شهرستان ها

رونمایی از فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندی نصف جهان

اصفهان – معاون فرهنگی شهردار اصفهان با اشاره به رونمایی فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندی و مجموعه کتاب‌های «نقره‌ای» گفت: مسابقه «شهرِ من اصفهان» هر ماه با یک موضوع از این کتاب‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان به منظور ارتقای دانش شهروندان و تبدیل شدن دانش آنها به رفتار به تهیه فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندی و مجموعه کتاب‌هایی تحت عنوان «کتاب‌های نقره‌ای» اقدام کرده که حاوی توصیه‌ها و آگاهی‌هایی در زمینه‌های گوناگون برای شهروندان است.

مسابقه «شهرِ من اصفهان» بر این اساس هر ماه با یک موضوع از این کتاب‌ها برگزار شود و در نخستین مسابقه به مناسبت روز جهانی معلولان، موضوع چگونگی رفتار صحیح با افراد دارای معلولیت در جامعه را انتخاب شد؛ به این دلیل که افراد دارای معلولیت بخشی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند، شهروندان و خانواده‌ها باید چگونگی رفتار و ارتباط مؤثر با آنها را فرا بگیرند تا نیازهای آنان نیز برطرف شود و شهر اصفهان باید برای تمام اقشار از جمله افراد دارای معلولیت شهری زیست‌پذیر باشد.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان در این ارتباط اظهار داشت: جهانشهر اصفهان همان‌طور که یک شهر جهانی خلاق است، شهر دوستدار معلولان نیز هست.

محمد عیدی افزود: امیدوارم در مقام خدمت به شهروندان عزیز اصفهانی افراد دارای معلولیت را نیز به نیکی مورد توجه قرار دهیم و از ظرفیت‌های گسترده آنها بهره‌مند شویم.

وی ادامه داد: در شهر دوستدار معلول باید بتوانیم آموزه‌های شهروندی را به شکلی برنامه‌ریزی کنیم تا شهروندان فهیم معلولان را نیز به عنوان کارگزاران توسعه پایدار بدانند.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان گفت: اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان بر این اساس به موضوع بسیار مهم معلولان پرداخته و ضمن تدوین کتاب‌های نقره‌ای که دلالت بر ابعاد و اضلاع رفتارهای شهروندی دارد، موضوع یک کتاب را به چگونگی رفتار صحیح شهروندان با معلولان اختصاص داده است.

عیدی اظهار داشت: نهادینه شدن آموزه‌های این کتاب در رفتارهای شهروندی موجب استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های توسعه‌ای در حوزه معلولان می‌شود تا دست به این گنجینه گران‌بها ببریم.

وی با اشاره به امکان دانلود رایگان کتاب «چگونگی رفتار صحیح با افراد دارای معلولیت» ابراز داشت: تعریف معلولیت، انواع مدل‌های معلولیت، علت معلولیت، عوارض ناشی از معلولیت، دغدغه‌های اصلی افراد دارای معلولیت، توصیه‌هایی جهت برخورد با افراد دارای معلولیت، نحوه سوال پرسیدن از افراد دارای معلولیت، آموزش مستقیم برای افراد دارای معلولیت، آموزش مستقیم برای افراد بدون معلولیت و آموزش غیرمستقیم از جمله بخش‌های مختلف این کتاب است.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا