اقتصاد

اتحادیه اروپا مجارستان را از میلیاردها دلار بودجه محروم می‌کند

کمیسیون اروپا پیشنهاد کرد ۷.۵ میلیارد دلار از بودجه اختصاص داده شده به مجارستان را به دلیل نگرانی‌های ناشی از فساد در این کشور کم کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، کمیسیون اروپا روز یکشنبه پیشنهاد کرد 7.5 میلیارد دلار از بودجه اختصاص داده شده به مجارستان را به دلیل نگرانی‌های ناشی از فساد در این کشور کم کند.

به گفته یوهانس هان، کمیسر بودجه، هدف این تعلیق حفاظت از بودجه اتحادیه اروپاست.

این کمیسر به خبرنگاران گفت: تصمیم امروز نشان‌دهنده عزم کمیسیون برای حفاظت از بودجه اتحادیه اروپا و استفاده از تمام ابزارهایی است که در اختیار داریم تا (رسیدن به) این هدف مهم را تضمین کنیم.

وی افزود که این پول از طریق “صندوق انسجام” برای مجارستان تأمین شده است. صندوقی که به کشورهای اتحادیه اروپا کمک می‌کند تا اقتصاد خود را به استانداردهای این بلوک برسانند.

این کاهش بودجه در صورت تصویب، اولین اقدام تنبیهی در نوع خود بر اساس مکانیسم حاکمیت قانون اتحادیه اروپا خواهد بود که به بروکسل این حق را می دهد که در صورت نقض ارزش های این اتحادیه از سوی کشورهای عضو، مجازات‌های مالی را برای آنها اعمال کند.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا از ماه آوریل سال جاری میلادی، رویه بی سابقه‌ای را علیه مجارستان در پیش گرفته است.

به گفته کمیسر بودجه اتحادیه اروپا، بوداپست از آن زمان تاکنون تعدادی از اقدامات را برای رسیدگی به این مسائل اتخاذ کرده است. به عنوان مثال، دولت مجارستان اخیراً اعلام کرد که قصد دارد تا پایان سپتامبر یک مرجع مبارزه با فساد ایجاد کند تا بر هزینه‌های بودجه اتحادیه اروپا نظارت کند.

با این حال، هان تأکید کرد که جدول زمانی مجارستان برای اجرای اقدامات لازم “بسیار فشرده” است.

وی گفت: در این مرحله یک ریسک برای بودجه باقی است، بنابراین نمی توانیم نتیجه بگیریم که بودجه اتحادیه اروپا به اندازه کافی محافظت می شود.

انتهای پیام/

منبع خبرگزاری تسنیم

دکمه بازگشت به بالا