دانش و فناوری

تبادلات بین‌المللی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه ارزی تسهیل می‌شود


تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به امضا رسید.

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به امضا رسید.این تفاهم‌نامه همکاری مشترک، با هدف تسهیل‌گری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه ارزی امضا شد. موضوع تفاهم‌نامه شامل همکاری طرفین در تسهیل تأمین مالی و سرمایه‌گذاری‌های این بخش و راه‌اندازی ارائه خدمات تخصصی ارزی مورد نیاز می باشد.

استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق و ستادهای توسعه فناوری در حوزه فناوری اطلاعات و ابزارهای جدید مالی از جمله فین تک های حوزه نقل و انتقالات بین‌المللی پول، بلاکچین، رگ تک‌ها و… بر اساس ضوابط بانک مرکزی و بازار متشکل از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است.

ایجاد سرفصل‌های جدید تسهیل‌گری

علیرضا دلیری دستیار معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان اینکه هدف این تفاهم تسهیل‌گری و کمک به رفع دغدغه‌های ارزی شرکت‌های دانش‌بنیان است، گفت: می‌توان با افزودن سرفصل‌های جدید به سرفصل های 25گانه مصارف ارزی بانک مرکزی، به نحوه استفاده شرکت‌های دانش‌بنیان در تامین نیازهای ارزی و افزایش کارایی و اثر بخشی فعالیت این شرکت ها کمک کرد و با حمایت بانک مرکزی گام های مثبتی در این زمینه برداشت.

فرصت‌آفرینی در حوزه ارزآوری

در ادامه مراسم امیر هامونی مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران با بیان اینکه در این تفاهم نامه سعی می‌شود تا فرصت‌ها و نیازهای ارزبری و همچنین ارزآوری شرکت‌های دانش‌بنیان شناسایی و برطرف شود، گفت: تاکنون نیازهای واقعی شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه پاسخ داده نشده، که انتظار می‌رود با رویکرد جدید، بتوانیم بر مشکلات فایق آییم.

تبیین اهداف و اجرای تفاهم‌نامه

حسین اسفندیاری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز اهداف معاونت از این تفاهم‌نامه را تبیین کرد و بر پیاده سازی آن در اسرع وقت تاکید داشت.

همچنین در این تفاهم‌نامه همکاری طرفین برای تسهیل در تخصیص و تأمین ارز مورد نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان پس از اخذ موافقت از بانک مرکزی و همکاری و مشارکت در اصلاح و به‌روزرسانی ضوابط و دستورالعمل‌های جاری برای ارتقای کارایی و اثربخشی تخصیص و تأمین ارز به شرکت‌های دانش‌بنیان و ارائه بسته پیشنهادی به بانک مرکزی مورد تفاهم طرفین قرار گرفته است.

همکاری در برگزاری رویدادهای مشترک برای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در حوزه‌های مرتبط، استفاده از ظرفیت‌های متقابل پژوهش‌های کاربردی با تأکید بر فناوری‌های مالی و همچنین استفاده از ظرفیت‌های بالقوه شبکه بازار متشکل برای ارتقای دانش و مهارت‌‌های کارآفرینان در حوزه تخصصی مالی و ارزی، از دیگر موضوعات مطرح در این تفاهم‌نامه است.

انتهای پیام/


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا