اقتصاد

بودجه به زبان ساده-2| اجزای لایحه بودجه و نقش مجلس در تصویب آن+ویدئو


لوایح بودجه سالیانه، اجزای مختلفی دارد و دولت همواره در قالب چند جلد کتاب، این لایحه را به مجلس تقدیم می‌کند. با توجه به حجم بالای اطلاعات ارائه شده در این کتاب ها و فرصت اندک مجلس برای بررسی آنها، قوه مقننه همواره بخش اندکی از آنها را به دقت مورد بررسی قرار داده و تصویب می کند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، هر ساله چند ماه از زمان دولت بخصوص سازمان برنامه و بودجه و مجلس بخصوص کمیسیون تلفیق به بررسی و تصویب لایحه بودجه سالیانه اختصاص می‌یابد. همچنین بخش زیادی از توان نهادهای نظارتی وابسته به مجلس مانند دیوان محاسبات و مرکز پژوهش های مجلس، به بررسی این لایحه و یا شیوه اجرای آن توسط دولت اختصاص می یابد.

علی رغم نقش مهم بودجه در زندگی اقشار مختلف جامعه، اطلاعات عموم مردم درباره این موضوع بسیار اندک است. به همین دلیل، خبرگزاری فارس قصد دارد با انتشار سلسله ویدئوکامنت‌هایی گامی در راستای آشنایی مردم با موضوع بودجه بردارد و به سوالات کلیدی درباره این موضوع پاسخ دهد. 

لوایح بودجه سالیانه، اجزای مختلفی دارد و دولت همواره در قالب چند جلد کتاب، این لایحه را به مجلس تقدیم می‌کند. با توجه به حجم بالای اطلاعات ارائه شده در این کتاب ها و فرصت اندک مجلس برای بررسی آنها، قوه مقننه همواره بخش اندکی از آنها را به دقت مورد بررسی قرار داده و تصویب می کند. در دومین قسمت از این ویدئوکامنت ها که در ادامه آمده است، قصد داریم به این سوال  که «اجزای لایحه بودجه و نقش مجلس در تصویب آن چیست؟» پاسخ دهیم:

 

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا