جامعه

از نظر علمی در کشور به خودکفایی رسیده ایم

معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: ما بعد از جنگ تحمیلی ۳۰ سال فرصت داشتیم و در این ۳۰ سال به ذهن برخی خطور نمی کرد دوره دکترا در کشورمان در این سطح برگزار شود و از نظر علمی خودکفا شویم.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین رحیمی معاون پژوهشی وزیر علوم صبح امروز در مراسم تجلیل از دانش آموزان پژوهشگر و فناوران برگزیده که با حضور وزرای آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری در فضای مجازی برگزار شد، گفت: در یک دهه اخیر عضو شورای عالی آموزش و پرورش بودم و همواره کنار وزارت آموزش و پرورش و معلمان بودم.

وی بیان کرد: امروز روز اول هفته پژوهش است. ما بعد از جنگ تحمیلی ۳۰ سال فرصت داشتیم و در این ۳۰ سال به ذهن برخی خطور نمی کرد دوره دکترا در کشورمان در این سطح برگزار شود. به ذهن کسی خطور نمی کرد برای رفع نیازمان در دوره دکترا خودکفا شویم. ما زمانی نیاز داشتیم برای جبران کمبودها دانشجو بفرستیم به خارج از کشور و دکترا در خارج از کشور بگیرند و به ذهن کسی خطور نمی کرد امروز فارغ التحصیلان دکترای ما منشا تحولات عظیمی هستند.

رحیمی بیان کرد: در سه دهه قبل کسی به ذهنش خطور نمی کرد ایران بتواند در سطح جهانی و توسعه جهانی مشارکت فعال داشته باشد. در دو دهه اخیر از نظر تولید کمی مقاله رتبه ۱۶ را داشته باشیم و به رتبه ۱۴ امسال از نظر کیفیت در رتبه مقاله دست پیدا کردیم. این یعنی میزان ارجاع و استناد به مقالات دانشمندان ایرانی که در عرصه بین المللی نتایج تحقیقات خود را ارائه کردند، چه میزان بالاست.

وی ادامه داد: در یک دهه اخیر به تدریج ساختارهای فناوری را در کشور فراهم کردیم و فعال کردیم و هنوز در سطح بین الملل محسوس نیست اما در سطح ملی گام های برگزاری برداشتیم.

تکمیل می شود….

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا