شهرستان ها

استقرار اولین مخزن کرایوژنیک اکسیژن مایع در بیمارستان فارابی

کرمانشاه- معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه از استقرار اولین مخزن کرایوژنیک اکسیژن مایع در بیمارستان فارابی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، قباد محمدی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اولین دستگاه مخزن اکسیژن کرایوژنیک اکسیژن مایع با ظرفیت نگهداری ۲۰ هزار لیتر اکسیژن مایع وارد استان شده که در مرکز آموزشی درمانی فارابی مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی افزود: این اولین مخزن اکسیژن مایع در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی دولتی و غیر دولتی استان است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه بیان کرد: این دستگاه که از جداره‌های فولادی خاص و یک لایه میانی عایق جهت جلوگیری از تبادل حرارتی و یک سیستم کندانسینگ جهت تبدیل اکسیژن مایع به گاز تشکیل شده است، اکسیژن مایع را در نقطه جوش خود؛ یعنی حدود ۱۸۲- نگهداری کرده و پس از خروج از مخزن با تبادل حرارتی و استفاده از سیستم کندانسینگ، با فشار و فلو کنترل شده و البته با خلوص نزدیک به صد درصد به شبکه مصرف انتقال می‌دهد.

محمدی تصریح کرد: از خصوصیات بارز این سیستم‌ها؛ خلوص بالا در مقایسه با سایر روش‌های تولید اکسیژن؛ یعنی PSA در دستگاه‌های اکسیژن ساز مایع و سیلندرهای شارژ شده در جایگاه‌های مخصوص و همچنین هزینه تمام شده اکسیژن تولیدی پایین‌تر در مقایسه با تأمین و شارژ سیلندر اکسیژن است.

وی ادامه داد: حجم اکسیژن گازی تولیدی این سیستم در شرایط شارژ کامل، معادل حدود سه هزار و ۵۰۰ عدد سیلندر اکسیژن ۴۰ لیتری است که از جنبه مالی هم برای بیمارستان بسیار پر منفعت است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: این مخازن نه تنها در شرایط کنونی، بلکه در شرایط عادی بخصوص برای بخش‌های ویژه بسیار مهم و کاربردی خواهند بود.

محمدی خطر نشان کرد: جهت تأمین این سیستم که به صورت دمو وارد بیمارستان گردیده، نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از محل منابع دانشگاه هزینه گردیده است.

وی گفت: از همکاری رئیس و کادر مهندسی پزشکی و سایر کارکنان مرکز آموزشی درمانی فارابی که نمونه بارز مدیریت در شرایط بحران هستند، کمال تشکر و قدردانی را دارم.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا