ورزش

پرکاس: نمی‌خواستم ریکانی را فدای بازی امروز کنم

نتایج گویای کیفیتها نیست

سرمربی صنعت نفت می گوید با رسیدن بازیکنان جدید در فاز تهاجمی، تیم او از نظر فنی وضعیت بهتری خواهد داشت.

به گزارش “ورزش سه”، رضا پرکاس سرمربی صنعت نفت پس از شکست برابر آلومینیوم گفت: متأسفانه بازی را واگذار کردیم. امتیاز این بازی از چند جنبه برای ما بسیار حائز اهمیت بود. با توجه به نتایجی که در هفته دوم رقم خورد، می‌توانستیم با کسب سه امتیاز این بازی صعود خوبی در جدول رده‌بندی داشته باشیم و همچنین امتیازات خانگی را نیز جمع کنیم.

وی اظهار داشت: بر همین اساس ترجیح دادیم که طالب در این بازی به میدان نرود، ولی قطعاً نقاطی را که ضعف تیم می‌دانیم، بررسی می‌کنیم. تا جایی هم من امروز دیدم، تفاوتی در لیگ برتر وجود ندارد که بگوییم کدام تیم کاملاً مسلط است و برنده می‌شود. گاهی اوقات نتایج گویای کیفیت بازی نیست. در برخی موارد می بینید که شما 2 بر صفر باخته اید که تیم حریف 2 حرکت کرده و شما 100 حرکت هر چند در فوتبال حرفه ای باید از تک فرصت ها استفاده کرد. در مجموع امیدوارم که تیم این باخت را فراموش کند، این بازی را تجربه قرار بدهد و از نکات مثبتی که در مسابقه بود، بیشتر استفاده کند و نکات منفی را برطرف سازد.

وی اظهار داشت: در نیمه دوم با تغییراتی که ایجاد کردیم، بازی را تهاجمی کردیم. در حین بازی 10 دقیقه و یا حتی بیشتر با سیستم 2-5-3 بازی کردیم و اینگونه نبود که بخواهیم به بازی مستقیم رو بیاوریم، چون حریف بسته بازی می‌کرد. ارسال‌های بازیکنان ما همگی هدفمند به کناره‌های محوطه جریمه حریف بود، ولی باید قدر موقعیت‌ها را در فوتبال می‌دانستیم. اگر از موقعیت‌ها استفاده نکنید، با کوچکترین موقعیتی که به حریف بدهید، گل دریافت می کنید. اصولاً در فوتبال اگر گل نخورید، می‌توانید گل بزنید و امکان گل زدن هست.

او درباره بازی محتاطانه تیمش در این دیدار خانگی گفت: من می توانم اینگونه تعبیر کنم ما محتاط نبودیم، بلکه بچه‌ها یک مقدار جدی بازی نمی‌کردند، البته نه به این معنا که جدی بازی نمی‌کردند، بلکه باید محکم بازی کنند. محکم بازی کردن با جدی و سریع بازی کردن شاید در مجموع یکی باشد، ولی ما با قدرت بازی نکردیم.

پرکاس گفت: در همان صحنه‌ای که خطا شد و به گل تبدیل شد، سه بازیکن ما نزدیک به توپ بودند و خواستند که توپ را خیلی ساده و به راحتی دفع کنند که این درست نبود. در واقع ما در یک سوم دفاعی خودمان نباید به هیچ وجه اجازه بدهیم که حریف فکر کند. ما باید محکم روی توپ می رفتیم. اگر محکم‌تر روی توپ رفته بودیم، این اتفاق نمی‌افتاد.

وی ادامه داد: بعد از گل، قطعاً تیم حریف عقب می‌نشیند، ولی بازیکنان صنعت نفت این توانایی را دارند که جلو بروند. وقتی یک تیم می‌تواند روی زمین کار کند و در چهار دقیقه سه موقعیت پیاپی گلزنی به وجود بیاورد و پس از آن نیز به تحت فشار قرار دادن حریف ادامه بدهد و چند فرصت بالای 80 درصد داشته باشد، این بدان معناست که ما می‌توانستیم به هدف‌مان برسیم، اما به گل نرسیدیم.

سرمربی آبادانی ها اظهار داشت: تیم حریف عقب کشید، ولی می‌توانستیم از همان اول این فشار را بیاوریم تا آنها عقب بروند. به نظرم در نیمه اول خوب نبودیم و بچه‌ها جدی و محکم بازی نکردند، نه اینکه نخواهند بازی را جدی بگیرند. استراتژی ما این است که بازی را آرام نگه داریم و بعد از گل خوردن جبران کنیم. در فوتبال هیچکس چنین اجازه‌ای را به شما نمی‌دهد و نخواهد داد که گل بخورید و بگویید برویم برای جبران گل.

پرکاس در مورد اینکه تیم او در 60 دقیقه ابتدایی حرفی برای گفتن نداشت اما در 30 دقیقه پایانی با گل خوردن به خودش آمده است، گفت: من گفتم یکی از عواملی که باعث شد بیشتر به حریف فشار بیاریم، عقب رفتن آنها بود. البته این یکی از آنها بود. صنعت نفت این توانایی را دارد، ولی ما در نیمه اول بد بازی کردیم، یعنی نخواستیم آن فشار لازم را به حریف بیاوریم. حریف دوست داشت که روی هوا بازی کنیم و بازیکنان ما این امکان را به آنها دادند. هر موقع ما در نیمه اول روی زمین کار کردیم، بر بازی مسلط بودیم.

وی گفت: در مجموع در نیمه اول خوب نبودیم. تیم حریف هم خوب نبود. یک بازی پایاپای بود چون تک امتیاز خارج از خانه برای آنها برد است، آن هم در جو و شرایط آب و هوای آبادان. در نیمه دوم تیمی که توانایی بازی قدرتمندانه ای نسبت به تیم حریف را نداشته باشد، پس از گل زدن به صورت اتوماتیک به عقب می‌رود، اما اگر قدرت لازم را داشته باشد، به بازی‌اش ادامه می‌دهد.

او ادامه داد: ما نباید این اجازه را به حریف بدهیم که بخواهد برای ما استراتژی تعیین کند، بلکه ما باید این استراتژی را به حریف قالب کنیم و بچه‌های ما قطعا این توانایی را دارند. ما هر تاکتیکی که در فوتبال است از جمله ارسال از جناحین، پاس عمقی، پاس ترکیبی، شوت از راه دور، پاس رو به عقب را نشان دادیم. پس می‌توانند این کار را ادامه بدهند.

پرکاس درباره اینکه تیمش رهبر و لیدری در بازی نداشت اظهار داشت: بیت سعید بود ما تا امروز هم منتظر بودیم که طالب ریکانی برسد، اما کادر پزشکی توصیه کرد که برای استفاده از او ریسک نکنیم. کادرپزشکی جزوی از کادرفنی است. وقتی این توصیه می‌شود که کل فصل را فدای 20 دقیقه نکنیم، ما به تصمیمات کادر پزشکی احترام می‌گذاریم. آنها بازی من هستند.

وی اظهار داشت: بر همین اساس ترجیح دادیم که طالب در این بازی به میدان نرود، ولی قطعاً نقاطی را که ضعف تیم می‌دانیم، بررسی می‌کنیم. تا جایی هم من امروز دیدم، تفاوتی در لیگ برتر وجود ندارد که بگوییم کدام تیم کاملاً مسلط است و برنده می‌شود. گاهی اوقات نتایج گویای کیفیت بازی نیست. در برخی موارد می بینید که شما 2 بر صفر باخته اید که تیم حریف 2 حرکت کرده و شما 100 حرکت هر چند در فوتبال حرفه ای باید از تک فرصت ها استفاده کرد. در مجموع امیدوارم که تیم این باخت را فراموش کند، این بازی را تجربه قرار بدهد و از نکات مثبتی که در مسابقه بود، بیشتر استفاده کند و نکات منفی را برطرف سازد.

سرمربی صنعت نفت در مورد اینکه با اضافه شدن بازیکنان جدید و خارجی قول بهتر شدن کیفیت فنی تیم را می دهد، گفت: قطعاً همین است. ما ترکیبی را که انتخاب می‌کنیم و پنج تعویض هم در اختیارمان است، مجبور هستیم با بضاعتی که روی نیمکت داریم، انجام بدهیم و تطبیق بدهیم. قطعاً اگر بازیکنان مصدوم تیم که باتجربه، باکیفیت و تأثیرگذاری هستند و همچنین بازیکنان خارجی که در خط تهاجمی تیم هستند، به ترکیب اضافه شوند، شرایط بهتر و فاز تهاجمی قوی‌تر خواهد شد.

پرکاس در پایان خاطرنشان کرد: با این وجود این مسئله احتیاج به زمان دارد. یکسری کارها درباره بازیکنان خارجی از دست باشگاه خارج است و قوانین کشور یکسری محدودیت‌ها دارد که شاید تیم‌های دیگر به موقع درباره آن قوانین عمل کرده‌اند و شاید یک پروسه‌هایی را انجام می‌دهند که ما انجام نداده‌ایم. به هر حال باشگاه ما تمام توان خود را به کار بسته تا بازیکنان خارجی به دیدارهای‌مان برسند. اگر این اتفاق بیفتد و بازیکنان مصدوم نیز برگردند، ما قطعاً در فاز تهاجمی قوی‌تر خواهیم شد.

منبع ورزش سه

دکمه بازگشت به بالا