شهرستان ها

حضور همدلانه جهادی ها در کمک رسانی به مردم

کوهچنار- هیئت فاطمیون کوهچنار این روزها درعرصه های مختلف به کمک رسانی می پردازند. آنها تولید محتوای رسانه ای می کنند، زندانی آزاد می کنند و هم در دوران کرونا در میدان مقابله حضور دارند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: داستان از جایی شروع می‌شود که دو جوان پس از بازگشت از سوریه در سال ۹۴ هر سال برای پیاده روی اربعین و برپایی موکب به کربلا و دیدار امام حسین علیه السلام می‌روند اما وقتی در دو سال اخیر بر پایی موکب وسفر اربعین لغو می‌شود این دو جوان دلداده به اهل بیت (ع) تصمیم می‌گیرند جور دیگری عشقشان به سیدالشهدا را ادا کنند و این فکر اولین قدم برای همدلی به رنگ اربعین می‌شود.

افشین شهریاری مسئول هیئت فاطمیون که در زمینه سازه‌های فلزی فعالیت می‌کند به همراه مجتبی میرزایی مسئول رسانه‌ای هیئت که در عسلویه مشغول کار است با راه اندازی کانال روشنگری و فعالیت جهادی و هیأتی به نیت یاری مردم قدم در مسیری گذاشتند که همچنان ادامه دارد.

افشین شهریاری در گفتگو با خبرنگار در خصوص ایده اصلی این طرح گفت: هیأت فاطمیون کوهچنار سال‌هاست که در حال فعالیت است و هرساله به اتفاق دوستان و همشهریان در ایام اربعین به کربلا می‌رفتیم و دو سال اخیر موکب می‌زدیم.

مسئول هیأت فاطمیون با اشاره به پیشینه فعالیت هیأت فاطمیون افزود: بعداز سال ۹۴ که به همراه دوست و برادر عزیز مجتبی میرزایی ازسوریه برگشتیم کارهای جهادی هیئت را سرعت بخشیدیم و سعی کردیم در زمینه‌های دیگر هم تا جایی که در توانمان هست فعالیت کنیم.

این فعال جهادی با بیان اینکه هر ساله با انتشار فراخوان از دوستان و اطرافیان به خصوص بچه‌های هیئت هزینه سفرکربلا را برای کسانی که استطاعت مالی نداشتند را فراهم می‌کردیم، افزود: بسیاری عشق داشتند به کربلا بروند اما هزینه رفتن نداشتند و با کمک خیرین این کار را انجام می‌دادیم اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و به عشق این سفر معنوی فراخوان دادیم و نیت کردیم که هزینه را صرف آزاد سازی زندانیان جرایم غیر عمد کنیم.

وی با اشاره به آزادسازی ۷ زندانی دربند افزود: ۶ نفر به دلیل جرایم مالی در زندان حضور داشتند که به همت مردم و نیت سیدالشهدا علیه السلام به آغوش و کانون گرم خانواده و خانه برگشتند.

با همت مخاطبین کانال روشنگری و خیرین و همچنین همکاری دلسوزانه مسئولین اداره زندان شهرستان کازرون موجبات آزادی یک مادر زندانی را که مبلغ بدهکاری وی ۳۰ میلیون تومان بود وحدود چهار سال در زندان بود، فراهم شد.

وی با بیان اینکه این خانم دارای سه فرزند هستند که پس از رفتن به زندان، فرزندانش یکی توسط خانواده پدری این خانم و یکی نزد خانواده شوهر و دیگری هم توسط سازمان بهزیستی نگهداری می‌شدند، افزود: این مادر دردمند در شرایط روحی بدی قرار داشت حتی به دلیل اقدام به خودکشی در چند نوبت در مرکز نگهداری بیماران ابن سینا بستری شده شده بود و آزاد سازی این مادر توسط خیرین یکی از بهترین اتفاقات در طرح همدلی به رنگ اربعین بود.

ارتقای سواد رسانه‌ای و مقابله با تهاجم رسانه‌ای سر لوحه فعالیت کانال روشنگری است

شهریاری با بیان اینکه هدف اصلی این این تشکل فعالیت‌های مردمی و جهادی بوده است، افزود: با توجه به نیازی که در زمینه مقابله با تهاجم رسانه‌ای و همچنین ارتقای سطح سواد رسانه‌ای احساس می‌شد پس از مطالعات و تحقیقات مختلف سعی کردیم با ایجاد یک فضای رسانه‌ای در این زمینه انجام وظیفه کنیم.

شهریاری در خصوص فعالیت رسانه‌ای کانال روشنگری گفت: با تأسیس کانال مجازی روشنگری و استفاده از اهل قلم در این زمینه فعالیت خود را آغاز کردیم و سعی کردیم علاوه بر تولید محتوا و ارائه تحلیل‌های خبری و تخصصی در این زمینه فعالیت کنیم که مسئولیت آن را مجتبی میرزایی بر عهده دارد.

شهریاری با اشاره به وجود کانال‌ها و صفحات مجازی مختلف که در این زمینه فعالیت بسیاری دارند، افزود: ما با توجه به روحیه بسیجی و هیأتی که داشتیم تصمیم گرفتیم علاوه بر این بخش بصورت جهادی و عملی فعالیت مردمی خود را ادامه دهیم.

وی با یادآوری فعالیت‌های گذشته این هیأت گفت: در زمان زلزله کرمانشاه و سیل خوزستان با گروه‌های مختلف و در زمان‌های ده روزه به فعالیت جهادی پرداختیم.

شهریاری در خصوص شبکه مجازی روشنگری گفت: در حال حاضر بیش از ۵۱ گروه متشکل از ۲۵۷ عضو در هر گروه فعالیت داریم.

وی در خصوص مخاطبان این شبکه‌ها افزود: نکته قابل تأمل این است که از نخستین روزهای فعالیت متوجه شدیم بسیاری از افرادی که به ما پیوستند و حتی در خارج از کشور حضور دارند با علاقه وصف ناپذیری از ایران، محور مقاومت و نظام اسلامی صحبت می‌کنند و بسیاری از فعالیت‌های جهادی به همت همین مخاطبین و خیرینی انجام می‌شود که سالهاست دور از وطن هستند.

همدلی مومنانه مردم در مسیر حل مشکلات

شهریاری با اشاره به دیگر فعالیت‌های جهادی فاطمیون کوهچنار گفت: در محدوده کازرون و شهرستان کوه چنار در هر زمینه‌ای بتوانیم فعالیت می‌کنیم و با توجه به گستردگی اعضا شبکه مجازی روشنگری و حضور خیران در هر نقطه‌ای که نیاز به کمک باشد حضور پیدا می‌کنیم.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه به دلیل گستردگی و حضور اعضا از تمام کشور توانسته ایم در مناطق مختلف فعالیت کنیم گفت: در ایام غدیر با توجه به روایات تصمیم گرفتیم در زمینه اطعام فعالیت کنیم حدود ۱۲ میلیون تومان مبلغ جمع آوری شده از خیرین صرف خرید اقلام ضروری شد و حتی بسیاری از مخاطبین ما که اکثراً زنان سرپرست خانوار بودند مشکلات خود را مطرح و مبالغ مختلفی بصورت نقدی به این خانواده‌ها اهدا شد.

عضو هیأت فاطمیون کوهچنار با اشاره به اینکه مهم‌ترین اصل توجه به مردم و حضور همدلانه مردم است، افزود: بسیاری از پیام‌های دریافتی حاکی از مشکلات مردم است که گاهی با یک کمک کوچک رفع می‌شود، و با همت دوستان بسیجی که با ما در این مسیر همکاری می‌کنند در زمینه کمک به خانواده‌های بی سرپرست و یا بد سرپرست و فعالیت‌های عمرانی، تعمیرات، کمک هزینه و … فعالیت می‌کنیم.

کرونا مسیر فعالیت‌های جهادی را متفاوت کرد

شهریاری با اشاره به فعالیت در دوران کرونا گفت: از نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا بچه‌های هیأت با حضور در ستاد مبارزه با کرونا به ساخت کلیپ‌های آموزشی و تولید محتوای آموزشی پرداختند و در مرحله بعد با جمع آوری ۱۵ میلیون تومان کمک خیران و خرید پارچه سلولوزی از ابرقو یزد با همت زنان بسیجی و اهالی محل در ۱۲ نقطه با چرخ خیاطی‌های شخصی مردمی و بصورت کاملاً رایگان اقدام به تهیه و توزیع ماسک مناسب کردیم.

این فعال رسانه‌ای افزود: ضدعفونی معابر، کوچه‌ها و محله‌ها توسط جوانان هیأت از دیگر فعالیت‌ها در دوران کرونا بود.

وی در خصوص حمایت ارگان‌ها و نهادهای رسمی گفت: هیأت فاطمیون و گروه جهادی ما تا کنون هیچ حمایتی دریافت نکرده و حتی هیچ یادی هم از فعالیت این گروه نشده است، به جز امام جمعه شهرستان کوهچنار که در دوران کرونا با مشاهده فعالیت‌ها از کمک‌های جهادی فاطمیون تقدیر کردند و به جز حمایت سردار معین زاده که در زمینه تهیه محلول ضدعفونی و لباس به ما کمک کردند تا کنون تمام فعالیت‌ها بر دوش مردم بوده است.

شهریاری افزود: بسیاری از افرادی که در این تشکل حضور دارند تنها به عشق حل مشکلات مردم وارد میدان شده اند چرا که خودشان هم از بدنه مردم هستند و مشکلات را با پوست و گوشت احساس کرده اند.

به گزارش مهر، در اقصی نقاط استان فارس جوانان جهادی در میدان فعالیت حاضر هستند و متناسب با نیازهای جامعه به فعالیت می‌پردازند. عشق آنها به کمک‌های انسان دوستانه باعث شده که در این مسیر سخت هیچگاه سست نشوند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا