بین الملل

نقش ایران در مذاکرات صلح؛ محور دیدار عراقچی و همتای افغان


در دیدار معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با همتای افغان خود، مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان و نقش جمهوری اسلامی ایران در ایجاد اجماع منطقه‌ای پیرامون وضعیت سیاسی و امنیتی افغانستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در جریان سفر خود به کابل، با «میرویس ناب» معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که در ساختمان وزارت خارجه افغانستان صورت گرفت، ناب با ابراز قدردانی از میزبانی طولانی مدت مهاجرین افغان در ایران و حمایت این کشور از مذاکرات صلح افغانستان، افتتاح راه آهن خواف- هرات را با حضور مجازی روسای جمهور افغانستان و ایران به دولت‌ها  و مردم دو کشور تبریک گفت و آن را یک گام مهم و اساسی در راستای تقویت و گسترش روابط میان کابل و تهران دانست.

همچنین در این دیدار عراقچی با ابراز قدردانی از پذیرایی گرم و صمیمانه وزارت امور خارجه افغانستان از هیات جمهوری اسلامی ایران به کابل، با محکوم کردن حملات راکتی امروز که باعث شهات و زخمی شدن تعدادی از شهروندان افغانستان شد، اظهار امیدواری کرد که سند جامع همکاری‌های بلند مدت میان دو کشور بزودی نهایی و آماده امضا گردد.

در ادامه، هر دو طرف در مورد مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و  طالبان و نقش جمهوری اسلامی ایران در ایجاد اجماع منطقه‌ای پیرامون وضعیت سیاسی و امنیتی افغانستان و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری میان دو کشور و موضوعات مرتبط دیگر، بحث و تبادل نظر کردند.

همچنین طرفین در مورد مسایل مربوط به سند جامع همکاری‌ها نیز بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش فارس، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که به کابل سفر کرده، امروز با «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار عراقچی بر حمایت ایران از دولت، جمهوری دموکراتیک و قانون اساسی افغانستان تأکید کرد.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا