ورزش

انقلاب تاکتیکی سیمئونه در مادرید / چرا اتلتیکو این فصل درخشان‌ترین تیم اسپانیاست؟


اتلتیکومادرید امشب در حالی به مصاف رئال می‌رود که یک انقلاب تاکتیکی بزرگ را با سیمئونه تجربه کرده است و می‌خواهد دوباره قهرمان لالیگا شود.


به گزارش خبرگزاری فارس، پس از 9 سال مربیگری در مادرید، سیمئونه هر کاری که باید می‌کرده در باشگاه اتلتیکومادرید انجام داده است. اتلتیکو در این سال‌ها به قله فوتبال اسپانیا و اروپا رسید و اگر پایش در 2 فینال لیگ قهرمانان نمی‌لغزید، حتی جام قهرمانی اروپا را نیز بالای سر می‌برد.

سیمئونه اتلتیکو را به یک معدن طلا بدل کرد (در اینجا بخوانید) و اقتصاد این باشگاه را از این رو به آن رو کرد. 9 سال درخشان مرد آرژانتینی باعث شد تا روخی بلانکو در ابتدای هر فصل به یکی از مدعیان قهرمانی در اسپانیا و اروپا بدل شود.

 بازی فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا مقابل لیورپول در ورزشگاه آنفیلد به یکی از جذاب‌ترین دیدارهای اروپایی لقب گرفت. آن بازی، آخرین بازی پیش از پاندمی کرونا نیز بود و فوتبال در آخرین پرده یکی از جذاب‌ترین و تاکتیکی‌ترین نمایش‌های اخیر خود را به تصویر کشید.

سیمئونه در سال‌های قبل بیشتر از سیستم 2-4-4 استفاده می‌کرد ولی در این فصل با جذب «لوئیس سوارس» و بازیکنان موجود خود یک انقلاب در اتلتیکو به پا کرد. نتیجه‌اش شد که این تیم هنوز در لالیگا نباخته و عملکرد فوق‌العاده‌ای را به ثبت رسانده است.

امشب در دیدار دربی مادرید، رئال در ورزشگاه دی‌استفانو به مصاف اتلتیکو می‌رود. زیدان در نشست خبری زبان به تمجید از سیمئونه باز کرد و اتلتیکو را یکی از مدعیان اصلی قهرمان این فصل لالیگا دانست.

*اما انقلاب سیمئونه در این فصل اتلتیکو چه بود؟

الچولو از یک 2-5-3 جدید با مدل روبه‌جلو و تهاجمی رونمایی کرد. کاری که کسی انجامش نداده بود و انقلاب سیمئونه نام گرفت. او البته این تاکتیک را در بازی‌های خاص اجرا می‌کند و در برابر بارسلونا و والنسیا از این شیوه استفاده کرده است.

در تقابل با بارسلونا، اتلتیکو یک نمایش درخشان از خود به نمایش گذاشت و اجازه هیچ کاری به مسی و شاگردان کومان نداد.

بازی کردن با 3 دفاع به سیمئونه این اجازه را می‌دهد که از کناره‌ها با تریپیر، لودی یا کاراسکو به خوبی حمله کند. سیمئونه با 3 دفاع اصلی یعنی ساویچ، هرموسو و خیمنز یک دفاع مستحکم ایجاد کرده و توانسته در طول فصل قدرت خوبی بدست آورد. هرموسو به یک سطح عالی در تیم اتلتیکو رسیده است و توانسته به خط عقب سیمئونه قدرت بازی‌سازی دهد.

در سیستم جدید سیمئونه، کوکه نقش اساسی ایفا می‌کند و در پشت خط میانی وظیفه حمل توپ و بازی‌سازی دارد و سائول و مارکوس یورنته، بازیکنانی به اصطلاح Box to box midfielder هستند و فضای جنگندگی تیم را در موقع حمله و دفاع اجرا می‌کنند.

در سیستم جدید سیمئونه، مالکیت یک اتفاق مهم است و در تیم کنونی اتلتیکو مشاهده می‌کنیم که اتفاقا این تیم می‌خواهد کنترل بازی را با فرستادن توپ به تمامی نقاط در دست گیرد.

در این سیستم کاملا کوکه نقطه مرکزی تیم است و ترکیب را در دست گرفته است. در اینجا برخی بازیکنان که قدرت حمل توپ خوبی دارند در سیستم سیال سیمئونه حرکت می‌کنند. به عنوان مثال ژائو فلیکس، آنخل کورئا، یانیک کاراسکو و توماس لمار در فضای مناسب خط تهاجمی حرکت می‌کنند و منتظر فرمان کوکه خواهند ماند.

در این سیستم اهمیت حضور تریپیر و لودی بسیار اهمیت پیدا می‌کند زیرا که اتلتیکو با این بازیکنان به خط تهاجمی خود عمق می‌دهد و می‌تواند بسیار باز بازی کند.

حضور سوارس یا دیگو کاستا به عنوان مهاجم کلاسیک نیز به 2 بازیکن سائول و یورنته بسیار کمک می‌کند که اتلتیکو با 2 خطوط بتواند به خط دفاعی حریف نفوذ کند.

مارکا در گزارش خود، فلیکس و توماس لمار را باارزش‌ترین بازیکنان اتلتیکو می‌دانند. بازیکنانی که با تکنیک خود می‌تواند در فضای متحرک کنونی اتلتیکو نقش کلیدی در گلزنی را ایفا کنند. در این فصل لمار دیگر بازیکن ناامیدکننده فصل پیش نیست و حتی توانست در بازی گذشته گلزنی کند.

ژائو فلیکس نیز به ستاره اصلی روخی بلانکو بدل شده و توانسته پولی که اتلتیکو بابتش پرداخته را کاملا جواب دهد. آمارها هم نشان می‌دهد که میزان گلزنی در خط تهاجمی اتلتیکو بسیار خوب است و آنها با 2 بازی کمتر نسبت به رئال سوسیداد بهترین خط حمله لالیگا را دارند. اتلتیکو در 10 بازی، به 8 برد و 2 تساوی رسیده و در جدول گلزنان جالب است بدانید که فلیکس و سوارس 5 گل و یورنته 4 گل به ثبت رسانده است. یورنته به قدری در ترکیب اتلتیکو درخشان بوده که زیدان روز گذشته به تمجید از بازیکن سابق خود پرداخت و اعتراف کرد که چنین بازی در مادرید به نمایش نگذاشته است.

امشب بازی اتلتیکو مقابل رئال مادرید، یکی از تاکتیکی‌ترین بازی‌ها خواهد بود و نشان خواهد داد که تیم کنونی سیمئونه چقدر سزاوار قهرمانی در اسپانیا است.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا