بین الملل

مقام کی‌یف: دیگر سودای پیوستن به ناتو نداریم


مقام کی‌یف: دیگر سودای پیوستن به ناتو نداریم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ایهور ژوکوا» معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفت که کی‌یف دیگر گامی برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برنمی‌دارد.

ژوکوا در مصاحبه با نشریه «فایننشال تایمز»، با بیان اینکه اعضای ناتو آرزوهای اوکراین را رد کرده‌اند،  اذعان کرد که پیوستن کی‌یف به این ائتلاف در کوتاه مدت امکان پذیر نیست، اما ابراز امیدواری کرد که ناتو این مشارکت را تایید کند.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی همچنین از اتحادیه خواست تا نقش مرکزی اوکراین در امنیت اروپا را در نشست آتی سران کشورهای عضو این اتحادیه در مادرید به رسمیت بشناسد.

معاون دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین با درخواست از اروپا برای امتناع از هرنوع اشاره‌ای به روسیه به‌عنوان شریکی در ائتلاف نظامی، توضیح داد: «خجالت نکشید، این فراخوان من به اعضای ناتو هنگام تدوین مقررات در مورد روسیه است».

به نوشته ریانووستی، پارلمان اوکراین در دسامبر ۲۰۱۴ دو قانون را اصلاح کرد و وضعیت بی‌طرف این کشور را کنار گذاشت. در فوریه ۲۰۱۹، پارلمان اوکراین اصلاحاتی را در قانون اساسی تصویب کرد که مسیر این کشور در اتحادیه اروپا و ناتو را تعیین کرد.

اوکراین ششمین کشوری است که وضعیت «شریک فرصت‌های پیشرفته» ناتو را دریافت می‌کند. در عین حال، آمریکا گفته که امکان ورود اوکراین به ناتو هنوز بررسی نشده است.

در حال تکمیل…


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا