اقتصاد

قیمت خرید تضمینی گندم نیازمند بازبینی است


مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و همچنین قیمت گندم در کشور‌های همسایه، قیمت خرید تضمینی نیازمند بازبینی است.


به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، اسماعیل اسفندیاری‌پور اظهار داشت: قیمت در ایجاد انگیزه برای تولید گندم عامل بسیار موثری است که موجب می‌شود کشاورز روی مزرعه خود سرمایه گذاری کند و با استفاده از بهترین نهاده‌ها تولید خود را افزایش دهد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و همچنین قیمت گندم در کشور‌های همسایه و برای ترغیب کشاورزان برای کشت این محصول، قیمت خرید تضمینی نیازمند بازبینی است.

وی گفت: در حال حاضر قیمت خرید تضمینی گندم هر چند نسبت به گذشته بهبود یافته است، اما با توجه به قیمت این محصول در بازار‌های جهانی و افزایش هزینه تولید در کشور نیازمند تجدید نظر است.

اسفندیاری پور افزود: برای این که گندم به مصرف انسانی برسد، قیمتش باید از محصولات رقیب، چون جو و ذرت بیشتر باشد، ولی درحال حاضر قیمت گندم از جو کمتر است ضمن این که در کشور‌های همسایه قیمت گندم و آرد ۴۵ درصد از ایران گرانتر است که همین موضوع انگیزه قاچاق را فراهم می‌کند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که رقم دقیقی از میزان قاچاق این محصول در دست نیست، اظهار داشت: برای این که گندم وارد سیلو شود و به جای دیگر نرود و کشاورز انگیزه تولید داشته باشد، باید قیمت خرید تضمینی این محصول به گونه‌ای باشد که نرخ تورم و دیگر مولفه‌ها در آن دیده شود و کاشت گندم برای کشاورزان به صرفه باشد.

وی با اشاره به این که سال گذشته از کشاورزان ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن خرید تضمینی و ۳۱۰ هزار تن خرید توافقی گندم صورت گرفت، گفت: نیاز کشور برای تامین محصولات وابسته به گندم همین میزان است و واردات صورت گرفته برای تامین ذخایر راهبردی است و اگر کشاورزان مورد حمایت قرار گیرند همچنان نیاز کشور به گندم از داخل کشور تامین می‌شود و همچنین این امکان وجود دارد که عملکرد در واحد سطح نیز افزایش یابد.

اسفندیاری پور با بیان اینکه آخرین برآورد‌ها نشان می‌دهد که سال گذشته ۱۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تُن برداشت گندم صورت گرفته است، اظهار داشت: خوشبین هستیم که سال زراعی پیش رو هم جزو سال‌های خوب باشد و تولید گندم نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: با توجه به اقدامات انجام شده روند رو به رشد تولید گندم ادامه دارد و می‌توانیم بگوییم که در حال حاضر به پایداری تولید رسیده ایم، ولی حفظ این شرایط و اجرای برنامه خوداتکایی گندم نیاز به حمایت و تعیین قیمت تضمینی مناسب برای این محصول داریم.

اسفندیاری پور گفت: میانگین خرید تضمینی سه سال ۹۰، ۹۱ و ۹۲، چهارمیلیون و ۸۰ هزار تن بود درحالی که این رقم در هفت سال اخیر به ۹ میلیون تن رسیده و این دستاورد بزرگی است که برای حفظ و بهینه شدن آن باید تلاش مضاعف صورت پذیرد.

انتهای پیام/ب


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا