بین الملل

گروه «العدل و الاحسان» مغرب سازش با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد


گروه اسلامی العدل و الاحسان مغرب ضمن محکومیت اقدام پادشاهی این کشور در امضای توافق سازش با رژیم صهیونیستی، خواستار استفاده از تمامی سازوکارهای مسالمت‌آمیز موجود برای لغو این توافق شد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پنج‌شنبه شب (۱۰ دسامبر)، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور از توافق سازش میان مغرب و رژیم صهیونیستی خبر داد تا مغرب چهارمین کشوری باشد که از ماه آگوست تا کنون زیر بار سازش با این رژیم می‌رود.

گروه اسلامی «العدل و الاحسان» مغرب در واکنش به اعلام عادی‌سازی روابط میان پادشاهی مغرب و رژیم صهیونیستی به شدت تصمیم مقامات مغرب برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و آن را اقدامی «نسنجیده» توصیف کرد.

به نوشته «القدس العربی» در بیانیه این گروه آمده است: ما به شدت تصمیم دولت مغرب در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی غاصب سرزمین فلسطین را محکوم می‌کنیم. این تصمیم کاملا با مواضع تاریخی این ملت شریف (مغرب) که حامی برادران خود در فلسطین و حق کامل آنها در آزادسازی اراضیشان و بازگشت به سرزمینشان هستند، در تضاد است.

گروه اسلامی  العدل و الاحسان که یکی از بزرگترین سازمان‌های اسلامی در مغرب است، عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را «گامی با پیامدهای غیر قابل محاسبه» دانست و از همه مردم مغرب و نیروهای حاضر خواست که آن را رد و محکوم کنند و با استفاده از شیوه‌های مسالمت‌آمیز موجود، این توافق را نابود سازند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت که مغرب برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل اعلام آمادگی کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در توییت دیگری نیز نوشت که حاکمیت مغرب بر منطقه صحرای غربی را به رسمیت شناخته است. او در این باره نوشت: «مغرب در سال ۱۷۷۷ ایالات متحده آمریکا را به رسمیت شناخت و بهتر است که ما حاکمیت مغرب بر صحرای غربی را به رسمیت بشناسیم».

پس از اعلام توافق سازش مغرب با رژیم صهیونیستی، پادشاه مغرب شامگاه گذشته برای توجیه خیانت خود به مسئله فلسطین با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تلفنی گفت‌وگو کرد.

دفتر پادشاهی مغرب در بیانیه ای اعلام کرد: «محمد ششم در تماس تلفنی با محمود عباس بر مواضع ثابت و متعادل مغرب در قبال مسئله فلسطین تاکید کرد و حمایت کشورش از راه حل مبتنی بر تشکیل دو کشور را برای مسئله فلسطین ابراز داشت، راه حلی که بر اساس آن اسرائیل و فلسطین در کنار یکدیگر با صلح و امنیت زندگی کنند.»

مغرب بعد از اردن، مصر، امارات، بحرین و سودان، ششمین کشور عربی است که با رژیم صهیونیستی روابط خود عادی‌سازی می‌کند. امارات، بحرین و سودان طی ماه‌های گذشته با وساطت آمریکا با رژیم اسرائیل روابط خود را عادی‌سازی کرده‌اند.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا