شهرستان ها

آلودگی هوای البرز در وضعیت هشدار/ پیش‌بینی یخبندان و مه‌گرفتگی

کرج – مدیرکل هواشناسی البرز از قرار گرفتن هوای استان در شرایط هشدار نارنجی خبر داد.

آرش بهارونداحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به قرار گرفتن استان البرز در وضعیت هشدار نارنجی آلودگی هوا اظهار کرد: تحلیل آخرین الگوهای پیش‌یابی حاکی از استقرار جوی پایدار در منطقه البرز مرکزی تا سه‌شنبه است.

وی افزود: در این شرایط افزایش آلاینده‌ها به علت استقرار پرفشار سرد و چگال و رخداد چندین لایه وارونگی دمایی به صورت پی‌درپی صورت خواهد گرفت که کیفیت هوای استان را در این مدت به‌تناوب در سطح ناسالم برای گروه‌های حساس و بالاتر قرار خواهد داد.

مدیرکل هواشناسی البرز با بیان اینکه این شرایط عامل انباشت و افزایش غبار و غلظت آلاینده‌ها می‌شود، تصریح کرد: کلان‌شهرهای استان بیشترین تأثیر را از شرایط جوی خواهند داشت.

وی بیان کرد: توصیه می‌کنیم شهروندان اقدامی که عامل افزایش آلودگی هوا را انجام ندهند، همچنین به جز موارد ضروری از منزل خارج نشوند و فعالیت طولانی یا سنگین خارج از خانه نداشته باشند.

بهارونداحمدی با بیان اینکه افراد آسیب‌پذیر به ویژه کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و تنفسی نباید در شهر تردد داشته باشند، خاطرنشان کرد: از هرگونه فعالیت ورزشی شامل پیاده‌روی و ورزشی هوازی نیز پرهیز شود.

وی ادامه داد: دیگر افراد نیز از انجام فعالیت طولانی یا سنگین خارج از منزل پرهیز کنند.

یخبندان و لغزندگی سطح جاده در انتظار البرز

مدیرکل هواشناسی البرز گفت: شرایط جوی همچنین عامل کاهش دمای کمینه زیر ۵ درجه سانتی‌گراد با میانگین ۱۰ ساعت در روز و تداوم این شرایط تا روز چهارشنبه خواهد شد.

وی اظهار کرد: این شرایط باعث یخبندان فراگیر سطحی، لغزندگی سطح جاده و مه‌آلودگی خواهد شد.

بهارونداحمدی با بیان اینکه هوای امروز البرز صاف، همراه با مه رقیق و یخبندان صبحگاهی است، همچنین شاهد روند افزایش آلاینده‌ها خواهیم بود، تصریح کرد: امروز بیشترین دمای هوا در این استان ۷ درجه سانتی‌گراد و کمترین دمای هوا ۳- درجه سانتی‌گراد بوده و بیشینه باد ۵ متر بر ثانیه است.

وی بیان کرد: بر اساس بررسی و تحلیل نقشه‌های پیش‌یابی و تصاویر ماهواره‌های هواشناسی، فردا آسمان البرز کمی ابری تا نیمی‌ابری، همراه با مه و یخبندان صبحگاهی است، هوا نیز آلوده خواهد ماند.

مدیرکل هواشناسی البرز در پایان به پیش‌بینی دمای هوای فردا پرداخت و متذکر شد: فردا بیشینه دما ۷ درجه سانتی‌گراد و کمینه دما ۱- درجه سانتی‌گراد بوده و بیشینه باد ۵ متر بر ثانیه است.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا