بین الملل

یمن| مخالفت با خیز شبه نظامیان امارات برای نفوذ در استان هم‌مرز با عمان

همزمان با تحرکات شبه نظامیان مورد حمایت امارات در یمن برای حرکت به شرق این کشور و اشغال استان المهره، قبایل و نیروهای سیاسی ضد ائتلاف سعودی در این استان درباره تحرکات و اهداف متجاوزان هشدار دادند.

به گزارش گروه بین‌ الملل خبرگزاری تسنیم، بیش از یک ماه از سیطره شبه نظامیان جدایی طلب تحت حمایت امارات عربی متحده موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن به استان شبوه در جنوب این کشور می­‌گذرد.

وب سایت «عربی21» در مطلبی با اشاره به درگیری‌های اخیر بین این شبه نظامیان و نیروهای دولت مستعفی نوشت که این درگیری‌ها مسیر پیشروی به سمت شرق، به ویژه استان «المهره» را هموار کرد که در مرز کشور سلطان نشین عمان قرار دارد. از این رو، این استان شاهد تحرکات فزاینده ای با حمایت امارات و عربستان سعودی است.

 در مقابل این اقدامات، تحرکات مردمی و قبیله‌ای که مخالف هر گونه گسترش نفوذ شبه نظامیان جدایی طلب در استان خود بودند شکل گرفته است.

همزمان با این درگیری‌ها، نگرانی ها از کشیده شدن درگیری­های نظامی و هرج و مرج و خشونت به  استان المهره افزایش یافته است که طی سال‌های اخیر از جنگ ائتلاف سعودی-اماراتی علیه انصارالله یمن به دور بوده است. این نگرانی‌ها همزمان بوده است با اقدامات سعودی‌ها و اماراتی‌ها در راستای کشاندن اهالی این استان به درگیری‌ها به این استان شرقی یمن.

اخیرا به دنبال این تحرکات مزدوران سعودی و اماراتی در جنوب یمن، شیوخ قبایل استان المهره در مقابل تهدیدات «شورای انتقالی جنوب» که از طریق استان «الضالع» و «یافع»، عناصری را برای گسترش هرج‌ومرج امنیتی فرستاده بودند، اعتراض و ایستادگی کردند و بر وحدت کلمه و صفوف مردم این استان و مقابله جدی با چالش‌های امنیتی که این استان به‌دور از درگیری‌ها با ‌آن‌ها روبه‌رو است، تأکید کردند.

در همین ارتباط، «سالم بلحاف»، مسئول رسانه‌ای کمیته موسوم به کمیته اعتصاب مسالمت‌آمیز ضد عربستان سعودی در استان المهره گفت که به دلایلی، امارات و عربستان سعودی و شبه نظامیان تحت امر این دو کشور هرگز نمی‌توانند به شرق یمن پیشروی کنند. به گفته وی یکی از این دلایل، عدم وجود پایگاه مردمی در این استان برای ائتلاف متجاوز به یمن و شورای انتقالی و تشکیلات شکننده‌ای است که ریاض و ابوظبی تشکیل داده‌اند.

بلحاف به «عربی 21» گفت: «اهالی استان المهره و قبایل آن و کمیته تحصن مسالمت آمیز بر ضد حضور نظامیان خارجی بیشترین تاثیر و نفوذ را در جامعه المهره دارند و اجازه پیشروی به شبه‌نظامیان مورد حمایت ائتلاف سعودی-اماراتی به استان خود را نخواهند داد.»

مسئول رسانه ای کمیته مردمی علیه حضور نظامی ائتلاف در المهره با بیان اینکه نیروهای ائتلاف به دشواری پیشروی و گسترش نیروهای خود پی برده اند، تاکید کرد: هرگونه تحرک از سوی این نیروها «حماقت» تلقی می شود.

بلحاف یادآور شد: شعارهایی که شورای انتقالی و تامین کنندگان مالی آنها در مورد «تروریسم» و «گروهک القاعده» و «اخوان المسلمین» تکرار می کنند، صرفا شعارهای نخ‌نما شده و تکراری است که نمی تواند مردم استان المهره را فریب دهد.

وی در پایان ادامه داد: استان المهره خارج از عملیات نظامی ائتلاف سعودی اماراتی قرار دارد.

یکی از رهبران یمن که مخالف ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان سعودی است، در مورد گسترش شبه نظامیان جدایی طلب وابسته به دوره انتقالی با پوشش هوایی امارات عربی متحده، مشابه آنچه در شبوه رخ داد، گفت: «پوشش هوایی برای هرگونه اقدامی از این دست برای شبه نظامیان آن‌ها مفید نخواهد بود؛ زیرا که اهالی این مناطق از کشور در کنار قبایل المهره با متجاوزان خواهد جنگید.»

وی در ادامه، مداخله نظامی امارات در استان شبوه از طریق حملات هوایی به این استان را یادآور شد و گفت: «ما مداخله نیروی هوایی امارات بر ضد نیروهای دولتی (دولت مستعفی) در شبوه را جدی می‌گیریم، از این روی مقامات المهره برای این سناریو محتاط و آماده هستند.»

  وی در پایان تاکید کرد: ایستادگی مردم المهره از قبیل طوایف و کمیته تحصن مسالمت آمیز و سایر نیروهای انقلابی هر گونه تلاشی را ناکام خواهد گذاشت.

از طرفی شیوخ قبایل استان المهره نیز به شبه‌نظامیان و شبه نظامیان وابسته به امارات درباره انجام هرگونه حماقت از سوی این نیروها در استانشان هشدار دادند.

این اقدامات پس از آن صورت گرفت که فرماندهان شورای انتقالی وابسته به امارات عربی متحده تهدید‌هایی مبنی بر اعزام شبه‌نظامیان از استان‌های تحت اشغال خود به استان مهره خبر دادند.

گفتنی است که شبه‌نظامیان تحت‌امر امارات در یمن طی هفته‌های اخیر بعد از درگیری‌های خونین با حزب الاصلاح مرکز استان شبوه را به اشغال خود درآوردند و بعد از آن به‌دنبال پیشروی به‌سمت شرق و اشغال استان‌های حضرموت و المهره هستند و برای اولین بار وارد شهرستان‌های استان حضرموت شدند.

انتهای پیام/

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا