اقتصاد

رشد ۹۸ درصدی اعتبارات هزینه‌ای بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش محیط زیست

۱۴۵ میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰ برای تامین تجهیزات یگان حفاظت و اطفای حریق مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیش بینی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر در گزارشی که از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور منتشر شد، عملکرد شاخص‌های مهم مربوط به بخش محیط زیست درهفت سال اخیر مورد بررسی قرار گرفت. پیش‌بینی اعتباری بالغ بر ۱۴۵ میلیارد تومان برای تامین تجهیزات یگان حفاظت و اطفای حریق مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و رشد ۶۳ درصدی اعتبار حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش و مناطق تحت مدیریت؛ بخش‌هایی از این گزارش است.

دراین گزارش که درخصوص عملکرد شاخص‌های مهم مرتبط با بخش محیط زیست در هفت سال اخیر می‌توان به مواردی چون حفاظت از منابع پایه زیستی از جمله تعیین حقابه تالاب‌ها و تدوین و اجرای برنامه مدیریت زیست بوم از تعداد ۳ تالاب در سال ۱۳۹۲ به ۱۷ تالاب در سال ۱۳۹۸، حفاظت از گونه‌های در معرض تهدید و خطر از ۲ گونه در سال ۱۳۹۲ به ۱۹ گونه مختلف در سال ۱۳۹۸، تهیه و اجرای طرح جامع مدیریت پسماندهای شهری از تعداد ۳۸۰ شهر در سال ۱۳۹۲ به ۸۸۰ طرح / شهر در سال ۱۳۹۸، اشاره کرد.

همچنین به منظور بهبود وضعیت هوای شهرها و کاهش آلودگی آنها، میزان تولید روزانه سوخت بنزین و گازوئیل یورو ۴ در کشور که بواقع از سال ۱۳۹۵ مورد توجه جدی این دولت قرار گرفته بود در پایان سال ۹۸ به میزان روزانه ۱۴۰ میلیون لیتر رسیده است.

به علاوه تراز آبی دریاچه ارومیه که تا سال ۱۳۹۲ به سرعت رو به افول بوده است و نگرانی‌های بسیاری در خصوص خشک شدن کامل آن وجود داشت در سال ۱۳۹۸ تراز افزایشی به خود گرفت و اکنون به حدود ۱۲۷۲ متر رسیده است.

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور نیز توجه زیادی به بخش محیط زیست شده است و با تخصیص اعتبارات پیش‌بینی شده انتظار می‌رود اقدامات و نتایج زیر ضمن اجرای بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش محیط زیست محقق شود:

۱) پیش‌بینی اعتباری بالغ بر ۱۴۵ میلیارد تومان برای تامین تجهیزات یگان حفاظت و اطفای حریق مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست

۲) رشد ۶۳ درصدی اعتبار حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش و مناطق تحت مدیریت

۳) رشد حدود ۴۴ درصدی حفاظت، پایش و احیای تالاب‌ها و رودخانه‌های در معرض خطر کشور

۴) رشد ۴۲ درصدی اعتبار برنامه‌های اجرایی آموزش و پیام رسانی محیط زیستی

۵) افزایش بیش از ۸۱ درصدی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بخش محیط زیست (از ۲۷۵ میلیارد تومان مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۹ به ۵۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰)

۶) رشد ۹۸ درصدی اعتبارات هزینه‌ای سازمان حفاظت محیط زیست (از ۶۰۴ میلیارد تومان مصوب قانون سال ۱۳۹۹ به ۱,۱۹۵ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰)

۷) ایجاد ردیف درآمد- هزینه تحت عنوان کاهش آلودگی و جلوگیری از تخریب محیط زیست از طریق اعطای تسهیلات و حمایت مالی موضوع بند (م) تبصره (۶) لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بابت سی و پنج درصد از عوارض آلایندگی وصول شده به مبلغ ۱,۰۰۰ میلیارد تومان.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا