بین الملل

اعتصاب سراسری در بلاروس بدنبال دست رد لوکاشنکو به سینه پمپئو

پس از آنکه رئیس جمهور بلاروس در گفتگو با وزیر خارجه آمریکا، با پیشنهاد پمپئو برای کمک به مینسک مخالفت کرد، رهبر مخالفان «لوکاشنکو» از برگزاری اعتصاب عمومی خبر داد.

خبرگزاری مهر– گروه بین الملل: بلاروس از امروز دوشنبه صحنه اعتصابات عمومی است؛ اعتصاباتی که به دعوت «سوتلانا تیخونافسکایا» رقیب لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری و رهبر فعلی مخالفان دولت بلاروس انجام می شود. 

دلیل دعوت به برگزاری این اعتصابات آن است که «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس، در گفتگوی تلفنی اخیر خود با «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، با پیشنها واشنگتن برای کمک به مینسک مخالفت کرده و عنوان داشت که بلاروس ترجیح می دهد با کمک روسیه مشکلات خود را حل کند. 

بدنبال انتشار خبر مخالفت لوکاشنکو با پیشنهاد پمپئو، رهبر مخالفان دولت بلاروس از برگزاری اعتصابات سراسری در این کشور خبر داد. 

تیخونافسکایا پیش از این به الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس،  اولتیماتوم داده بود که تا عصر یکشنبه ۴ آبان از قدرت کناره‌گیری کند و در غیر این صورت از مردم می‌خواهد که اعتصابات را آغاز کنند.

دخالت‌ اروپا و آمریکا در امور داخلی بلاروس موجب پیچیده تر شدن اوضاع در این کشور شده و سبب گردیده تا بار دیگر روسیه و کشورهای غربی با قرار گرفتن در دو طرف میدان به زورآزمایی بپردازند

در کنار هم قرار دادن این تحولات، صحت گفته های چندی قبل لوکاشنکو مبنی بر اینکه غرب در پی انجام انقلاب رنگی در بلاروس است را نشان می دهد. 

بر اساس این گزارش، آمریکا پس از بروز اعتراضات برای انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، تحریم‌هایی را علیه مقام‌های این کشور وضع کرد.

انتخابات جنجالی بلاروس ۱۹ مردادماه سال جاری برگزار شد و تنها ساعاتی پس از رأی‌گیری اعلام شد؛ لوکاشنکو برای ششمین بار پیاپی با کسب ۸۰ درصد آرا، رییس جمهوری این کشور شده است.

مخالفانی که هفته‌ها پیش از انتخابات دست به اعتراض زده بودند با شنیدن نتایج انتخابات خشمگین شده و به خیابان‌ها ریختند؛ اعتراضاتی که تا امروز ادامه داشته است.

مخالفان، مدعی‌اند که انتخابات، سالم و شفاف برگزار نشده است. لوکاشنکو هفته گذشته در دیدار با مخالفان خود در زندان قول داد که دیگر برای پست ریاست جمهوری نامزد نشود.

وی همچنین گفت که اعتراضات در این کشور از خارج هدایت می‌شود. به گفته وی، اگر عامل خارجی در هدایت اعتراضات نبود، اقدامات تحریک‌آمیز و اعتراضات خیابانی در بلاروس وجود نداشت.

دخالت‌ اروپا و آمریکا در امور داخلی بلاروس موجب پیچیده تر شدن اوضاع در این کشور شده و سبب گردیده تا بار دیگر روسیه و کشورهای غربی با قرار گرفتن در دو طرف میدان به زورآزمایی بپردازند. 

«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه اعلام کرده است که در صورت بی ثبات شدن اوضاع بلاروس، مسکو به حکومت مینسک به عنوان هم‌پیمان خود کمک خواهد کرد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا