سیاسی

چین متحد استراتژیک ایران محسوب می‌شود

ولایتی:

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با سفیر چین در ایران دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.


به گزارش ایلنا، علی اکبر ولایتی در این دیدار بر اهمیت تقویت و گسترش روابط راهبردی دو کشور تاکید کرد و گفت: چین برنامه توسعه ارتباطات خود به خصوص در زمینه طرح یک کمربند، یک جاده را دنبال می کند و در این جهت استفاده از ظرفیت های ایران و عبور این مسیر از کشورمان به طور جدی در دستور کار قرار دارد و باید دنبال شود. 

وی به وضعیت موجود در افغانستان هم اشاره کرد و اظهار داشت: همفکری ایران و چین در رابطه با آینده افغانستان بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود، ضمن آنکه تنها راه موجود، تشکیل یک حکومت فراگیر است که عموم مردم از آن حمایت می کنند، ضمن آنکه، ادامه مذاکرات بین حاکمان کنونی کابل و همسایگان در جهت ایجاد دولت فراگیر بسیار مهم است.

مشاور امور بین‌الملل رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه چین، متحد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌گردد، پیرامون مقابله روسیه با تهاجم گسترده ناتو به آن کشور و تهدید یکپارچگی چین از سوی آمریکا مواردی را اشاره و بر حمایت از موضع چین واحد تاکید و تصریح کرد: در برابر توطئه ها، دست اندازی ها و تهدیدات دشمنان باید پایداری کرد و ما نیز اقدامات آمریکا را محکوم می کنیم.

به گفته ولایتی، ما و چین یک رابطه طولانی، فرهنگی و تاریخی نزدیک و صمیمانه داریم و اثرات مثبت فراوانی بر یکدیگر داشته ایم که نمونه آن را می توان در خصوص جاده ابریشم مشاهده کرد و امروز هم با کمک یکدیگر در احیای این مسیر همکاری خواهیم داشت و بی تردید توسعه روابط ایران، چین و روسیه در زمینه های مختلف و از جمله در قالب شانگهای نیز اثرات ماندگار و مهمی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه همکاری‌هایی که ایران، روسیه و چین در منطقه برای برگزاری مانورهای مشترک دارند، بی تردید برای امنیت و سرنوشت منطقه بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: ایران به عنوان مهم ترین کشور جهان اسلام آمادگی توسعه بیش از پیش همکاری ها را دارد، به ویژه اینکه همکاری ها می توانند در منطقه خاورمیانه فعال‌تر شود، چرا که خاورمیانه قلب سیاسی جهان است و ایران بیشترین نفوذ را در آن دارد.

مشاور امور بین‌الملل رهبر انقلاب ادامه داد: تشکیل قطب جدید روسیه و چین که در جریان سفر پوتین به آن کشور صورت گرفت، منشأ تحولات جدید و اثرگذاری خواهد بود.

چانگ هوا، سفیر چین در ایران نیز ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات از مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد چین واحد تشکر و بر گسترش و تقویت همکاری‌های ایران و چین تاکید کرد و ابراز داشت: این همکاری ها باید به صورت جدی تر تقویت و پیگیری شود.

وی افزود: روابط ایران و چین، بر پایه احترام متقابل است و رهبران دو کشور برای پایه‌گذاری این روابط تلاش زیادی کرده اند و جنابعالی هم از جمله شخصیت هایی هستید که در توسعه و تقویت این روابط بسیار فعالیت کردید.

سفیر چین در ایران اضافه کرد: از ابتکار و موضوعات مرتبط با یک کمربند و یک جاده بسیار خرسندیم و ایران در این طرح یک کشور بسیار مهم محسوب می شود.


انتهای پیام/

منبع خبرگزاری ایلنا

دکمه بازگشت به بالا