فرهنگ

افزایش ۴۸۰ میلیون دقیقه‌ای سرانه مطالعه در کشور با پویش ۲۰ و ۲۰

محمدی، دبیر اجرایی پویش کتابخوانی ۲۰و۲۰ گفت: که اگر پیوستن مخاطبان به این پویش همچنان ادامه‌دار باشد؛ پویش ۲۰و۲۰ تا پایان سال منجر به افزایش ۴۸۰ میلیون دقیقه‌ای سرانه مطالعه در کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی محمدی، رئیس فرهنگ‌سرای رسانه و دبیر اجرایی پویش کتابخوانی ۲۰و۲۰ درباره چگونگی این پویش توضیح داد: پویش کتابخوانی ۲۰و۲۰ به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی از سوی مدیریت امور کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران راه‌اندازی و فرهنگسرای رسانه به عنوان دبیر اجرایی این برنامه انتخاب شد. شعار این پویش «هر شب ۲۰ دقیقه کتاب بخوانیم» است و در آن از مردم دعوت به عمل می‌آید که رأس ساعت ۲۰ هرشب به مدت ۲۰ دقیقه مطالعه کنند.

وی افزود: کتاب و کتابخوانی و توجه به مقوله بسیار مهم مطالعه، همواره یکی از دغدغه‌های مهم سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بوده و در فرهنگ‌سرای رسانه نیز ویژه برنامه‌های زیادی با این موضوع داشته‌ایم. از همین رو، به دنبال اقدامی متفاوت بودیم تا مردم را به کتابخوانی تشویق کرده و آنان را به این موضوع دعوت کند. از طرف دیگر، همه‌گیری کرونا و محدودیت‌هایی که به دنبال داشت، اوقات فراغت بسیار خوبی را در اختیار مردم کشورمان قرار داد و چه خوب است که این زمان فراغت با کتاب پر شود.

محمدی اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم برای ما این است که خانواده‌ها در کنار هم کتاب بخوانند تا این موضوع تبدیل به فرهنگی عمومی شود. در حقیقت همه گروه‌های جامعه را هدف قرار دادیم و از تمام رده‌های سنی درخواست داریم تا به این پویش بپیوندند. کودکان و نوجوانان، بزرگسالان و دنیادیدگان عزیز، می‌توانند با پیوستن به این پویش در کنار همدیگر کتاب بخوانند و حتی کتاب‌هایی که سودمندند را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

وی در توضیح اینکه تاکنون چند نفر به این پویش پیوسته‌اند، گفت: روزانه نزدیک به ۳۰۰ نفر به این پویش می‌پیوندند و اگر این روند ادامه داشته باشد، پیش‌بینی می‌کنیم که تا پایان سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۴۰ هزار نفر به پویش کتابخوانی ۲۰ و ۲۰ بپیوندند.

دبیراجرایی پویش ۲۰و۲۰ تاکید کرد: نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که اگر همه اعضای پویش، به محض پیوستن به آن، وفادارانه ۲۰ دقیقه مطالعه کنند، در پایان سال ۱۳۹۹ پویش ۲۰و۲۰ در مجموع باعث افزایش ۴۸۰ میلیون دقیقه‌ای سرانه مطالعه در کشور خواهد شد. این عدد معادل مطالعه یک میلیون و ۲۰۰ هزار کتاب با متوسط ۲۰۰ صفحه است.

رئیس فرهنگ‌سرای رسانه با اشاره به ترویج پویش کتابخوانی ۲۰و۲۰ توسط چهره‌های شناخته شد گفت: در ۱۰ روز ابتدایی این پویش، بیش از ۳۰۰ چهره شناخته‌شده فرهنگی، هنری و رسانه‌ای، ورزشی و اجتماعی به این پویش پیوستند. همچنین تولیدات تبلیغاتی این پویش که در صفحات مجازی تمام مراکز فرهنگی هنری شهرداری تهران منتشر شد، در ۱۰ روز ابتدایی آغاز پویش بیش از ۲ میلیون بار بازدید داشته است.

وی در معرفی برخی از این چهره‌ها گفت: وزیر محترم آموزش و پرورش، دکتر محسن حاجی‌میرزایی یکی از نخستین چهره‌های شناخته‌شده‌ای بودند که به این پویش پویستند. در میان چهره‌های هنری می‌توان به منیژه حکمت، پوران درخشنده، هانیه توسلی، هومن حاجی عبداللهی، امید بنکدار، بابک کریمی، سوگل طهماسبی، علی مشهدی و … اشاره کرد. محمد سلوکی، عبدالله روا، امیرحسین قیاسی، مژده لواسانی، نیما کرمی، عبدالرضا امیراحمدی و… نیز از چهره‌های رسانه‌ای‌اند که به این پویش کتابخوانی پیوسته‌اند. علاوه بر این، فرشاد پیوس در کنار جلال ملکی، یاسر خاسب و محمدرضا مهدوی از دیگر چهره‌های شناخته‌شده‌ای هستند که در کنار پویش ۲۰و۲۰ قرار گرفتند.

دبیر اجرایی پویش ۲۰و۲۰ در پایان یادآور شد: این پویش یک پویش سراسری است، من از عموم مردم دعوت می‌کنم که به این پویش بپیوندند؛ چرا که اگر این روند ادامه‌دار باشد، تنها در ساعت ۲۰ روز شنبه ۳۰ اسفند ۹۹، اعضای «پویش مطالعاتی ۲۰ و ۲۰» ۷ میلیون ۵۶۰ هزار دقیقه مطالعه خواهند کرد. این عدد معادل ۲ و نیم میلیون صفحه یا بیش از ۱۲ هزار کتاب است.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا