با ایران می‌کنند؟ چون نمی‌توانیم با فدراسیون جهانی فوتبال تعامل داشته باشیم. فیفا یک نهاد کاملا مستقل است اما آقایان دیپلماسی و روابط حسنه را بلد نیستند. خیلی جاها باید حمایت کنند اما آن‌ها اصلا در جریان نیستند. ما در مجامع بین المللی افرادی را می فرستیم که آگاه به زبان نیستند و خیلی از مسائل را رعایت نمی‌کنند. این است که آن‌ها مدام از ما ایراد می‌گیرند. شما تا به حال شنیده‌اید که یک روز به اساسنامه عربستان یا امارات گیر بدهند؟

کارشناس فوتبال ایران گفت: آنقدری که روی فوتبال ما حساسیت وجود دارد، روی عربستان یا امارات وجود ندارد. با دو سه مترجم نماینده را به مجامع می‌فرستند درصورتیکه ما این همه افراد تحصیلکرده داریم که دیپلماسی و رفتار اجتماعی را به خوبی بلدند. مشکل ما با فیفا فقط در این‌ها است. باید همیشه با شرایط جهانی فوتبال خودمان را تطبیق بدهیم. باید این را درک کنیم. 

وی در مورد اینکه فدراسیون فوتبال اعلام کرد کلیات قبول شده و فقط ایرادات جزیی گرفته شده اما در مورد این جزییات شفاف نبود، اظهار داشت: ایراد بر ترتیب اعضای انتخابات است. خود فیفا الگو و کپی آنچه که موردنظرش بوده را برای ما فرستاده، مثلا می‌گوید نماینده مربیان باید باشد. اما آنچه که مدنظر فیفا است با آنچه در ذهن آقایان است نمی‌خواند. آن را تغییر می‌دهند و به فیفا می‌فرستند، آن‌ها هم بر می‌گردانند. در صورتیکه خواسته فیفا خیلی شفاف است.

ذوالفقارنسب ادامه داد: خیلی از کشورهای آسیایی یا آفریقایی که سابقه بسیار کمتری نسبت به ما دارند، ساده و سالم بدون تغییرات آنچنانی اساسنامه‌شان را می‌فرستند و از آن‌ها قبول می‌کنند. یکبار هم بیشتر برایشان توضیح نمی‌دهند و اصلاح می‌کنند. اما برای ما چندمین بار است که می‌رود و می‌آید و هر دوره هم همینطور است. با توجه به همه زحماتی که عوامل فدراسیون فوتبال می‌کشند باید این آگاهی را داشته باشند که اساسنامه ما تا حد ممکن باید با اساسنامه تیپ فیفا منطبق شود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا