بین الملل

باکو: سخنان پلوسی درباره درگیری مرزی با ارمنستان قابل قبول نیست

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان اتهامات بی اساس و سخنان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ایروان در خصوص درگیری‌های مرزی اخیر با ارمنستان را غیرقابل قبول خواند و یادآور شد که این سخنان با هدف مخدوش کردن اوضاع منطقه قفقاز بیان شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان شب گذشته، یکشنبه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اظهارات نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا درباره درگیری در مرز ارمنستان و آذربایجان غیر قابل قبول است.

در این بیانیه آمده است:«سخنانی که نانسی پلوسی در سفرش به پایتخت ارمنستان در روز یکشنبه بیان کرده، عمیقاً تاسف‌آور است، چرا که چنین اظهاراتی تنها وضعیت منطقه را مخدوش می‌کند. ضمن اینکه هرگونه اتهام زنی بی اساس و ناعادلانه علیه جمهوری آذربایجان غیرقابل قبول است.»

وزارت امور خارجه آذربایجان مدعی شد که درگیری اخیر بین دو کشور با تحریک طرف ارمنستانی در بخشی از مرز مشروط آغاز شد که تعیین حدود آن هنوز انجام نشده است و نیروهای مسلح آذربایجان تنها از این اقدامات تحریک آمیز جلوگیری کرده و تلاش کردند تا حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی کشورمان را تضمین کنند. ضمن اینکه در حال حاضر رژیم آتش بس در حال رعایت است و از تشدید اوضاع جلوگیری شده است. تمامی مسئولیت تشدید اوضاع در منطقه و تحریکات گسترده بر عهده رهبری نظامی-سیاسی جمهوری ارمنستان است.»

نانسی پلوسی روز گذشته، یکشنبه در جریان سفر خود به ایروان، تاکید کرد که ایالات متحده حمله آذربایجان به حاکمیت و مرزهای ارمنستان را محکوم می کند.

به گفته وی، مقامات واشنگتن همچنان تحولات منطقه را دنبال کرده و به دنبال راه حلی بلندمدت برای مناقشه از طریق مذاکره هستند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا یادآور شد که ایالات متحده قصد دارد از ارمنستان حمایت کند و آماده است تا “نیازهای” ایروان در حوزه دفاعی را شنیده و به این کشور کمک کند. 

وی گفت: «ما اینجا هستیم تا با رهبری ارمنستان درباره کارهایی که می توانیم انجام دهیم صحبت کنیم. ما همچنین نیازهای دولت ارمنستان در زمینه تقویت دفاعی این کشور را خواهیم شنید.»

انتهای پیام/

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا