ورزش

توضیحاتی درباره انتخابات کمیته المپیک/از حضور رئیس جودو تا شائبه‌های تغییر زمان انتخابات


دبیر کل کمیته ملی المپیک گفت: در حال حاضر نمی‌توانیم تصمیمی در مورد تعییر زمان برگزاری مجمع بگیریم و مجمع در زمان مقرر برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس،کیکاووس سعیدی در خصوص  نشست امروز هیات اجرایی کمیته ملی المپیک، اظهار داشت: در خصوص نحوه شروع فرآیند فراخوان و ثبت نام از کاندیداهای هیات اجرایی مقرر شد برابر مفاد اساسنامه دبیر کل کمیته به عنوان دبیر مجمع انتخاباتی،فراخوان انتخابات را آغاز کند تا در زمان مقرر ثبت نام‌ها انجام شود.

وی افزود: از ۲۵ تیر زمان فراخوان انجام و پس از ۱۵ روز ثبت نام آغاز می‌شود و ۱۰ روز فرایند بررسی صلاحیت‌ها طی می شود. یک هفته قبل از انتخابات خلاصه رزومه کاندیداها برای اعضای مجمع برای آشنایی با کاندیداها ارسال می‌شود. در نشست امروز هیات اجرایی روی برگزاری به موقع در زمان مقرر انتخابات تاکید شد تا منطبق بر دستور العمل برگزار شود.

دبیر کل کمیته ملی المپیک گفت: نمی توانیم به خاطر اینکه تا آن روز برخی فدراسیون‌ها بلاتکلیف هستند انتخابات را به تعویق بیندازیم و باید در زمان مقرر انتخابات را برگزار کنیم. بر اساس مفاد اساسنامه باید رای اعضای المپیکی از اکثریت بیشتر و نصف بعلاوه یک باشد اگر در روز مجمع این شرایط باشد کاملا قانونی خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که روز مجمع مشخص می شود که اعضای المپیکی به حدنصاب رسیده اند یا خیر؟ تصریح کرد: در روز مجمع مشخص می شود البته ممکن است در این فاصله فدراسیون ها تعیین تکلیف شوند. در حال حاضر نمی توانیم تصمیمی در مورد تعییر زمان برگزاری مجمع بگیریم و مجمع در زمان مقرر برگزار می شود.

سعیدی در خصوص اتفاقات مجمع کشتی و حرمت شکنی‌ها گفت: همه اعتقاد داریم باید مبانی اخلاقی را لحاظ کنیم و با وفاق و‌ همدلی حداکثری در جهت پیش‌برد ورزش قهرمانی حرکت کنیم. این چالش جنبه شخصی نداشت و بحث مطالبه بودجه فدراسیون بود بحث وزارت ورزش هم مدیریت و توازن منابع بود و این موضوع چالش ایجاد کرد. مطمئنا باگفتگو حل می‌شود این حواشی گاهی در ورزش هست ولی همه باید در مدار حفظ حرمت‌ها حرکت کنیم تا شان ورزش ما حفظ شود.وزارت ورزش متولی ورزش است و  کمیته ملی المپیک نیز در کنار آن است. خوشبختانه چالشی بین کمیته و وزارت وجود ندارد. برای این مسئله بین کشتی و وزارت ورزش هم باید عزیزان را دعوت به رعایت حفظ حرمت‌ها و چارچوب های سازمانی کنیم.

دبیر کل کمیته ملی المپیک در خصوص اینکه ممکن است انتخابات سوارکاری از سوی وزارت ورزش ابطال شود، افزود: تصمیمی است که وزارت ورزش در چارچوب قوانین تصمیم می‌گیرد امیدواریم آنچه به صلاح ورزش قهرمانی است اتفاق بیفتد. 

سعیدی در خصوص اینکه آیا فدراسیون جودو با توجه به تعلیق، می‌تواند در مجمع انتخابات رای دهد، گفت: موضوع جودو باید بررسی شود از نظر ما مشکلی نیست اگر ابهامی باشد، استعلام می‌کنیم.

وی درباره اینکه آیا با توجه به انتقادات در مورد آیین نامه انتخاب خبرگان ورزشی و شرط عضویت در هیات اجرایی، ممکن است آیین نامه تغییر کند، گفت: آیین نامه انتخاب خبرگان تصویب شده و تغییری ندارد. یکی از شرایط خبره‌ها این است که فرد سابقه عضویت در هیات اجرایی را داشته باشد آن هم به این دلیل که فردی که در هیات اجرایی است و در این مدت با ساختار المپیک و …. اشرافیت کاملی دارد و فرد می تواند به عنوان کارشناس خبره شناخته شود. این همه شرایط نیست بعلاوه خبرگان ورزشی به پیشنهاد رییس و تایید هیات اجرایی مشخص می‌شود. این شرایط در حال حاضر بهتر است چرا که انتخاب خبرگان سلیقه و فرد محور نیست.

سعیدی در مورد زمان انتخاب خبرگان ورزشی گفت: تا قبل از زمان آغاز ثبت نام انتخابات، خبره‌ها مشخص می‌شوند.

وی در خصوص پرداخت مرحله اول بورسیه ورزشکاران المپیکی، خاطرنشان کرد: یک مرحله از بورسیه معادل ریالی ارز تصویب شده به فدراسیون‌ها واریز شده است تا در جهت هزینه آموزشی، تهیه تجهیزات و آماده سازی و‌ تمرین ورزشکار هزینه شود. رسید هزینه ورزشکار و‌مستندات باید برای IOC ارسال شود تا مرحله بعد پرداخت شود.
او در مورد سفر خود به یونان گفت: اجلاس روسای آکادمی ملی المپیک کشورها ۲۵ تیر تا اول مرداد در یونان برگزار می شود.

دبیرکل کمیته ملی المپیک در مورد اینکه نام حمیده عباسعلی برای مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک به عنوان یکی از نمایندگان ورزشکاران می تواند تغییر کند یا خیر؟ تاکید کرد:  عباسعلی برای سفر شخصی به خارج از کشور  رفته است. شاید برای مجمع حضور داشته باشد و امکان دارد بیاید.

انتهای پیام/


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا