اقتصاد

اختصاص 40 درصد تغییر مانده تسهیلات بانکی تناسبی با ساخت 1 میلیون مسکن ندارد


مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: ساخت حداقل 1 میلیون واحد مسکونی با منابع مد نظر کمیسیون عمران یعنی 40 درصد از تغییر مانده تسهیلات ممکن نیست و این منابع مالی تناسبی با نیاز به مسکن ندارد.


پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به طرح جهش تولید و تامین مسکن مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس این طرح ساخت سالانه حداقل 1 میلیون واحد مسکونی به دولت تکلیف می‌شود.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این نکته که طرح جامع مسکن تنها سندی است که تعداد نیاز به ساخت واحدهای مسکونی را برای وزارت راه و شهرسازی تعیین مشخص می‌کند، تاکید کرد: در شرایطی که نیاز به ساخت واحدهای مسکونی از سوی قانون دیگری به وزارت راه و شهرسازی تکلیف شود، منابع مالی لازم برای آن نیز باید مشخص باشد.

*ساخت 1 میلیون واحد مسکونی با استفاده از 40 درصد تغییر مانده تسهیلات ممکن نیست

وی در بیان نحوه تامین مالی طرح جهش تولید و تامین مسکن گفت: بر اساس آخرین جلسات برقرار شده در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی قرار شد، 40 درصد از تغییر مانده تسهیلات بانکی برای ساخت حداقل 1 میلیون واحد مسکونی مندرج در طرح جهش تولید به کار گرفته شود.

اصلانی در بیان این نکته که منابع مالی ناشی از 40 درصد تغییر مانده تسهیلات بانکی برای ساخت 1 میلیون واحد مسکونی کافی نیست، گفت: در سال 97، میزان تغییر مانده تسهیلات بانکی برای تامین مالی ساخت تنها 140 هزار واحد مسکونی کافی بوده و این رقم اختلاف زیادی با سرمایه لازم برای ساخت حداقل 1 میلیون واحد مسکونی است.

*منابع مالی طرح جهش تولید و تامین مسکن با جزئیات این طرح هم‌خوانی ندارد

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به آمار تغییر مانده تسهیلات بانکی در سال 98، گفت: اگرچه منابع مالی ناشی از 40 درصد تغییر مانده تسهیلات بانکی در سال 98 به دلایل مختلف از جمله مهلت دادن بانک‌ها به مشترکان برای بازپرداخت تسهیلات به جهت مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا بیشتر از سال 97 بود، اما این منابع مالی نیز برای ساخت حداقل 1 میلیون واحد مسکونی کافی نیست.

اصلانی در پایان ضمن اشاره به لزوم همخوانی منابع مالی در نظر گرفته شده با تعداد واحدهای مسکونی مندرج در طرح گفت: ساخت حداقل 1 میلیون واحد مسکونی با منابع مد نظر کمیسیون عمران یعنی 40 درصد از تغییر مانده تسهیلات ممکن نیست و این منابع مالی تناسبی با نیاز به مسکن ندارد.

انتهای پیام/ب


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا